Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

oce i to, ako je palo malo na neki list, zna da malo osusi vrhove, ali mislim da tu imas grinje ipak i da je to glavni problem...
 
Da li bi neko hteo da objasni tehniku suzbijanja jabukinog smotavca. Da li se zaštita radi prema obaveštenjima prognozne službe ili se postavljaju klopke i prati let insekata? Imam mali voćnjak (5 ari) jabike i veliki problem mi je suzbijanje jabukinog smotavca. Koristim sve novije i neke starije preparate dostupne na tržištu (Coragen, Harpun, Affirm, Laser, Calypso, Imidan, ... ), međutim, većena ovih preparata deluje na određenu fazu razvoja smotavca i onda je praktično nemoguće odrediti pravo vreme primene.
 
skupo je to sam sa klopkama da radis, bolje prati prognoznu sluzbu i prskaj po njihovim preporukama... ima obizno 3 generacije, i svaka ima prag kad je najbolje prskati...
e sad, kad vec imas 5 ari, pretpostavljam da je to za "domacu" upotrebu, tako da sam uvek u takvim slucajevima ici sa minimumom prskanja, pa i ako budu neki plodovi zarazeni, boze moj, imace za tebe dovoljno, a te zarazene rokni u sirce recimo...
 
skupo je to sam sa klopkama da radis, bolje prati prognoznu sluzbu i prskaj po njihovim preporukama... ima obizno 3 generacije, i svaka ima prag kad je najbolje prskati...
e sad, kad vec imas 5 ari, pretpostavljam da je to za "domacu" upotrebu, tako da sam uvek u takvim slucajevima ici sa minimumom prskanja, pa i ako budu neki plodovi zarazeni, boze moj, imace za tebe dovoljno, a te zarazene rokni u sirce recimo...
Gde se prate obaveštenja prognozne službe? Da li terba nešto da se plati?
 
Svojevremeno sam citao da je granica 20l. Preko toga treba ponoviti.
ne postoji bas prava i striktna granica, u sustini sto vise kise pada, vise se preparata gubi, a manje ostaje... ameri imaju drugaciji prag, kod njih kad padne ukupno 50l kise psole prskanja, smatraju da vise ne postoji nimalo residua preparata, i da se prsskanje mora ponoviti bez obzira kad je prethodno uradjeno...
takodje uzmite u obzir da su kod njih i doze preparata vece (kad se uporedi sa nasim, nekad su i 50 do 100% vece u kolicini aktivne materije po hektaru povrsine)..
inace ako padne manje kise, ide se sa standardnim rasporedom prskanja, 7-10 dana izmedju prskanja ako je kisni period..
uzmite u obzir i da kod njih ipak mnogo vise kise pada (mislim na istocnu obalu koja u proseku ima duplo vise padavina od Srbije), uzmite recimo kod nas 2014tu kao primer pa dodajte jos malo padavina i to je to, da steknete dojam koja kolicina je u pitanju...
ovo se sve generalno odnosi na kontaktne preparate, sistemici, ako je proslo iole koliko sati da udju u biljku (4-6 recimo, mada kod nekih je i dosta manje), se ne ispiraju,i za nih nema toliko veze koliko je kise palo..

ja bi manje gledao koliko je tacno kise palo, a vise na to kad ce sledeca i dal je izvodljivo prskanje... ako je proslo recimo pa i 4-5 dana od zadnjeg prskanja, i ako je palo i 10-15l kise ili cak i manje, a ocekuje se nova kisa, i duzi kisni period, ja bi na primer ponovio prskanje, bolje da biljka doceka novu kisu sa punom dozom pesticida nego da rizikujes kad ces sledeci put moci da udjes u njivu i prskas (zbog blata i cega vec).. osnova je u pravilnoj upotrebi preventivnih preprata (captan, mankozeb i slicni), a to je uvek pre kise.. nakon kise su beskorisni, zaraza je vec usla u biljku..
sistemici mogu i posle, zaraze, neki i do 96 sati, ali ja bi uvek to koristio kao rezervu, a iso bi na preventivnu zastitu prvenstveno..
 
Nije isto dal je radjeno sistemikom ili kontaktnim preparatima
nije, ali uzmi u obzir da sistemik ima manje rezidualno dejstvo od protektivnog tako da...svaki ima svoju svrhu, i u vecini slucajeva je najbolje koristiti oba u kombinaciji, svaki da odradi u svom spektru (systemik kurativno ako postoji malo zaraze, i inicijalno protektivno dejstvo, a protektivni da obezbedi produzeno protektivno dejstvo...
za glavne bolesti (cadjava krastavost kod jabuke na primer) uvek treba ici sa oba (i moze u tom slucaju da se ide za nijansu slabijom dozom nego sto bi se islo u slucaju da se koristi smao jedna tip preprata)..

Za cika-laza slucaj, mnogo je bitno kakvo se vreme ocekuje... ako se ne ocekuje neke padavine, i nije palo puno kise (15l na primer) i ne mora jos da se prska, nek prodje 10tak dana pa ponoviti... a ako prognoza kaze da se ocekuju vece padavine (i verovatno ce biti problem uci u njivu neko vreme) ja bi ponovio prskanje... sve to naravno i zavisi dal ima ikakvih simptoma bolesti vec, koliko se dug period vlazenja ocekuje (nije toliko bitna kolicina kise, najbitnije je koliko je list sati vlazan, sto duze, i ako je pri optimalnoj temperaturi, zaraza je mnogo jaca (cak i ako nema puno spora na pocetku zaraze)... psoto nisi iso sa protektivnim, ja bi dodao i nesto protektivno sad...
inace, citam gore prvi post, ako je proslo samo 20min od prskanja do kise, pred kisu je sigurno bilo vlage u vazduhu i nije moglo lepo i brzo preprat da se sasusi, a ni unese u list, tako da je tu vrlo malo ostalo verovanto na listu, i treba ponoviti...
 
Imam par pitanja vezano za bifentrin , posto se jos moze naci u prodaji.
Prvo da li deluje na cikade za zastitu loze.
Drugo da li deluje na grozdjani moljac.
Trece da li deluje na jabukin i sljivin smotavac.
Ja sam ni sam ne znam kako formrao misljenje da je to dobro sredstvo.
 
bifentrin je klasican piretroid, ko i svi ostali deluje na sve i svasta, ali ako postoji i koristi se dugo, rezistentnost je moguca i slabije dejstvo...
ko sto sma i pre pricao, dodatni problem sa piretroidima je bas taj, deluju na sve i svasta, i korisno i stetno, i sjebu prirodne predatore i onda se kasnije javi povecan broj stetocina vrlo brzo (stetocine se mnogo brze razmnozavaju od predatora, predatorima treba vreme da im naraste broj)..
ako nemas nista bolje, koristi ga, ali probaj sto manje piretroide da koristis...
 
na smotavce da, za cikade nisma siguran, ako te ne mrzi, imas gomilu fajlovak oje sma uploadovao na linkovima ispod svakog mog posta, odi na zastitu jabure pa vidi sta se preproucuje, imas tamo fajlove za zastitu (ima i foler ako se ne varam) pa prelistaj na sta sve dleuju a na sta ne deluju piretroidi... kolko se secam, retko na sta da ne deluju...
 
Piretroidi deluju na cikade, cak je u programima bilo navedeno protiv cikada cipermentin , zatim kozak ili grom a sada mislim da volly preporucuju.
 
Nazad
Vrh