Bolesti kod kunića

Izolovana je, vakcinisana je protiv miksomatoze. Naftu bas u oko, nece to da je boli ili nesto tako ?
Znaci nista od malih zecica od nje ?
Sve u svemu hvala na pomoci. :osmeh:
 
Naftu u oko nikako nemoj da stavljas. Razblazi caj od kamilice , naravno da je sobne temperature. Pazljivo gazom isperi oci i uzmi neku penicilinsku mast za oci i tako tri do cetri puta dnevno, brzo ce proci. Naftu mozes nakapati u usi ako primetis sugu. Mada ja protiv suge mazem kantarion sa maslinovim ujem. Imas i SUPITOK-S koji je namenjen zaljudsku upotrebu proiv vasiju. Prsnes nekoliko puta i kao rukom odneseno 100% provereno.
 
Lalo da nisam probao kapati naftu u oko kad je povredjeno ili ima belilo na oko i kada je oko ulepljeno od krmeljina,nebih ti ni napisao. No probaj druge varijante koje su ti pisali ostali drugari.
 
Vruljanin, nisam mislio da te uvredim sto se tice kriscenja nafte u lecenju zeceva. Znam sigurno da si to iz iskustva rekao jer sam razgovarao ranije sa tvojim sugradjaninom Budimirom koji isto koristi natu u lecenju suge. Ja sam samo preneo svoje iskustvo, a za kapanje nafte u ocima sam se uplasio pa sam dao savet iz mog iskutva. Izvini ako sam te uredio jer te postujem kao vrhunskog kunicara i prijatelja. Najiskreniji pozdrav.
 
Ma druze moj nema problema zasto bih se ljutio,nemas razloga da mi se izvinjavas,Sve najbolje tebi i porodici.pozdrav.

Ovaj drug Drobac kao da ima moc vidovnjaka,mora da ga je naucila neka lepa Svedjanka.
 
Drobac, hvala ti ko bratu za ovu informaciju, ha,ha,ha.
Zar i ti brate ''Vruljanine''. Sta ces novajlijama se i to dogadja, ha, ha, ha..........
Puno prijateljskih pozdrava obojici. :) :) :)
 
Hvala drugaru moj dobri i ja sam se slatko smejao.Moram Drobca castiti za otkrice kada se negde budemo sreli.
 
Sad sam tek video ove poruke, zecici se pogorsalo stanje pa sam je pustio u prirodu da zavrsi karijeru. 3 dana nakon sto se zecica razbolela i zekanu je krenulo oko da se naduje, i ja ga odma zaklo. Ostale sam malo odvojio pa cekam sta ce biti. Sve u svemu otislo mi pola priplodnjaka.
Uvek ista prica sa zecevima, kupim par, nesto im se obavezno desi, razbole se, crknu, nece da se pare...dal uzmem domace, mesane, rasne ili kakve god. I tako svake godine se ponavlja.
 
Kupio sam pre desetak dana dve zecice,u medjuvremenu se i parile,i kontrolno obalili
juce primetim u usima,po onome sto ste pisali,verovatno sugu,i danas odlucili da im namazemo malo uljem dok ne nabavimo nesto drugo
i jos nesto,obe zenke su bile mirne pre parenja,sad su izgleda obe postale agresivnije,jedna i nije strasno,miruje u rukama i kad je mazimo,ali ova druga,sikce,kidise prednjim nogama,dok sam je hvatao da bi joj sanirali usi,ujela me kroz rukavicu za prst,a tek sto je pocela da skici i da se dere dok smo je drzali,ko da je koljemo :sta:

imam i svoja dva muzjaka,njima su usi okej,da li moze i njima da prenesu posto su bile u parenju zajedno,i posto sam nov u svemu ovome,da li je moguce da su to zaradile za ovo kratko vreme kod mene ili su dosle od prethodnog vlasnika,napominjem da su mi boksovi novi i cisti,napravljeni pre tri meseca
 
Mogu da zaraze sve kuniće sa kojima dođu u kontakt. Možeš i ti da preneseš. Verovatno si ih doneo takve.
 
Hvala,evo vec im se smanjuje ::super::
nego,jedna zecica se vec malo oceputala,a parila se 12.,zekan je dvaput fino pao na stranu i na prvom i na kontrolnom parenju,cak je na kontrolnom sikcala i bezala od njega,jedva je stigao,da li je moguce da je lazna trudnoca,posto su mi napolju,ne znam da li da je parim ponovo,da se ne okoti posle u decembru,da ne bude veliki minus
 
Poslednja izmena od urednika:
A šta će im biti ako se okoti u decembru? Samo ih zaštiti od vetra i promaje i ne brigaj. Kontrolna parenja nikad nisu sigurna. Ja pustim ženku kod mužjaka misleći da nije skotna, ona ga primi i okoti se posle 2 dana. Tako da, ženke znaju da prime mužjaka iako su skotne. Moje to redovno rade.
 
Imam 4 zečića od 45 dana starosti..Jutros sam primijetio da jedan od njih ima ulijepljene zadnje noge i rep od izmeta i mokraće (pod je napravljen od žice)..Kada sam im dao hranu i on je došao da jede (hrana:peleti,zob,sijeno)ali vidim, primijetim kao da se malo skunjio,nije vesel kao ostali...Ako neko ima ikakav savjet dobro bi došlo...
 
Koksidoza je to ali kasno je za njega...Ostalima dati sulfamidin obavezno ...moj je savet..
 
Ima li neka karenca za Neosulfox P pred klanje? Jedno leglo mladih mi je zapatilo kokcidiozu i dajem im sulfamidin, imam jos jedno koje je pred klanje pa sam mislio da im preventivno dam neosulfox, da li je to pametno?
 
Pozdrav društvo. Molio bih pomoć ako može. Naime, imam jednu zečicu stara je godinu i pol, četiri se puta kotila i teška pet kila. Do sada nikad nije bila bolesna niti je ikad gubila na kilaži, niti imala poljev, no nekidan sam primjetio da ima kraste u ušima. Očistio sam kraste, ulio ulja i to se zalječilo, no primjetio sam da zečica nema ravnoteže, točnije sad upada na jednu stranu sad na drugu kad trči. Normalno skače, jede i pije normalno, samo eto kao da nema ravnoteže dok trči. E sad moje je pitanje: Da li je ta njena neravnoteža uzrokovana tim krastama u ušima ili je uzrok nešto drugo?
Hvala unaprijed na odgovoru.
 
Postoji mogucnost da je suga prodrla dublje u usi i krenula ka mozgu. Uzmi ampulu Neosulfoksa i nakapi mu lepo u uho a ostataksipaj u boci sa rasprasivacem i naravno razredivodom. Posle toga lepo lepo isprskaj kavez, jer se ta suga isto nalazi i u kavezu.
 
Slažem se sa zaki&zoneom, šuga je najčešča bolest koja se lako liječi. Kod nas postoji sredstvo za šugu, ali pod drugim nazivom. šprica separ dana i kunić kao nov
---
A za iskusne kunićare imam pitanje. Naime, unatoč higijeni i mojoj brizi, počeli su mi kunići ugibati od kokcidioze, svako drugo leglo po jedan barem ugine. Kako se kokcidioza ne stigne izliječiti kad su već vidljivi znakovi bolesti, odlučio sam kunićima preventivno davati sulfadimidin, ili već neki drugi lijek.
Zanimaju me vaša iskustva, isplati li se i je li se bolest javlja unatoč lijeku, i koliko često se treba davati
Hvala unaprijed :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh