Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

PROIZVOD: Polyram® DF je fungicid sa protektivnim i kurativnim
delovanjem.

Zar kurativno delovanje nije isto sto i sistematik ?
protektivnim >> kontaktnim
kurativnim >> sistematicni
ili ja imam pogresnu informaciju i pogresno tumacim ta znacenja
 
Kanački, tako sam i ja mislio, Polyram jeste protektivni i kurativni, mislio sam da je zbog toga i sistemični...kako vidim nesistemični su samo protektivni, ali protektivni može biti sistemični, ne nalazim da kurativni može biti nesistemični..

Priznajem grešku za Merpan, tako sam mislio jer sam negde čuo, znam da se neretko mešaju i ovde na forumu su bile te preporuke ali sam možda pogrešno shvatio ili čak pročitao da je sistemični.


Hvala na ispravkama, više neću prenositi šta sam čuo, već šta sam i proverio.


Problem je što na mnogima piše npr "jabuka: čađava krastavost" ili "jabuka, vinova loza, paprika, paradajz", pa je gotovo nemoguće naći "trešnja: šupljikavost lista" u preparatu.
 
PROIZVOD: Polyram® DF je fungicid sa protektivnim i kurativnim
delovanjem.

Zar kurativno delovanje nije isto sto i sistematik ?
protektivnim >> kontaktnim
kurativnim >> sistematicni
ili ja imam pogresnu informaciju i pogresno tumacim ta znacenja
Sistemicno delovanje je kad biljka usvaja preparat u sebe a kurativno dejstvo je dejstvo kada preparat nakon nastanka neke zaraze leci biljku pa je on kao takav moze suzbiti. tj uspesano suzbija zarazu iako je vec biljka zarazena neko vreme
Protektivno dejstvo je preventivno (stiti neko kratko vreme) a kontaktni je da se samo zadrzava na listu , tj da ga biljka ne usvaja u sebe.
 
Najveci problem je sto i proizvodjaci svasta pisu u uputsvima, to smo pre neki dan pisalo bas za mankogal i dimetogal.. Pa jos na sve to i mi muckamo sta treba , a sta ne..
Ne sumnjam ni u tvoje ni u znanje kolege markodim , pre cu poslusati vas nego uputsvo sa proizvoda , ali ovo za poliram mi sad nije jasno , cekamo kolegu markodim da nam razjasni ovu nedoumicu :ppozdrav:

- - - - - - - - - -




SISTEMIČNI fungicidi su translokacioni i oni se kreću kroz biljku uzlaznim i silaznim tokom, što im omogučava KURATIVNO djelovanje tj. suzbijanje patogena (gljive) nakon ostvarene infekcije.

Ja iz ovoga zakljucujem da je to jedno isto, sistematicno delovanje je kurativno
 
Pa i meni nije jasno kako nešto može biti kurativno a da deluje kontaktno, da nije sistematično, osim ako nije za neke bolesti koje su površinske ako me razumete...
 
Malo o fungicidima

PODELE FUNGICIDA
Prema mestu primene odnosno objektu koji se tretira:
1)za tretiranje semena i sadnog materijala
2)za suzbijanje prouzrokovača bolesti u zemljištu (dezinfekcija)
3)za tretiranje nadzemnih delova biljaka (folijarna primena)

Prema pokretljivosti u biljci:
1)kontaktni (nesistemični, površinski) – ne kreću se u biljci
2)sistemici (translokacioni) – kreću se kroz biljku ascedentno idescedentno
3)lokal-sistemici (ograničeni sistemici) – kreću se kroz biljkuograničeno, samo oko mesta primene, najčešće u okviru lista.

Prema načinu delovanja na patogena:
1)preventivni (protektivni) – suzbija patogena kad dospe na površinu biljke pre ostvarene infekcije
2)kurativni – suzbija patogene posle ostvarene infekcije
3)fugicidi sa rezidualnim delovanjem (post-infektivni i post-simptomski) – preventivni ili kurativni sa produženim delovanjem

I njihove grupe:

DITIOKARBAMATI

Oni su kontaktni, preventivni fungicidi, uvedeni u upotrebu posle Drugog svetskograta. Na gljive deluju inhibirajući SH-enzime koji regulišu disanje. Gljive ne razvijajurezistentnost na ditiokarbamate. Kod čoveka mogu da izazovu nadražaj kože (osip) ikonjuktivitis.Registovani preparati:
-Mankozeb
-Metiram
-Cineb
-Ciram
-Tiram
-Propineb

