Balirka

Tovarimo oko 20.000 bala godišnje,a momci Boga pitaj gde još ne tovare,ako su vile dobre,nema problema!
4ica utovare i istovare nekad i preko 1500 za dan,uveče sednu,a nevidi se na njima da su radili,mali a žilavi

Molim te smanji malo ribu, sto bi rekli pecarosi :haha: , bavim se sa balama 20 godina , a i ovi sa kilazom , nosio dugo poteznu vagu u presi , vecina i ne zna kako izgleda bala od 25kg ali na vagi a ne sacometrijom:haha:.

Znaci 1500 bala, prosijek dobre bale na vagi je 17kg , 1500 x 17 = 22500 kg sijena. To sve puta dva , jer se i tovari i istovara , jel dok tovare i pjevaju mozda druze tito mi ti se ...........:haha:

Takodje welgerice stare i 50 godina su zakon za sve ostale , kroz selo ih je prodefilovalo more, sada ih je malo jel je stocarstvo propalo , imt 533 i ap45 prave cuda, pogotovo kad se pograblja balerinom kako treba i kad je pravo luceriste kad veci traktor i ne moze da se zavuce izmedju otkosa koliko ima mase.
 
Poslednja izmena:
Ja sam sam za dan preterao ~ 600 komada , stim sto jednu nisam istovarao, drugu jesam :osmeh:, a treca tura prenocila....bale ~12kg....
 
Nije problem presa u prici, ja znam presu u selu, welgerica iz 51 godine proslog milenija koje je u stanju jos uvijek nabalirati za 4-5 sati bala da ce se ona 4-vorica iz prethodne price ukakiti za jedan dan tovareci i istovarujuci iste.
 
Molim te smanji malo ribu, sto bi rekli pecarosi :haha: , bavim se sa balama 20 godina , a i ovi sa kilazom , nosio dugo poteznu vagu u presi , vecina i ne zna kako izgleda bala od 25kg ali na vagi a ne sacometrijom:haha:.

Znaci 1500 bala, prosijek dobre bale na vagi je 17kg , 1500 x 17 = 22500 kg sijena. To sve puta dva , jer se i tovari i istovara , jel dok tovare i pjevaju mozda druze tito mi ti se ...........:haha:

Takodje welgerice stare i 50 godina su zakon za sve ostale , kroz selo ih je prodefilovalo more, sada ih je malo jel je stocarstvo propalo , imt 533 i ap45 prave cuda, pogotovo kad se pograblja balerinom kako treba i kad je pravo luceriste kad veci traktor i ne moze da se zavuce izmedju otkosa koliko ima mase.
Balu nikad nisam merio,niti sam igde spominjao 25kg,ali ako te baš zanima,izmeriću,dok krene loženje
A što se mojih dizajnera tiče,nema im ravnih,tvrdim,da su nejednom uradili 1500bala za dan,naravno,njive su uglavnom do 2-3km od sela,tovari se uglavnom 330-370bala na dve loznice,zavisi od dužine bala,a dužina zavisi od peći gazdine kojem vučemo :osmeh:
 
Evo da napisem sta je moja welgerica prezivjela od kada je kod nas. Mislim da je dosla iz njemacke sa 6 cifri na brojacu koji se ne resetuje, brojac se vec davnih dana raspao. Otac kaze da je imao tek prvi kvar kad je natukao preko 30000 bala , vodio evidenciju. Od tada mislim da je promjenjeno oko 5 garnitura nozeva, nekoliko kljunova petljaca i drzaca spage , jedan kompletni petljac sve lomljen , nekoliko diskova na njemu , mislim dva nosaca na kojemu su kljunovi i drzaci. Osovina petljaca jer se pojela. Inace je to stari redovno podmazivao. Na vilama pravljeni lezajevi i popravljane osovinice.

Drvenarija mjenjana na klipu kao i vinklovi sa strana na kojima seta klip. Vodilici gdje idu spage , pucale one opruge sto zatezu spage od zamora materijala. Pick up pretresani lezajevi , popravljao tokar.

Pojela ni broj se ne zna opruga od grablji , volana bicikala , cigli kojekakvih kolaca itd.

