Bolesti paradajza u plastenicima

Pozdrav svima, prijatelj mi ima problem sa paradajzom u plasteniku pa me je zamolio za pomoć, sada ja to isto tražim od vas.
da li možda neko zna o čemu se ovde zapravo radi?

2iihicm.jpg



sqqlcg.jpg



2cqierk.jpg
 
To je rak stabla paradajza.
Javlja se u vidu trulezi korena i prizemnog dela stabla.
Tu pomoci nema, koliko ja znam za biljke kao na slici.
Najbolje je ukloniti iz plastenika.
Jer ova sa slike je bas dosta zahvacena.
Ova bolest se prenosi sa zarazenim biljnim ostatcima od predhodne godine.
Biljke koje su u pocetnom stadijumu bolesti, mogu se sanirati, manje - vise.
 
To je rak stabla paradajza.
Javlja se u vidu trulezi korena i prizemnog dela stabla.
Tu pomoci nema, koliko ja znam za biljke kao na slici.
Najbolje je ukloniti iz plastenika.
Jer ova sa slike je bas dosta zahvacena.
Ova bolest se prenosi sa zarazenim biljnim ostatcima od predhodne godine.
Biljke koje su u pocetnom stadijumu bolesti, mogu se sanirati, manje - vise.

Hvala na pomoći inače slike su od mog Paradajza, ja sam se tek danas registrovao i nisam ih mogao odmah postaviti
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja kad sam kupovala rasad paradajiza nisam ni znala da postoje niski paradajizi.
Kupila sam Maraton i to sam posle ( kad sam videla da mi je prestao rasti ) guglajući u potrazi za uzrokom videla da je niska vrsta i da se kod niskih ne kiidaju zaperci ( ja na žalost sam baš bila redovna po tom pitanju ) i da na njima bude plod.

Sad mene muči dal' ću ja uopšte imati ploda na tim biljkama jer sam pokidala sve zaperke i dal' da ih iščupam i posadim nove? :sta:

Unapred veliko hvala
 
To je rak stabla paradajza.
Javlja se u vidu trulezi korena i prizemnog dela stabla.
Tu pomoci nema, koliko ja znam za biljke kao na slici.
Najbolje je ukloniti iz plastenika.
Jer ova sa slike je bas dosta zahvacena.
Ova bolest se prenosi sa zarazenim biljnim ostatcima od predhodne godine.
Biljke koje su u pocetnom stadijumu bolesti, mogu se sanirati, manje - vise.

Potpuno si u pravu ove biljke treba što prije ukloniti iz plastenika, ovdje nije ili je jako slabo provedena žaštita još u proizvodnji rasada gje je trebalo izvršiti zaštitu sa Previcurom,Captanom ili ridomiliom sada nema pomoći.
 
U pitanju je Nemo Netta, Prošle godine je plastenik bio na drugom mestu i takođe se radilo sa ovom sortom ali nije bilo tih problema
 
Ja kad sam kupovala rasad paradajiza nisam ni znala da postoje niski paradajizi.
Kupila sam Maraton i to sam posle ( kad sam videla da mi je prestao rasti ) guglajući u potrazi za uzrokom videla da je niska vrsta i da se kod niskih ne kiidaju zaperci ( ja na žalost sam baš bila redovna po tom pitanju ) i da na njima bude plod.

Sad mene muči dal' ću ja uopšte imati ploda na tim biljkama jer sam pokidala sve zaperke i dal' da ih iščupam i posadim nove? :sta:

Unapred veliko hvala
Postoje ideterminatni i determinatni paradajizi prvi visoki a drugi niski,ali maraton je visoki paradajiz i verovatno tr je prodavac zafrknuo ili zamenio sa nekim niskim
 
Blaza79
user-offline.png

Posto vidim da na stablu imas i lisne vasi a oni su vektori prenosa virusnih oboljenja znaci prvo njih suzbijas,a onda pokusaj sa nekim bakarnim preparatom koji je (sistematik) da okupas biljke po mogustvu uvece(jer je cvet zatvoren),Svaka bolest pod kontrolim nije opasna tako i ova u jako zarazenim plastenicima najvise strada do 20% biljaka tako je za ovu proizvodnju ekonomski isplatljivo da ti ostale biljke prezive......
 
Poslednja izmena:
U pitanju je Nemo Netta, Prošle godine je plastenik bio na drugom mestu i takođe se radilo sa ovom sortom ali nije bilo tih problema

Radio sam i Nemo Nettu, i Qvin.
Vise mi se svidja ovaj drugi.
Daleko krupniji, malo pozniji.

Neke su sorte tolerantnije, neke manje na bolesti.
Za iducu godinu pre sadnje paradajza u jamice tretirati BENOMILOM, ili nekim drugim sredstvom.
 
Radio sam i Nemo Nettu, i Qvin.
Vise mi se svidja ovaj drugi.
Daleko krupniji, malo pozniji.

Neke su sorte tolerantnije, neke manje na bolesti.
Za iducu godinu pre sadnje paradajza u jamice tretirati BENOMILOM, ili nekim drugim sredstvom.
Benomil se ne proizvodi vec 2 godine,postoji neka zamena funomil ali nema istu aktivnu materiju,jedino ostaje previkur ili mankogal........
 
Nisam ga skoro koristio.
Tako da nisam najupuceniji oko njegove nabavke.

Topalovicu ima li kod vas u prodaji SWITCH- a.
Bile su neke price o prestanku prodaje.
 
Da li iko zna sta bi ovo moglo da bude? Biljka blago usporeno se razvija ali i plodovi rastu i cvjeta i sve izgleda normalno osim boje lista?
 
Da li iko zna o cemu se ovde radi? Biljka normalno napreduje, plodovi malo sporije rastu i sve se cini normalno osim boje lista? Moze li mi neko pomoci ako ima slicno iskustvo ?
2evrha0.jpg
[/IMG]
15ho7tj.jpg

2nkhxck.jpg
 
poštovani forumaši,
pokupio sm fulviu u plasteniku, da li imate iskustva sa ovom gljivicom?
Pozdrav.
 
Zaštitar mi je preporučio Signum i Previkur. Prskanje u dva navrata na svakih nedelju dana. Takođe i kidanje zaraženih listova. Okidao sam paradajz do trećeg sprata, jer mi je jedan drugi zaštitar rekao da je reč o plamenjači te preporučio kabrio top, a fulvia se dalje širila.
Sada, da ne ureknem, nema simptoma na listovima, no imam bojazan da zalivam paradajz zbog ovih vrućina. Da li da dalje nastavim sa prskanjem?
Monter super Vam paradajz, moj je još zelen_ Big Bif kasno sejao, stavio sam slike u bolesti povrća na otvorenom.
 
Nazad
Vrh