Automatizacija ZMAJ kombajna

tako je,i na zmaju kad iskljucis heder stane i grlo i sta sad tu nestima ili pricam spanski :sta:
 
ma hoces da kazes kosis kroz njivu vidis da padaju obrtaji i ti iskljucih heder?? i posle toga ga pokrenes bilo bi dobro to!! moguce nemam iskustvo da zaglavljujem zagusim kombajn ai neznam sta da ti kazem osim da je najbolje kvacilo pa ce valjda polako to da proguta i onda dalje!!jer ti vidim imas iskustva sa zaglavljivanjem kombajna! hehe bez ljutnje!! :ppozdrav:
 
Zavisi, od toga kolko ti mase ulazi, nekad je dovoljno samo stisnes kvacilo i on "proguta" masu digne obrtaje i pici dalje, a nekad ako ne potegnes brzo rucicu od hedera i stane grlo, ne gine ti sat vremena odgusivanja i ogrebotine po rukama, ja kazem iz iskastva jer mi se dva puta zagusio prosle godine, tako da bi ta kombinacija sa alarmom na odredjenim obrtajima bila odlicna stvar i to sto kazes danger ako bi non stop gledao u sat od doba, ovro bih i komsijino sigurno!! ::namigivanje::
 
Doći ću čim stignem, kako si to uradio?
_________________________________________________Post je spojen: [time]1243022578[/time]_________________________________________________
LjUDI, jedna stvar,kome treba elektronska kontrola doba bolje da neseda u kombajn, kao što sam već rekao ko nečuje dob čak i kad mu opadnu obrtaji za 15 -20 % taj nema iskustva sa tom mašinom.
 
kod mene se samo buka odjednom cuje koja pocinje da se spusta nekako a i krci jako jer tulumba usporava jeste upravu si ko nema sluha za to nema iskustva naravno da se to veoma dobro cuej osim ako ostali elovi kombajan ne tresu krce cvile i td ali sa tim nema problema cuje sejasno a i ppocinje nekako da trese !! na moj JD taj sat je pored volana bas tako da ga i vidim ali cuje se odlicno!!
 
Obrtaji doba jedino služe da ga našteluješ za određenu kulturu, onda dalje ide sve po sluhu kombajnera. Dok ti na satu vidiš da su obrtaji opali, a nisi to osetio sam, to je već zagušilo ::lose::
 
normalno,al nije svaki kombaj isti,ja sam naprimer klasa u cistom gorstaku(soja) zbog brzeg teranja dva puta zagusio dob i nista se nije culo,a zasto,zato sto klas ima takav mehanizam spanovanja remena dob-biter da kada zagusis dob kajs se raspusti i proklize da ga nebi ostetio i pregrejo i nedaj boze veceg belaja napravio a kao sto rekoh nista se necuje u kabini jer je izolovana dobro,samo sam na satu video kazaljku kako je roknula dole i odmah stao,normalno da nisam stao napunio bi i grlo i heder a onda bi se vec nesto culo,nedaj boze i posledice,e vidis zato je dobro imati alarm koji odmah zakmeci cim nesto uspori ili stane,imam i zmaja i znam dobro kako mu brekece dob,na njemu sam ispekao zanat,al klas se necuje nista,ili vrti ili je stao
 
eto ti zmaja cujes pa da si gluv nego sto tera jedan tu covek iz sela neku daniu 5800 **greška joj mater ona cim nesto uspori pukne pocepa ensto pocne da pisti i stopira ceo sklop kombajna od hedera do slamotresa kaze isto ima to alarm ali on ima neku foru kombajn mislim pa vraca masu nazad a da nema to nebi ga odglavio nikako nikako!!
 
ima zamajac i anlaser na grlu i okrene grlo unazad i vrati masu u heder,al ako je zabio ispod doba dobro tu nema spasa nego rucna obrada i psovanje redom......
 