Jedne godine je zakacio noz za kontra noz i to na jedno 650 obrtaja kardana, otac je mislio kad je presa skocila u zrak i digla se prasina da je kasikara pukla u njoj, svi sigurnosni stiftovi su popucali a kompletan kanal za bale se iskrivo za jedno 10% od ose. Sve smo vratili macolom od 5 kila.

Nekoliko puta zaboravljeno da otvori poklopac na izlazu iz prese koji drzi lanac a presano, iskrivila poklopac, morali traziti po njivi drvo da u rikverc traktorom upremo u drvo da nekako otkacimo lanac sa poklopca.

Ove godine je kod presanja slame otpalo citavo celo klipa kompletno sa nozem i vijcima(zamor materijala) koje je uredno presa zavezala u bali i jos nabalirala 500 bala dok nije kod istovara ispalo to celo sa nozem van iz bale , pa smo onda na njivi provjerili i ustanovili da je od nase prese, nije se na balama ni vidjela razlika, malo vise iskrzane jer nije bilo noza samo kontra noza. Sahranila njemacki kardan a takodje i isabala izlaz kardana imt sa kojim najcesce i radimo sa njom.

Jedan u selu je popresao kompletan motor od frizidera sa takvom istom presom (neko mu je namjerno ubacio pod sjeno na njivi) , koja us put radi i dan danas.

I onda neko nek kaze welgerice ne valjaju:osmeh:.


Da ne zaboravim krivljene igle vise ne pamtim ni koliko puta, za iskrivljene igle mi treba 20-tak minuta na njivi da ih vratim u radno stanje , savijam ih na rudi od prikolice , one su jos original, i jedan petljac je original.
 
Zato na mojoj sgorbati takve stvari nemože da se urade pukne šaraf i stane.
Na iglama ima m6 koji puca m8 na zamojcu .
Kolikoputa mi uleti i ništa.
Welgeru takve stvari zamjeram osiguranje slabo moj susjed samo nešto lomi.
 
I na Welgeru je m8 na zamajcu.Ne može da preskoči jer je pogon preko krute veze a igle hoće da iskrivi samo u slučaju ako ostanu gore tj.podignute ali to je do greške vlasnika koji ne kontroliše stanje uključnog mehanizma.
 
Da kod mene je zanimljivo ako digne igle gore a bat ide gore uskoči kočnica i lomi šaraf igle nikako u radu nemože .
Radi toga mi se sviđa ima zaštitu .
E sad ima problem zastitu vraćaš ako krivo namjestiš onda možeš a ne vrati s igle i vezanje u početni položaj.
Inače u radu nemoze uskoci i lomi saraf talijan dobro smislio
 
Evo da napisem sta je moja welgerica prezivjela od kada je kod nas. Mislim da je dosla iz njemacke sa 6 cifri na brojacu koji se ne resetuje, brojac se vec davnih dana raspao. Otac kaze da je imao tek prvi kvar kad je natukao preko 30000 bala , vodio evidenciju. Od tada mislim da je promjenjeno oko 5 garnitura nozeva, nekoliko kljunova petljaca i drzaca spage , jedan kompletni petljac sve lomljen , nekoliko diskova na njemu , mislim dva nosaca na kojemu su kljunovi i drzaci. Osovina petljaca jer se pojela. Inace je to stari redovno podmazivao. Na vilama pravljeni lezajevi i popravljane osovinice.

Drvenarija mjenjana na klipu kao i vinklovi sa strana na kojima seta klip. Vodilici gdje idu spage , pucale one opruge sto zatezu spage od zamora materijala. Pick up pretresani lezajevi , popravljao tokar.

Pojela ni broj se ne zna opruga od grablji , volana bicikala , cigli kojekakvih kolaca itd.

Jedne godine je zakacio noz za kontra noz i to na jedno 650 obrtaja kardana, otac je mislio kad je presa skocila u zrak i digla se prasina da je kasikara pukla u njoj, svi sigurnosni stiftovi su popucali a kompletan kanal za bale se iskrivo za jedno 10% od ose. Sve smo vratili macolom od 5 kila.

Nekoliko puta zaboravljeno da otvori poklopac na izlazu iz prese koji drzi lanac a presano, iskrivila poklopac, morali traziti po njivi drvo da u rikverc traktorom upremo u drvo da nekako otkacimo lanac sa poklopca.