FTALMIDI
kaptan
folpet

DIKARBOKSIMIDI
iprodion
vinklozolin
prosimidon

2-ANILINOPIRIMIDINI
ciprodinil
pirimetalil

BENZIMIDAZOLI
benomil
fuberidazol
karbendazim
tiabendazol
tiofanat-metil

STROBILURINI
-azoksistrobin
-kreoksim-metil
-pirakolstrobin
-trifloksistrobin

TRIAZOLI
:-ciprokonazol (Alto combi 420-SL sadrži i karbendazim)
-difenokonazol (Score 250-EC, Rias 300-EC sadrži i propikonazol)
-epoksikonazol (Duet sadrži i karbendazim)
-fluvikonazol (Flamenco
-flutriafol (Impact 25-SC)
-flusiazol (Olymp 10-EW, Punch 40-EC)
-miklobutanil (Systhane 12-E, Systhane-MZ sadrži imankozeb)
-penkonazol (Topas 100-EC)
-propikonazol (Bumper 25-EC)
-tebukonazol (Folicur EM 50-WP sadrži i tolilfluanid)
-tetrakonazol (Eminent 125-ME)
-triadimefon (Bayleton WP-25)
-triadimenol (Shavit-F sadrži i folpet)

U prve tri grupe su preventivni fungicidi, dok su u ostalim grupama sistemični. Najčešće se kombinuju fungicidi iz različitih grupa, uglavnom preventivni i sistemični, da zaštita što duže traje...

Da, izvor za ovo se može naći na ovom linku: http://www.scribd.com/doc/17676710/Fungicidi-skripta
 
Odlično, hvala puno!

Samo i dalje ne razjašnjava da li ako je neki fungicid kurativan on ujedno i sistematičan?
 
Koliko ja znam, uglavnom su sistemični fungicidi kurativnog djelovanja, jer imaju sposobnost da ulaze u biljku i uništavaju organe gljive koji se razvijaju u listu - samim tim liječe. Zato preventivci ne mogu da imaju kurativno dejstvo, jer "ne idu" za gljivom u biljno tkivo. Mada, iz iskustva, znam da se pojedini sistemici, kao strobilurini koriste kao preventivci.
 
Ništa, sačekajmo da vidimo šta kaže i markodim, a uglavnom idza nek oprska mankozebom ili kaptanom uz dodatak nekog sistemičnog (i kurativnog) :osmeh:
 
Uh da, ja i zaboravi na konkretan problem :D Kod šupljikavosti nije je karakteristično to što biljka sama odbacuje oboljeli dio tkiva, zato i nastaju te rupice, ali ovo vlažno vrijeme je pogodno za nove infekcije, dovoljno će mu biti da ide preventivcem. Problem je što tu ima sada zaraženih listova na kojima se još ne vide simptomi. U narednom periodu javiće se nove rupice i novi zaraženi listovi koji su se razvili. Kad pokrije sada sa bilo kojim preventivcem, u više navrata, novo lišće na mladaru koje se razvije, biće zaštićeno...
 
Jeste da stoji na Poliramu da ima i kurativno dejstvo,ali je pitanje u kom stadijumu razvoja bolesti to dejstvo moze doci do izrazaja.
Osnovno pravilo za ove dve skupine fungicida glasi:sistemicni fungicidi deluju kurativno (lece bolesti),dok kontaktni deluju preventivno (sprecavaju da dodje do bolesti).Sto znaci da uvek radimo najpre kontaktnim,na koje uglavnom jos nema razvijene rezistentnosti zbog njihovog specificnog nacina delovanja.U uslovima visokog infektivnog potencijala okrecemo se sistemicima,koji imaju produzeno dejstvo ne zavise mnogo od vremenskih uslova i dr.
Sistemici su sa druge strane,izuzetno pogodni za razvoj rezistentnosti odredjenih gljiva na njih.S toga je njihov tretman ogranicen na odredjeni broj u sezoni i primenjuju se u smeni.Sistemicima je iz tog razloga dodat i kontaktni kako bi smanjio mogucnost razvoja rezistentnih sojeva gljivica,a i kako bi povecao ucinak preparata (dvostruko delovanje na gljivice).Ali i pored svega toga,ove preparate moramo primenjivati strogo po uputstvu i cuvati ih za nadalje,jer oni su poslednja brana raznim oboljenjima biljaka.
Zastita se inace sprovodi preventivno,ukoliko dodje do bolesti,prednost uvek i samo sistemicima.Poliram i ja volim,ima sirok spektar delovanja,medjutim njegove kurativne osobine ne bih poredio sa onim koje poseduju dobri sistemici.Ako nista drugo,ono samim nacinom aplikacije na tretiranu povrsinu i mogucnoscu kretanja ili ne kretanja po listu,te pokrivenoscu i onog dela biljke koji nije oprskan.

