Bolesti i lečenje krava

Postovane kolege,od skora sam se vratio u govedarstvo,pa su me odmah stigli i vasi problemi.naime kupio sam na pijaci telad,od koje dva imaju proliv.ovaj jedan retku stolicu,a ovaj drugi skroz vodenast.Po savetu veterinara dajem mu enrocin s 10% subkutano,i napajam ga sa usoljenom vodom zbog nadoknade elektrolita.ukinucu mu koncentrat koji sam poceo da mu dajem jer je izgleda sve do sad sisao.Imate li jos neki koristan savet za mene u ovom slucaju?
 
Tek danas popodne sam poceo sa tom terapijom,pa cu pratiti stanje.Milane,sta podrazumevas pod tim "zalozi po teletu"?ne mogu da mu umesam u hranu kad mu dajem samo seno.
 
Založiti znaći rastvoriti u vodi i zaliti( aplikovati pomoću sonde češće staklene flaše) u usta teletu. Tako je to kod nas u okolini Šapca i Loznice!:ppozdrav:Slažem se svim, samo ne bih preterivao sa slanom vodom iskreno, ako je veća količina soli rastvorena u vodi ona će doprineti pojavi vodenastog proliva.
 
i sad lijepo uzmi farmatan i preventivno stavljaj u mlijeko ,a kod kuće kupi da imaš uvjek streptomicin u prahu male kesice pakovane za obrok i čim nešto primjetiš odmah dodaš
 
potrebna pomoć od vas iskusnijih...Naime krava koja je imala pobačaj pre oko dva meseca ovih dana je ušla u termin kad je trebalo da se oteli,u medjuvremenu pre oko mesec dana je osemenjena i ostala je izgleda steona e sad pitanje-Iako je do pre 15 dana davala oko 15 lit mleka sada pri istim uslovima daje tek 7 šta se moglo dogoditi...inače jede za dve i pije vode baš trebalo bi biti više mleka ali nema
 
Već je dosta dugo u laktaciji, potreban joj je odmor, odnosno ne može se očekivati da i dalje tu količinu mleka. Ona bi do sad trebala da ima oko dva meseca zasušenja, da se mlečna žlezda obnovi, a to kod nje se nažalost nije desilo, a da je sad zasušiš predugo je. Prosto, prilagodi ishranu količini mleka i muzi je dok ima smisla, samo njoj će trebati nešto više od dva meseca zasušenja.
 
Milose hvala jos jednom na iskusnom savetu:ppozdrav:
Pankin,farmatan tesko da cu naci na nasem trzistu,davacu mu par dana u milsan carbo bizmut aktivni ugalj.Imao sam streptomicin,davao sam mu u dva obroka i nista se stanje nije popravilo,mada kod mog strica sve probleme kod teladi na sisi resava bas taj streptomicin u kesici od 1 i 5 grama.
 
Već je dosta dugo u laktaciji, potreban joj je odmor, odnosno ne može se očekivati da i dalje tu količinu mleka. Ona bi do sad trebala da ima oko dva meseca zasušenja, da se mlečna žlezda obnovi, a to kod nje se nažalost nije desilo, a da je sad zasušiš predugo je. Prosto, prilagodi ishranu količini mleka i muzi je dok ima smisla, samo njoj će trebati nešto više od dva meseca zasušenja.
I ja sam pomislio da je to sve poremetio taj pobacaj e sad dobro se hrani žao nam je da bude gladna ako sam te dobro razumeo pre sledećeg teljenja dati još ranije zasušenje.dali će vremenom podizati mlečnost ili će ona i dalje i pored dobre ishrane smanjivati na mleku...hvala na odgovoru
 
Tako je, pred naredno teljenje trebala bi da ima minimalno bar 3-3,5 meseca zasušenje, mada ona će definitivno moći i ranije da se zasuši. Ne verujem da će podizati mlečnost, jer je ona započela drugi krug bez odmora, što je opterećenje za mlečnu zlezdu te vrlo verovatno će smanjivati količinu mleka.
 
Samo da se zahvalim svima na savetima i da javnem da je svinjska mast u par navrata uspešno zalečila rane.
Doduše, korisio sam i neku mast-kremu za kožu ( BEPANTHEN ) jednom naneo i krava je sad ok. Što se tiče prozora, slažem se, trebalo bi, no jedno su želje, drugo su mogućnosti.
 
ljudi imam problema sa teletom, jutros mi se rano otelila krava, ja dodjem u satalu oko 6 i nadjem tele iza krave na betonu, tele lepo popilo mleko jutros ali nije ustajalo, danas oko podne nece da pose, ne moze samo skroz da ustane a kad ga podignem skroz ono pomalo drhti na nogama, stoji jedno vreme ali nestabilno i na kraju opet legne, stomak mu brzo radi kako dise, temperatura 39,6, sta da radim, hvala unapred.
 
Nije to alarmantno , tek je ugladalo ovaj svet pusti ga da se odmori...
Mora da je musko ,oni su malo mlitaviji posle teljenja od zenskaca.
 
Nazad
Vrh