Ove godine je kod presanja slame otpalo citavo celo klipa kompletno sa nozem i vijcima(zamor materijala) koje je uredno presa zavezala u bali i jos nabalirala 500 bala dok nije kod istovara ispalo to celo sa nozem van iz bale , pa smo onda na njivi provjerili i ustanovili da je od nase prese, nije se na balama ni vidjela razlika, malo vise iskrzane jer nije bilo noza samo kontra noza. Sahranila njemacki kardan a takodje i isabala izlaz kardana imt sa kojim najcesce i radimo sa njom.

Jedan u selu je popresao kompletan motor od frizidera sa takvom istom presom (neko mu je namjerno ubacio pod sjeno na njivi) , koja us put radi i dan danas.

I onda neko nek kaze welgerice ne valjaju:osmeh:.


Da ne zaboravim krivljene igle vise ne pamtim ni koliko puta, za iskrivljene igle mi treba 20-tak minuta na njivi da ih vratim u radno stanje , savijam ih na rudi od prikolice , one su jos original, i jedan petljac je original.
Pa od nje originalno nije nista ni ostalo, i sta je tu onda tako dobro na tom welgeru?
A stoji i ovo sto Mindjusar kaze.
 
Otpalo pola klipa i nisi nista primetio???Prijatelju sad ti smanji ribu pretera ga!

Da li ti znas kako izgleda klip na presi? Da li je celo klipa sa nozem pola klipa:haha:. Klip je napravljen od 2-3mm lima da tako kazemo u slojevima plus imas kanale za igle , izmedju limova postoji prostori i da bi se ojacao i ostao lagan , rekli bi sacasta konstrukcija ,tako da ako otpadne noz sa tim celom ostane konstrukcija kroz koju prolaze igle i koja je okomito na celo i koja i dalje nabija i nista se nece desiti sa iglama , a kako slama i ne treba da se sijece sa nozem to moze da radi , ne bi bio slucaj sa sijenom .

Da li te jos nesto zanima u vezi prese dok sam raspolozen da pisem?
 
Poslednja izmena:
Ispresovao motor od frižidera :haha:
Jel mu neko ubacio u dodavače?
Pikap to podići nemože ::000::

Da li si siguran da ne moze u dobrom sijenu , sa vise nagrabljanih otkosa, koje ima min 400 bala po kj;)
Sogoru sam trazio onaj veliki zupcanik za pogon petljaca jer je nekom otisao da presa , pa mu usao beton u presu velicine 2 cigle i pokrivio igle i polomio taj najveci gusani zubcanik. Pretpostavljam da je onda kod vas lucerna malo jaca sto bi rekli ovdje:haha:. Tocno je stavi ciglu samu i nece je podici , stavi ciglu u dobro sijeno , prva ili drtuga kosnja ,koje je mekano , znaci kako se presuje nocu ili rano kad odmeksa i probaj ponovo, pa javi rezultat.

- - - - - - - - - -

Da li je to Welger Ap 12?

Moja je AP 45 i bilo ih je u selu najvise , kako su u medjuvremenu dosle rolke takodje iz uvoza polovne ovima se broj smanjio , a kada je dosla kriza u stocarstvu sada ima jako malo presa i jednih i drugih. Ove welgerice su pravljene kraj 60tih pocetak 70-tih. A ove iz 50-tih ne znam koji su modeli. Ove novije su uvozene polovina 90-tih iz njemacke , tamo su se vec naradile, znaci nije baba presovala sigurno.

- - - - - - - - - -

Krupne predmete ne može da pokupi i podigne.

Ponavljam probaj nagrabljati veci otkos i da je jace sijeno i kad omeksa nocu/ujutro , stavi u sijeno ne na zemlju i probaj da teras presu kako presujes.
 
Ovo sto si ti napisao je u stvari kontra reklama za welger(koji inace jako cenim) i primer kako ne treba raditi sa presom.
Od tvoje prese sto si kupio ustvari je ostala samo sasija i limovi i sta je onda tu tako dobro.
I u moju je upadalo svacega ali beton i cigle nisu i do sad je trosak bio jedno desetak safova m7 i nista vise.
 
Nazad
Vrh