I da pomenem ovo za kombinaciju dva kontaktna fungicida,Kaptan+Mankogal ili slicno,nepotrebno.Prskati smenom jednog drugim,ukoliko su uslovi veliki za zarazu ili je ista krenula,onda sistemik,tu imamo kombinaciju dva dobra fungicida sistemicnog+kontaktnog.
 
Poslednja izmena od urednika:
Znači ako za neki piše da ima kurativno dejstvo, to ne mora da znači da je sistemik ili znači? :osmeh:

I ako možeš samo malo lepše da formulišeš poslednju izjavu pošto ja nr ne razumem, nepotrebno je mankozeb+kaptan u istom tretmanu, već jedan pa drugi plus sistemik?
 
Pa po ovome sto je Dadovocar@ nasao, vi mesate babe i zabe. Da uprvo sistemicni mogu biti i preventivni i kurativni. Jer to su dve podele koje se ne mesaju, ali se preplicu. Pa tako im se ocigledno preplicu i namene, otud i zabune, koliko sam ja shvatio.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne shvatam sve sada... da prvo prskam sistemicnim pa potom kontaktnim jel tako? I da li sada isprskati insekticidom nekim da preventivno djelujem na vasi kojih je bilo prosle godine ili se ne prska sada?
 
Oprskaj insekticidom da pobiješ šta se zateklo. Posle 2 dana fungicid.

Sada ti je bitno protiv bolesti lista pošto je kišno vreme. Oprskaj kontaktnim i sistemičnim izmiksano. Kontaktni biraj mankogal80 ili merpan, a sistemični...ne znam ni sam, potraži ili sačekaj da neko da predlog.
 
Znači ako za neki piše da ima kurativno dejstvo, to ne mora da znači da je sistemik ili znači? :osmeh:

I ako možeš samo malo lepše da formulišeš poslednju izjavu pošto ja nr ne razumem, nepotrebno je mankozeb+kaptan u istom tretmanu, već jedan pa drugi plus sistemik?
U principu,sistemicni fungicidi su samim svojim dejstvom i kurativni.Ali postoje i takozvani kvazi-sistemici,poput Strobi-ja,koji jedva da se priveze za kutikulu lista,medjutim ima i kurativno a i eradikativno dejstvo,pa zatim i lokal sistemici koji se krecu sa lica lista ka nalicju,ili se akripetalno sire po listu,takodje imaju ova svojstva.Kontaktni,recimo poliram koji smo gore pominjali,po recima proizvodjaca ima i kurativno dejstvo,ali kurativno ukoliko se najkasnije 48 sati nakon primarne infekcije oprska njime.A mnoge primarne infekcije mi i ne ispratimo,jer neke i nemaju jasno uocljive simptome,mi kada primetimo sekundarne,onda vec nastaje lecenje-kurativa.
A mesanje dva kontaktna za iste namene je nepotrebno.To sto oba rade uradice i jedan,a ako jedan ne moze (vremenske prilike,jak infektivni potencijal...)onda se okrecemo sistemicima.
Postoji mesanje odredjenih bakarnih preparata sa mankozebom ili metiramom gde pojacavaju jedan drugom dejstvo,perzistentniji su,i prosiruje se preventiva na bakterioze.To se najcesce radi u povrtarstvu.
 
OK shvatili smo konačno, lepo se ispričasmo ali i korisno :)

Šta bi ti onda preporučio čoveku, koji kontaktni i koji sistemik ako imaš neku ideju, posle ovolike kiše bojim se da i mene ne sačeka slična situacija, a bogami neke sorte trešnje će se brati za mesec dana pa mi se i ne prska...verovatno dan posle berbe i odmah i rezidbe oprskam.
 
Oktopod,svi proizvodjaci za ovakve tretmane preporucuju kontaktne fungicide,blagovremeno primenjene.Jednostavno ovi sistemicni nemaju registraciju za te namene i sve se svodi na preventivu-supljikavost lista,plamenjaca,mrka pegavost...Jednom sam kod sljive isao Curzate M (cimoksanil+mankozeb=lokal-sistemik) protiv plamenjace i bilo je dobro,sto ne znaci da ne bi tada zavrsio posao i sam mankozeb.E sada,posto su uslovi nenormalni za zastitu,moramo se nekako dovijati da koliko toliko sacuvamo ono sto ce da pretekne nevremenu.Za visnju i tresnju bih preporucio Delan,odlicno se veze za list,tesko se spira,deluje protiv supljikavosti lista i mrke trulezi i za njega vazi da ima kurativno dejstvo ukoliko se pravovremeno primeni.
Sada sam se setio jednog strucnjaka sa nekog poljoprivrednog dobra,koji je na postavljeno pitanje novinara kako do dobre zastite odgovorio:Nakon svake kise pumpu na ledja!
Mozda je to jedini pravi odgovor za zastitu u ovakvim uslovima.
 
Nazad
Vrh