Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Evo konkretno pitanje u vezi zastite jabuke kad pepelnica napadne jabuke.

Naime prema redukovanu programu zastoite koji mi se zadnjih godina pokazao jako dobar sada kada je plod kai lesnik primenjujem
Score
mankozeb ili ditiaton
nurell D

Primetio sam da na jonatanu ima pepelnice pa sam pomislio sa cim bih pojacao zastitu protiv pepelnice, jer ne znam Score da li je vise za cadjavu krastavost ili pepelnicu.
Topas je dobar za pepelnicu ali nemaju manja pakovanja.

Sta mi predlazete .
 
Score je dobar za pepelnicu, ali ako imas da se pojavila na lastarima, predlazem da odseces to sto je zarazeno, plus 10-20 cm ispod, za svaki slucaj...
Score je dobar za oba, a jonatan je jedna od najosetljivijih jabuka na pepelnicu (nisam ga imao, imao sma ajdared koji je slican, smao je za nijansu manje osetljiv, ali i dalje jedna od osetljivijih jabuka na ppelnicu)...
Bilo koji od DMI fungicida, tzv sterol inhibitora, je odlican za pepelnicu (Score, Topas, Rubigan i slcini), a imaju male neke razlike za cadjavu krastavost, ali svi su dobri za pepelnicu...
U sustini, u intenzivnim programima zastite se toliko prska protiv cadjave krastavosi, da pepelnica nikad nije problem posto je manje kriticna... Ali kod sistema redukovane zastite (redja prskanja), moze i peplnica da se javi...
Orezi to sto ej zarazeno (idelano izbaci iz vocnjaka i zapali ako mzoes, da ne stvara spore koje ce opet da zaraze biljke kad padne prva kisa) i oprskaj posle rezidbe odmah, i trebalo bi da sasece bolest za neko vreme.. IDealno je ponoviti tretman za 7-10 dana ako se nesto jos malo javi, da se sa dva prskanja suzbije u jacoj meri, ali sto se meen tice, pepelnica nije toliko kriticna, ne pravi stetu veliku na plodovima, pa se ja ne bi u mini zasadima mnogo tangirao oko nje ako gajis jabuke za svoje potrebe...
Ako prskas na zarazena stabla (cak i ako orezes zarazene grane i izbacis ih iz zasada), idi sa najvisom preporucemnom dozom, da sto vise sasesces bolest...
 
Padalo mi je napamet da uz score to je triazol dodam zato koji je strobulin.
Jer sam procitao da su zato I stroby najefikasnije.
Ne znam da li bi bilo problema.
 
nemoj da dodajes, svakave kombinacije sma vidjao, ali strobilurin i triazol zajedno nikad nisam (ne kazem da ne moze, ali nikad nisma nigde vvideo da neko tako nesto preporuci)... ako hoces kombinovanu akciju, onda dodaj captan ili mankozeb za cadjavu krastavost i kumulus za pepelnicu, kao protektivne preparate (tad koristi nizu preporuceu dozu svih preprata ako kombinujes sa protektantima), a sistemike koristi naizmenicno, jedno prskanje strobilurin drugo triazol i tako naizmenicno (sa ili bez protektanta, po zelji)
 
Ok, jasno uvek sistemik plus protektivni.
Score cu jer je on za cadjavu krastavost I pepelnicu I vidim da se u programima bas preporucuje.

Zato mi se cini preporucljivi za trulez I za skladistene bolesti, uz naravno za pepelnicu.
Pa cu njega kasnije.

Steta sto Luna experience nema manja pakovanja, jer se navodi da je efikasna I za ck I pepelnicu.
 
mankozeb po najnovijim uputstvima je ogranicen sa kolicnom aktivne materije po hektaru, tako da 3 puta nije fiksno bas (ali nisma siguran dal' je i kod nas takvo uputstvo, ili je samo u americi)...Ali svejedno, captan, mankozeb ili ditianon moze dovoljno puta da se primeni u kombinaciji sa ssitemikom pa nije problem :)
Luna ti je novija klasa, ima u sebi vec protektivni i sistemik, tu ne moras da dodajes mankozeb/captan...
 
Nemam Lunu.
Kad istrosim ove zslihe onda cu uzimati nivija sredstva, problem mi je sti mi trebaju manja pakovanja, jer mi za jabuke treba od 39 do 40 litara za jedni prskanje. Ja pravim 50 pa onda oorskam I istalo kupine, breskve vinogtadarske.

Kakav je systhane za pepelnicu. I to je sredstvi duze u upotrebi.
 
i systane je slican kao score, ista grupa.. pazi sa njim kad prskas, obavezno nosi masku psoto mi je cale pricao kad god sa njim prska, ispovraca se sto znaci da je nezgodan ako se udise...U sustini svi triazoli tj DMI fungicidi su takoreci slicni u akciji, nema tu drasticnih razlika... Mozda novije (citaj mladje) verzije su malo efikasnije, ali ako psotoji rezistencija na DMI fngicide, onda ce i novi da imaju slabije dejstvo... Dobra stvar kod DMI rezistencije je sto se javlaj sporije, sto ce reci sa malo vecom dozom se i dalje neko vreme postize dejstvo, ali ne bi preporucio da se ide iznad preporucene doze kod nas (koja je par puta manja od maksimalne preporucene u americi, ali nasa pravila i zakoni kazu sta kazu, pa to treba postovati)..
 
