Badem

u saksiju sa zemljom... pesak se brzo hladi i brzo zagreva...ali saksija treba da bude napolju nikako unutra, zbog jarovizacije... sad ih posej...pozz
 
Posadjeno...Hvala svima :ppozdrav:

Na pijaci je trenutno ista cena badema i lesnika, a video sam par ljudi da su zainteresovani za sadjenje parcela sa bademom(uglavnom manje povrsine, neke baste i tako). Da li je mozda isplativije posaditi badem od lesnika, ili lakse za obradu, odrzavanje i slicno?
 
Ja imam par stabala u okviru plantaze lesnika i mogu ti reci da su laksi za odrzavanje i za obradu oko njih i imam nameru da posadim stotinjak stabala jer mi se cine rentabilni a i poprilicno rode.
 
misoo83 Ja imam jedno stablo badema staro preko 10 god.Svake god.cveta obilno,ali ploda na kraju nema.Sta mu fali?
 
Kao sto kaze sljivar najverovatnije je problem oplodnja ili mraz a moze da bude i genetika , jel vas badem kalemljen ili je posejan iz kostice ? Moj badem je mlad i ove godine bi mogao roditi po prvi put (ako ne ove onda nadam se sledece godine prvom rodu).
 
Kalemljen,ali je sam u vocnjaku,nema drugi badem,a mozda i genetika.Nasao sam par komada ispod loseg kvaliteta.Ostavljam ga i ove ove godine.
 
Prekalemi jednu granu grančicom druge sorte ili breskve, tako ćeš na jednom stablu imati dve sorte ili čak dve voćne vrste i imaće šta da ga opraši.
 
Na placu pored mog koji je gotovo napusten ima stari badem, ne znam koja je sorta niti koliko je star, ali deblji je od mog oraha koji ima oko 35 godina. Znaci moze se reci da je taj badem gotovo divlji, dodje covek samo par puta godisnje da pokupi jabuke, grozdje i te bademe, nista se ne zaliva niti prska itd. E sad moje pitanje je da li ja mogu da uzmem kosticu od tog badema i zasadim je na 10ak cm ako se uzme u obzir da su one stojale na zemlji od kako su opale? Znaci prezimele su... ima jos nekih koje su jos uvek na drvetu. A imam i u dzaku kostica od mog badema koje sam pokupio jesenas, pa da li je bolje da njih zasadim? Laik sam totalni, svaki savet je i vise nego dobrodosao :ppozdrav:
 
Sad je malo kasno, trebao si u novembru, ali ako imaš dosta koštica probaj....bolje bi ti bilo da sad skineš grančicu sa tog badema, sačuvaš je do aprila i nakalemiš na nešto...iz koštice ne možeš da znaš kakav će plod biti, možda bude dobar možda nikakav.
 
Ljudi i kolega Oktopode :) , dobijem ja zimus dva ( 2 ) badema onako na poklon,ne secam se od koga bese a koja je sorta ne znam (saradjivao sa mnogo ljudi pa ne znam ko mi dade). I meni ta dva badema krenu bolje od sveg ostalog namesnski posadjenog voca. Pa mi pade na pamet da zasadim nesto malo na pr. 20 ari badema. Pa me zanima da li je podlozan kakvim bolestima,stetocinama.... ??? Ova moja dva napreduju i ne napada ih nista,stvarno su napredni i lepi bas EXtra !
Bolesti,stetocine ?
Razmak sadnje ?
...dopunite sta sam zaboravio,a bilo bi korisno znati.Znajte u napred da o bademu ne znam tako-reci nista .
Hvala,koleza Stefan.
 
Bolesti trulež ploda i ubušavanje insekata, monilija grančica tj prskanje u cvetu kao i bolesti lista standardne :) to ti dođe ko breskva, doduše jedino što plod ne mora da se toliko štiti a ostalo da.
 
E to već ne znam ali znam da komšija ima posađeno u dvorištu dva ili tri stabla, narasli su po 5-6 metara u vis i uvek su puni plodova ali ih on ne prska i ima problem što kad ih otrese ima dosta trulih i probušenih tj neupotrebljivih. Cvet je kao u breskve, list takođe, tako da cenim klasična prskanja, proleće ulje, u cvetu monilija, precvet insekticid pa fungicid za list i možda još jednom insekticid i fungicid za list i jedno protiv truleži ploda...na zimu bakar...to je neki moj zaključak, ko ima bademe nek potvrdi ili doda još nešto.
 
Pa dobro to nije tesko za odrzavanje, koliko voli vodu ?

Badem voli vodu u prvoj i drugoj godini od sadnje dok se dobro ne ukoreni. Kasnije mu više odgovara suša, jer badem i sam proizvodi vodu koju šalje korenu. Pozdrav.

Oktopod,

U pravu si što se tiče zaštite badema. Isti je kao kod breskve, nema razlike. Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Hvala puno na savetima obojici, koje sorte predlazete i koji rasadnik ima kvalitetan sadni materijal ?

- - - - - - - - - -

I do koliko stepeni u minusu moze da opstane ?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh