Neke sličnosti i razlike između ekološke i biodinamičke poljoprivrede
Neke slicnosti i razlike između ekološke i biodinamicke
poljoprivredne proizvodnje
Biološko dinamicka i ekološka proizvodnja poljoprivrede su buducnosti. Kako medu njima ima slicnosti, ima i bitnih razlika.
Ekološka poljoprivredna proizvodnja kompleksna je proizvodnja poljoprivrednih kultura u kojoj nije dozvoljena primena mineralnih đubriva i hemijskih sredstava za zaštitu bilja, kod koje treba održavati i povecavati plodnost i biološku aktivnost tla, a dozvoljena je samo na tlima gde nema industrijskih i drugih zagadivaca.
Regulisana je u EU “Pravilnikom o ekološkoj proizvodnji u uzgoju bilja i u proizvodnji biljnih proizvoda”.
Biološko dinamicka poljoprivreda još je kompleksnija, a medu razlikama na prvom mestu ističemo da biodinamicko imanje funkcioniše kao zaseban samostalan organizam s vlastitom proizvodnjom đubriva i stocne hrane.
Biodinamicka poljoprivredna proizvodnja ukljucuje i neke druge značajnosti kao što je uticaj konstelacije meseca, planeta i zvezda na biljke i s tim u vezi na sve poljoprivredne radove pocevši od setve do berbe i prerade plodova. Nadalje, koristi iskljucivo biološko dinamicke pripravke. Zbog toga preko „Demeter Internationala“treba tražiti i dobiti potsticaj za osnivanje novih autonomnih biodinamickih institucija i Demeter organizacija, te sertifikaciju pojedinih proizvođaca/preradivaca u zemljama poput Srbije, bez Demeter organizacije.
Identicno je da ni u jednoj poljoprivrednoj proizvodnji nije dozvoljena primena mineralnih đubriva i hemijskih sredstava za zaštitu bilja, a zajednicki im je zadatak održavanje i povecavanje plodnost i biološke aktivnosti tla.
Slicnosti medu njima takoder bismo mogli objasniti citirajuci neka od nacela „Pravilnika o ekološkoj proizvodnji“ na kojima se ona bazira, upoređujuči ih s načelima biodinamike „Demeter International“ asocijacije.
Razlike su samo u nacinu da se neka od nacela ,koja nabrajamo, postignu.
Kod ekološke proizvodnje to su:
Ocuvanje biološke raznolikosti, posebno stabilnosti prirodnih staništa i ocuvanju samoniklih biljnih vrsta,
Uskladivanja i pravilnog izbora useva, biljnih vrsta i sorti, višegodišnjih plodoreda, odabira nacina obrade tla, đubrenja, zaštite te jačanja otpornosti biljnih vrsta na štetocine, brige za pravilnu negu tla, održanju i povecanju njegove plodnosti i biološke aktivnosti, sadržaja organskih hranjiva, poboljšanju strukture tla i postupcima njegove zaštite od raznih oblika degradacije, zaštite korisnih organizama oprašivaca, parazita, predatora, ptica i dr., ekološki opravdanoj preradi i upotrebi (recikliranju) otpada iz proizvodnje.
Posljednje nacelo Pravilnika koje glasi da ekološka proizvodnja iskljucuje ili samo izuzetno dopušta upotrebu mineralnih đubriva i hemijskih sredstava za zaštitu bilja uz napomenu da posljednji nisu dozvoljeni u proizvodnji povrca, razlikuje se jer je u biodinamickoj proizvodnji zabranjena primena svega što nije iskljucivo prirodnog porekla.
Glavni zadaci „Demeter Internationala“ sveobuhvatniji su i širi:
. Razvoj i usvajanje medunarodnih Demeter smjernica za proizvodnju i preradu kao minimalni standard za svjetsku trgovinu Demeter proizvoda,
.
Medunarodna registracija i zaštita Demeter marke,
.
Sertifikacija pojedinih proizvođača/preradivaca u zemljama bez Demeter organizacije,
i uskladivanje različitih Demeter procesa sertifikacije u svetu,
.
Širenje javnog razumevanja i prihvatanja biološko-dinamickog domaćinstva kroz relevantne medunarodne institucije,
.
Podrška osnivanju novih autonomnih biodinamickih institucija i Demeter organizacija gde još ne postoje.