Score je u odnosu na systahane tacno 50% skuplji kada se preracuna cena jednog I drugog za 100 litara vode.
Tako ako su efekti priblizni ima rezona da se jos koristi systhane.
A u odnosu na Foton isto sto I systhane, score je 100 % skuplji.

Ne znam da li uzimate u izboru fungicida I ovo.
 
to je sad zanimljivo da je tolika razlika.. obicno proizvodjaci odrede cenu preprata po hektaru... ako ide u mnogo manjoj dozi, onda je skuplji za istu kolicinu tj masu i obrnuto, tako da cena po hektaru za jedno prskanje bude, 20-30 pa do 50tak evra, mislim da retko kad bde vise (mzoda za neke bas nove i revolucionrne materije u pocetku) moguce da je score malo noviji fungicid pa da je zato niza cena.. ajde pogledacu jos malo oko njih da vidim o cemu moze da se radi.. iams u ovim mojim linkovima gomilu uputstava za jabuku, pa mzoes da vidis sta se preporucuje, kad i koliko i kakav je koji, ali kolko se secam, svi DMI fungicidi su vrlo dobri ili odlicni, nema drasticne razlike... ajde pogledacu i ja jos jednom pa cu ti reci sta sma nasao..
 
Ja sam uzeo sa nasih sajtova cene preparata I izracunao za 100 litara kolika je cena.
Moze da bude problem jedino da razliciti proizvodjaci nemaju ista pakovanja po kolicini , pa je onda onaj proivodjac sa vecim pakivanjem favorizovan.
 
evo ja nasao na agrotopvsg sajtu da je 1l Systane-a skoro 8 hiljada, a 4x250ml Score-a oko 5200 din pa mi ne deluje da je drasticna razlika... a oba preprata idu manje vise u istoj kolicini sto se tice koncentracija... tako da vidi sta je jeftinije i koristi taj, ne bi trebalo da primetis znacajnu razliku izmedju njih po delovanju...stavi mankozeb i captan sa bilo kojim od njih, za slucaj da se pojavila rezistentnost, i captan ili mankozeb idi sa smanjenom dozom...
ko sto rekoh gore, nije bitan konkretan preparat iz odredjene grupe toliko, koliko je bitno da menjas razlicite grupe preparata (DMI jednom ili maks 2 puta za redom, pa onda jednom ili maks dva puta strobilurin i tako ukrug menjaj).. mozes da probas i sa drugim grupama malo da kombinujes, ali i ovde dve da kommbinujes samo, bice to ok..
 
..., koliko je bitno da menjas razlicite grupe preparata (DMI jednom ili maks 2 puta za redom, pa onda jednom ili maks dva puta strobilurin i tako ukrug menjaj).....

Da ovo je sustina menjati strobulin I triazole I kontaktne iz drugih grupa.

I mozda kao nacelno do cvetanja ici kontaktnim a posle cvetanja do polovine juna sistemicima pa posle opet sa kontaktnim.

Protiv monilije I trulezi smo isto izveli lepezakljucke.

Ostaje jedino da preciziramo kojim redom ici insekticidima.
Mislim da se za zadnje prskanje za skladistene bolesti preporucije karate zeon ili grom ista aktivna materija zbog krace karence.

Video sam pre cvetanja da se cipermentin primenjuje posle cvetanja nurell d a posle tonus ili coragen. A tu je jos I fastak I decis I harpun.

Ovde nisam bas razjasnio stvari do kraja, ali imam utisak da sem harpuna koji je za smotavce da svi drugi imaju sirok spektar.

Zahvaljujem ti na posvecenom vremenu.
 
Da li je neko primenjivao u praksi Spirox aktivna supstanca spiroksamin protiv pepelnice. Da li je sistemik.
Po ceni izgleda dosta povoljno.

Koliko sam scontao Luna experience je broj jedan za pepelnicu, ali nema manja pakovanja, a od starijih su topas i stroby .
Posle toga systhane I akord.

A sada se pojavio spirox
 
Pozdrav,

Primetio sam neke pege i promene na lišću tek posađenih sadnica kruške.
O čemu se radi, jel problematično, čime prskati?





IMG-20220417-110658-Large.jpg
 
Isto i kod mene, grinje, bas me interesuje kako ih resiti. Pokusavam vec tri godine sa raznim prskanjima al bez uspeha.
 
Poznato je da jw topas odlican za pepelnicu. Pre par godina bilo je pakovanje od 50 ml , a sada u Uzickom kraju nemaju ni pakovanje od 200 ml.

E zato sam resii da koristim umesto topasa koga nema da koristim Tilt.
Medjutim on nije registrovan za jabuku.

Pitanje koju konctraciju da koristim za jabuke i da li moze da se mesa sa insekticidina, nurel d, cipermentin , diometat.
 
Nazad
Vrh