Badem

Jel trazi badem neku posebnu negu u toku razvoja ploda? Cvetao je bujno, zametnuli se plodovi, sav bio prekriven plodovima. Narasli plodici do velicine klikera, neki i duplo veci i stali sa razvojem, opadaju cim ih dotaknem… par plodova vecih se drzi ali verujem da ce i oni propasti. Kao da se nekako smezuraju i vidi se da od njih nema nista.

Prskano u cvetanju i precvetavanju protiv monilije…

Neko imao slican problem?
 
Da badem radja bilo bi ovde zasada jer je dobra cena, a posto ih nema to ne znaci da starije generacije nisu znale za njega - vec nije klima dobra
E sad ko oce nek zauzima mesto i kosi travu to su stavke za los odabir vocne vrste.
 
Suša pa odbacuje plod.
Generalno, imam i kajsiju i breskvu i badem a to su sve vocke dosta slicne i kada mraz otrese kajsiju onda otrese i badem. Kad se kajsija provuce i badem se provuce
 
U principu ako ti se jede badem odeš i kupiš jer je problematičan za uzgoj.Imao sam dva posađena pa se osušili, dobili moniliju a sada kada sve ovo čitam neću ih više saditi, samo zauzimaju mesto.
 
Kod mene se kajsija provukla i bice dosta plodova ali badem stao sa razvojem. Pre nego sto izvadim stabla hocu da budem siguran da sam uradio sve da bih mu pomogao da iznese rod. Ako mraz ne unisti cvetove sledece godine probacu opet sa prskanjem i redovnim zalivanjem. Procitao sam da dobro podnosi susu ali cu sledeci put da ga zalivam obilno... Za sada ne zauzima mesto jer je basta velika...
 
Badem je posadjen pre 1.5 god , sada je u ovoj fazi , da li je preporučljivo da u ovo vreme navucem preko njega jedan providan dzak ?
Zbog mrazeva i sl ?
36291978205efec2c08c3cf698448727.jpg
38ebc029955041637839e33bb196893b.jpg


Sent from my RMX2155 using Tapatalk
 
Procvetao badem , nije toliko rasprostranjena biljka kod nas pa se okupile komšiinice da pogledaju
Znam da neće biti ploda ali vredelo je bar zbog cveta ( i društva )
f32369023e9fb3546d9a5ec20f65a029.jpg
455a24b9ce365b8161c08d57c11f4314.jpg


Sent from my RMX2155 using Tapatalk
 
Na 3-4 mesta na bademu ( 3 god biljka ) se pojavljuje smola ?
Možda neko zna o čemu se radi i kako zaštititi ?
 
Pa radi se o problemu, malo je teže reći mada se kao čest uzrok navodi sam čovek koji nanese oštećenje tokom rada no voćki, a tu su još i led (grad), neke bolesti i štetni insekti i povremeno oštećenja nastala kasnijim jakim prolećnim mrazevima. Ovo je nešto okvirno čega se sećam, a verovatno još ima par uzroka za pojavu curenja smole iz voćke.

Ovde kako mi deluje i ako se pojavljuje na par mesta no samo toj voćki, verovatno je u pitanju neka bolest, Ne znam na kojim su pozicijama ta oštećenja, ali ako je moguće ukloniti tu granu.

Sad član okotopod je u jednom postu ovde u temi napisao da je smola normalna pojava na bademu

Da li je to isto kao kod oraha i lešnika neki insekt koji se ubode pa onda kad izađe ostavi rupu a smola je prirodna kod badema dok kod leske i oraha nije? Kojim preparatom se prska i u kojoj fazi, pretpostavljam u fazi precvetavanja? Drugih problema nema.

 
Ima li kod koga ploda ili je samo cvet?
Da ne ostane nedoreceno , već sam gore kacio slike sadnice " badema " kako cveta a delimično je i odgovor na prethodno pitanje .
Elem , biljka je kupljena u poljoprivrednoj apoteci , trgovac je rekao da je badem , imala je etiketu na kojoj je pisalo isto i ove god su stigli prvi " plodovi "

0fc6ec7c7561d0287172a2c8f5ed176f.jpg
ae01f2895aa12304c3358696ecc5ed5c.jpg
 
Ako ti nesto znaci moja procena, dobio si biljku koja ce ti sigurno radjati u vocnjaku
E sad price kako sam dobio ono sto nisam trazio - msm da si u ovom slucaju odlicno prosao
 
Ma ok , podesilo se da su cvet i list slični kod obe voćke pa sam se do kraja nadao da je badem .
Bar sam naučio da je agril folija zakon , pored breskve su kajsija , višnja i trešnja , i nigde nema ploda osim na breskvi koju sam zahvaljujući savetima odavde na vreme ( pre onog prolećnog snega ) zaštitio .
Inače , ovi prvi plodovi su zadovoljavajuće krupni ali prilično tvrdi ?
f9c7aeb75028675340a3f25a6e6adbbf.jpg
6b99df4ea0ab02e11f219d4eb6d66184.jpg
 
Nazad
Vrh