Nacelo ocuvanja biološke raznolikosti i stabilnosti prirodnih staništa kod obe poljoprivredne proizvodnje jasno iskljucuje mogucnost uzgajanja monokulture na velikoj površini, a jedino je moguce gajenje raznovrsnih kultura na manjim površinama. Povecavanje plodnosti i biološke aktivnosti tla mora se održavati u ekološkoj proizvodnji setvom mahunarki, zelenih biljaka za đubrenje i đubrenje kompostiranog ili nekompostiranog organskog materijala proizvedenog na onim imanjima koja proizvode u skladu s Pravilnikom.
Osnovno đubrenje u ekološkoj proizvodnji sastoji od đubrenja stajskim đubrivom i osokom iz đubriva domacih životinja, posebno goveda, nadalje kompostom od biljnih otpadaka zajedno sa prirodnim organsko-biološkim dodacima, a u biološko dinamickoj primenom biodinamickih pripravaka i poljoprivrednim radovima u dane pridržavajuci se Mesečevog setvenog kalendara.
Suzbijanje štetočina, bolesti i korova u ekološkoj proizvodnji vrši se pravilnim izborom otpornih vrsta i sorti, prikladnim plodoredom, odgovarajucom obradom tla, zaštitom korisnih biljaka i životinja, stvaranjem povoljnih uslova za širenje prirodnih neprijatelja štetocina i fizikalnim i mehanickim uništavanjem korova. Upotreba hemijskih sredstava za zaštitu bilja nije dopuštena. Medutim kada su iskorištene sve mere za aktiviranje vlastitih obrambenih snaga biljaka, tada je dozvoljena primena nekih fungicida protiv gljivicnih bolesti na pr. sumpora u prahu i rastvora sumpora, te sumpornih pripravaka s bentonitom , krečnjaka iz algi, vodenog stakla, kamenog brašna, kalijum premanganata tj.hipermangana(samo za mocenje sjemena) i drugog. Protiv štetnika dozvoljeni su na pr. BT-pripravci (Bacillus thuringiensis), virusni, gljivicni i bakterijski preparati, sterilni mužjaci, cvetni ekstrakt i prah buhaca - prirodnog piretrina (primena sintetskih piretroida je zabranjena), uljne emulzije na bazi parafinskih ili biljnih ulja, kameno brašno, dijatomejska zemlja, kafa, rotenon( ekstrat korena), neki ekstrati i čajevi te kalijumov i meki braon sapun. Za suzbijanje korova sprovode se sve mehanicke mere uobicajene kod obrade, održavanja i zaštite plodnosti tla, nadalje prikladan plodored, planiran redosled kultura uz primenu potkulture i međukulture, meduredna setva trajnog nasada, zelenišno đubrenje, pravilno uskladištenje i primena stajskog đubreta, plevljenje i pokrivanje neživim pokrovima poput slame, sena, peska i sl.
U biološko dinamickoj poljoprivredi zabranjena je svaka primena bilo kog od sredstava za zaštitu bilja dozvoljenih u ekološkoj proizvodnji, a zaštitu od brojnih štetnih organizama postiže istim sredstvima kao i kod đubrenja, kao i izborom autohtonih domacih vrsta i sorti (koje su otpornije, jer su odomacene), prikladnim plodoredom, odgovarajucom obradom tla, zaštitom korisnih biljaka i životinja, stvaranjem povoljnih uslova zaširenje prirodnih neprijatelja štetocina.
Prema „Pravilniku“ ekološka proizvodnja se izvodi samo na površinama bez industrijskog zagađenja okoline ili s minimalnim zagađenjem. Površina za ekološku proizvodnju može biti 50 m udaljena od puta po kojem prode 100 vozila za sat ili 10 vozila u minuti ili najmanje 20 m ukoliko je odvojena živom ili nekom drugom ogradom visokom najmanje 1,5 m. U takvoj proizvodnji moraju se preduzimati sve mere za smanjenje na minimum zagađenja tla i biljaka,od zagadivača nanesenih erozijom, vodom, vetrom, navodnjavanjem i drugim načinima. Kod sumnje na zagađenje teškim metalima i drugim štetnim materijama tla ili vode za zalivanje, vrše se analize kvaliteta proizvoda, kulture i tla.
U biološko dinamickoj proizvodnji uklanjanje raznih industrijskih zagađenja postiže se primenom odredenih biodinamickih pripravaka, a udaljenosti površine od puta manje je važna.
Proizvodac u ekološkoj proizvodnji mora imati osnovno znanje o načinu ekološke proizvodnje , što je još važnije kod biodinamicke poljoprivrede.
Za oba vida proizvodnje neophodno je odredeno znanje što iziskuje edukaciju proizvođača.