Beli luk

Izvadio sam par komada iz zemlje, čisto da vidim dal nisu čenovi kojim slučajem bolesni tj da se nisu ubuđali. U odličnom su stanju samo eto, zakasnio sam sa sadnjom ma da se kod mene tada temperatura vazduha kretala manje više oko 10 C. Sadjeni su na dubinu oko 4-5 cm i nisam ih tretirao sa preparatima, nisam ni sa ,,Slavol''-om. Zemljište sam dan pred sadnjom pođubrio sa 5 kg NPK (8:16:24) i sa oko 300-400 g kvašljivog sumpora. Nakon toga je zemljište dva puta dobro isfrezirano da bi ravnomernije rasporedio đubrivo i da bih ga uneo na veću dubinu.
Za sumpor sam pročitao da je pogodan kod gajenja belog luka zato što pozitivno utiče na nakupljanje isparljivih materija, po čemu je beli luk inače poznat.
Hvala na ohrabrujućem odgovoru. Očekujem da će se listovi pojaviti u Januaru tokom miholjskog leta.
Izbaciću slike čim budem u mogućnosti...
 
Dobro si sve odradio, sem sadnje...on ce svakako izaci, a pitanje je kakvo ce prolece biti. Treba da ti bude jasno da si propustio jednu od fenofaza rasta, posto je beli luk prvenstveno biljka koja voli dug dan i tada se razvija. Sada ga mozes komotno oprskati Zanatom radi korova, a za sumpor si dobro radio i mozes jos jednom preci u prolece posto on sluzi kao kontaktni fungicid, prevencije radi.
 
kod mene sve počelo da žuti (kao da ga plamenjača hvata :sta:)a ne samo beli luk nego i srebrenjak
images


- - - - - - - - - -

ova slika nije moja ali isti simptomi
 
Nije to nista, mozda je malo vise mraza dobio, posto ga je bas bilo pre ovog otopljenja.
Plamenjaca je vise tamnija, ako se nije naglo onako smezurao ili dobio mnogo tamniju boju od ove na slici, sve je ok.
 
Eh ovako. Posijao sam bijeli luk na 110 m*2. Posijao sam ga 28.2. i 1.3. oko 8,5 kg. Sjeme sam uzeo od komse, jer je kod njega bas krupan, glavice nesto poput kineskog. Sijao sam ga u redove po gredama, razmak 20-25 cm, i u redu razmak od 7-10 cm, na dubini od 3cm. Prilikom sijanja bacio sam i gnojivo, oko 10 kg NPK cini mi se 8:16:24 + S 4%. Nakon 14 dana poceo je da izbija uveliko, kako i pise u literaturi (10-15) dana. Negdje se ukazuje i drugi list. Za sad je sve kako treba, postavicu i slike kasnije. Po podacima prosjek u Hrvatkoj po dunumu je 300kg, (u mene na 10x manjoj povrsini, znaci 30 kg), ali ja planiram oko 40 kg. Kaze se isto da od 1kg moze se ocekivati oko 5,5-6,5kg. Tako da sa 40 kg bih bio zadovoljan.

Eh, ako ko ima savjet kakav, po pitanju prehrane, nakon ovih 15 dana, sta i kako, i kad trebam poprskat preventivno protiv opake lukove muhe?
 
Eh ovako. Posijao sam bijeli luk na 110 m*2. Posijao sam ga 28.2. i 1.3. oko 8,5 kg. Sjeme sam uzeo od komse, jer je kod njega bas krupan, glavice nesto poput kineskog. Sijao sam ga u redove po gredama, razmak 20-25 cm, i u redu razmak od 7-10 cm, na dubini od 3cm. Prilikom sijanja bacio sam i gnojivo, oko 10 kg NPK cini mi se 8:16:24 + S 4%. Nakon 14 dana poceo je da izbija uveliko, kako i pise u literaturi (10-15) dana. Negdje se ukazuje i drugi list. Za sad je sve kako treba, postavicu i slike kasnije. Po podacima prosjek u Hrvatkoj po dunumu je 300kg, (u mene na 10x manjoj povrsini, znaci 30 kg), ali ja planiram oko 40 kg. Kaze se isto da od 1kg moze se ocekivati oko 5,5-6,5kg. Tako da sa 40 kg bih bio zadovoljan.

Eh, ako ko ima savjet kakav, po pitanju prehrane, nakon ovih 15 dana, sta i kako, i kad trebam poprskat preventivno protiv opake lukove muhe?
Zemljače ,nemoj odmah na visoko.U proizvodnji pod vedrim nebom kažu
Pola odma baci u vodu
a od ono pola ako ispadne pola
budi zadovoljan:osmeh:
E sad što se tiče zaštite imaš razna sredstva ,a pošto ga sadiš za sebe ,niste li tamo dosta zatrovani uranijumom pa da se sad truješ i pesticidma?:sta:
 
Zemljače ,nemoj odmah na visoko.U proizvodnji pod vedrim nebom kažu
Pola odma baci u vodu
a od ono pola ako ispadne pola
budi zadovoljan:osmeh:
E sad što se tiče zaštite imaš razna sredstva ,a pošto ga sadiš za sebe ,niste li tamo dosta zatrovani uranijumom pa da se sad truješ i pesticidma?:sta:

:) Vidjecemo kako ce na kraju ispast. Ja sam platio 10 kg b. luka, 25 KM. Prejeftino, jer je 10 kg 50 KM. A luk je rasan, tako da se nadam najboljem. Planirao sam koristit i pesticide, bar na jednom dijelu, da vidim koji je max. za b. luk, pa ako bude dobar, sto da ne i navise da sijem. Naravno da cu pratit i karencu za hem. sredstva. Vise bih volio koristit stajnjak, kravlji ili pileci, ali negdje pise da nije dobro kravlji, negdje da jest. Zato je dobro sto ovdje forumasi pricaju iz prakse-iskustva.
 
Vidim dosta njih prica da se ovaj kineski luk dosta manje prodaje valjda se opametili ljudi sta mislite?
 
Danas se malo radilo u belom luku,spartanje
fotografija1189.jpg
fotografija1192.jpg
,sutra ce motika dotuci korove koje spartac nije uspeo!!
 
Nazad
Vrh