Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

miko88 može biti šarka a možda i nedostatak nekog elementa tipa gvožđe ili joj sunca fali..sačekajmo još neko vreme pa ćemo videti.
 
Primetio sam na trešnjama u njivi da se sprema kokomices i šupljikavost, vreme im je svakako, pa sam hteo ove godine da probam i taj Agrodin.

Zanima me može li uz njega neki insekticid protiv vaši jer vidim spremaju se i mravi a prskam leđnom pa mi nije merak da za nedelju dve opet prskam :)

Pitam jer znam da se on sa retko čime meša.
 
Nema berbe, to su ove mlade u njivi. Koji sistemik?

Insekata sada nema, ali se razradiše mravi pogotovo oko debla dole, znači slede vaši uskoro što je očekivano, videh kad sam okopavao na više mesta gužvanjac :)

A obzirom da ću za nedelju dana i da orezujem, možda ipak sada samo fungicid jer bi moralo, za 10 dana je kasno....a onda kasnije insekticid.
 
Ne znam zasto svi beze od agrodina. Ja samo njega koristim evo vec drugu godinu u visnjama i nemam problema.
Oktopode potpuno te razumem. I ja koristim ledjnu prskalicu i nije mi toliko zao benzina koliko ledja. Treba nositi 24 kg pa tako vise puta, zavisno koliko ti vode treba.
I meni su rekli zastitari da se bolje mesa sa insekticidima u obliku wp ili wg formulacije. Posle loseg iskustva sa perfectionom sad sam uzeo sanmite. Dobar je za grinje, racunam da ce valjati i za vasi. Gresim li?
 
Meni nije zbog leđa nego zbog celokupne organizacije.

Sada već izduvam 9 prskalica a znači sada će biti 10 od 30 litara. To je 300 litara vode. To je veliko bure i 3 kante. To mi je na granici nosivosti prikolice jer je bila za auto pa prepravljena ruda, plus drndanje po njivskom putu sa tim teretom.

Onda treba svako malo stati, ponovo sipati vodu, odvajati pesticide, pali prskalicu, aj na leđa...

Plus prođe vremena. Ja ne mogu uveče u 19:30h da stignem, pola sata oprskam i aj kući, treba mi skoro 3 sata za tu akciju a po suncu ne bih da prskam, kad onda da dođem uopšte :D
 
Ne znam zasto svi beze od agrodina. Ja samo njega koristim evo vec drugu godinu u visnjama i nemam problema.
Oktopode potpuno te razumem. I ja koristim ledjnu prskalicu i nije mi toliko zao benzina koliko ledja. Treba nositi 24 kg pa tako vise puta, zavisno koliko ti vode treba.
I meni su rekli zastitari da se bolje mesa sa insekticidima u obliku wp ili wg formulacije. Posle loseg iskustva sa perfectionom sad sam uzeo sanmite. Dobar je za grinje, racunam da ce valjati i za vasi. Gresim li?
Agrodin je dobar ali do berbe posle berbe ako postoje uslovi za zarazu idi sistemikom.
 
efe5d9204f9320ff8302c823901f9125.jpg

Dadovocar i drugari jel zna neko koja je bubica u pitanju na vrsnim listovima kajsija,ima ih poprilicno pa neznam da li prave neku stetu,malo su izgrickani mladi listovi.uslikao sam ove dve :)
 
Po izgledu krila i obliku glave, djeluje mi da je u pitanju cikada. One ne mogu grickati list, jer imaju usni aparat za bodenje i sisanje. Ako prave štete, one bi trebale da budu slične štetama od vaši, grinja i stjenica - promjene boje na listovima u vidu žutih, sivih ili bijelih pjega, kržljav rast mladara, deformisani listovi... Potraži takve simptome, pa ako ih ima, onda tretiraj. Ili napravi još koju sliku lišća, pa da vidimo.
 
Po izgledu krila i obliku glave, djeluje mi da je u pitanju cikada. One ne mogu grickati list, jer imaju usni aparat za bodenje i sisanje. Ako prave štete, one bi trebale da budu slične štetama od vaši, grinja i stjenica - promjene boje na listovima u vidu žutih, sivih ili bijelih pjega, kržljav rast mladara, deformisani listovi... Potraži takve simptome, pa ako ih ima, onda tretiraj. Ili napravi još koju sliku lišća, pa da vidimo.
Rekao bih da je cikada,uvijeni su listovi i kad ga ispravim ona unutra i jako brzo skace kad je pipnes. Imam nekih insekticida,tonus,nurell,dimetogal,jel moze to ili idu neki drugi?
 
Kad smo već kod uvrtanja lista... :)

Ove slike nisu moje, ali se slično dešava kod mene skoro svake godine na nekim trešnjama. Čini mi se da možda ima veze sa zemljištem jer se dešava samo na tom delu, na drugom gde su trešnje nema toga. Mislio sam prvo i da je od prskanja po vrućini ali ove godine toga nije bilo a evo na jednoj kreće da se frula.
Ufrulaju se svi, celo stablo a nema nikakvih naznaka tipa bolest lista ili insekti.

 
Pixixi, možeš bilo koji od tih, zbog načina hranjenja može i tonus, daj prednost nurellu ili dimetogalu. Imaš li plodova na stablu? Vodi računa o tome, ako ima, sačekaj da ih obereš.
Oktopod, čini mi se kao da pati zbog suše, a onda dolazi problem i do ishrane, jer ne može povlači hranu sa vodom. Biljke uvijaju listove kad pate od suše i na taj način smanjuju transpiracionu površinu. Moguće da ima vode u zemljištu, a da je problem do korjena ili stabla. To je ono na prvu. Takođe bi mogao biti nedostatak bakra !?!?! Ali to nikako nisam vidio uživo, samo literatura. jedino što se u tom slučaju listovi malo "stisnu" po dužini...
 
Ја на једној брескви имам доста уврнутих црвенкастих листова. Унутра буде понеки црв и мноштво смеђих јаја или нечег другог. Виђао сам на стаблу цикаде, али не знам како изгледају док су неразвијени.
 
na kruškama stalno imam uvijen list i bijeli crvić je unutra. Taj list gdje je uvijen je spaljen..nikako da to riješim, prskano confidorom, mospilan, karatezeonom..imali neko savijet
 
Poštovani imam problem sa crnom pjegavošću lista u zasadu oraha, prskao sam 5 puta raznim fungicidima uglavnom prije kiše i posle poslednje kiše pjegavost se ipak pojavila, pa me zanima gdje griješim?? Da li treba prskati i prije i posle kiše i da li da pokušam skidati zaraženo lišće da se ne širi???

Unaprijed zahvalan.
 
Nazad
Vrh