Tu foru sa zamajcem i anlaserom sam vidio na D-F kombajnu koji je bio izlozen na sajmu u Gudovcu ove godine... Ideja je odlicna, nema joj greske, cak sam razmisljao da tako sto nabacim na mog zmaja ali na bubanj, posto je ne mogu iskljucivati posebno vrsalicu, a posebno heder. U soi sam ga zastopao prosle godine u 6 jutara 5 ili 6 puta i spalio sam remen koji pogoni bubanj. Iskusniji kombajneri su mi rekli da zamjenim remen s kracim i da ce onda pri 500 okretaja bubnja remen biti utegnut, dok original pri tako niskim okretajima bude labav i lako proklize.

Neki alarm sam i ja mislio napraviti sa onim sistemom sto je danger napisao da dinamo od bicikla stavim na remen koji pogoni bubanj i da stavim neki voltmetar tamo i da bude na vidljivom mjestu. Kad struje opadne, stajem da bubanj odradi svoje i polako. A mali zmaj ima svoje prednosti; kabina je sa strane i ja bubanj odstopam za 5 minuta najvise. Imam jedan bagremov stupac dugacak 2.5m i njega uglavim u bibanj i okrecem kao od sale i tako masu vratim ili proteram kroz kombajn da mi ne pravi pizdarije.

Svatko tko je bar jednomodstopavao kombajn znat ce cjeniti alarm ili bar neku vrstu upozorenja kad krenu padati obrtaji bubnja.
 
branko7 je napisao(la):
Obrtaji doba jedino služe da ga našteluješ za određenu kulturu, onda dalje ide sve po sluhu kombajnera. Dok ti na satu vidiš da su obrtaji opali, a nisi to osetio sam, to je već zagušilo ::lose::

Brzinu-obrtaje, doba-bubnja, nastelujes po potrebi kulture, da ne lomi i da lepo ovrse masu, gledas u bunker i stelujes a ne u sat! A kad zmaj pocne da cvili i u tom trenutku ne iskljucis heder i grlo, da stopiras ulaz nove mase, on se zagusi, stisak samo kvacila vec kad cvili je nista, meni se zagusio u suncukretu na njivi u kojoj je bilo 50% suncukreta nazelenog i 50% trave kojekakve koja je isterala preko, i da to sam terao sa zitnom korpom nisam imao vremena da stavljam kukuruznu!
Svake godine vrsem sa kukuruznom korpom suncukret i prosle udjem sa zitnom i znatno sporije radi!
 
Au... nikako da se slozite :bravo:
neko vidi alrmiranje doba kao korisnu stavku dok neko to negira.
Moje licno misljenje jeste da ostavim tu opciju jer kao sto je neko vec pomenuo, nemoguce je non stop za vreme vrsidbe pratiti obrtaje doba, kombajner vise paznje posvecuje oko manevrsanja kombajna dok obrtomer retko kad gleda.Alarm bi ga mnogo ranije obavestio o mogucnosti zagusenja, kad pocinje udaranje i buka ondah je vec kasno kombajn je pred samo zagusenje tj. obrtaji doba su drasticno mali...

Cilj mi je da koliko je moguce olaksam stvari kombajneru, da i pocetnik moze u brzo vreme postati kandidat profy kombajneru pak zato zahtevam pomoc vas profesionalaca :cool: , sto vise misljenja to bolje ali na kraju bi trebalo da se odradi i jedan zakljucak zar ne? :ppozdrav:

I sluh :nono: sa strane , u drugim zemljama ovaj pojam je istorija sto nazalost kod nas nije slucaj.

@smilad
Iz ove price sledi da bi automatika trebala da ima mogucnost pracenja kvaliteta ovrsenog zrna i rastura na repu, a kao "alati" za popravljenje ovih rezultata bi trebali da sluze senzori za pracenje zazora dob-podbubanj i otvorenost sita (gornjeg i donjeg), kao i direktna kontrola ovih vrednosti putem serva.
interesantan predlog a cini mi se i dosta koristan , jedini problem bi meni bio taj sevo kao i izrada mehanizma za regulaciju posto nemam iskustva u toj oblasti
 
Ja bih po mom stavi senzor i na bubanj i na slamotrese i na alcuge povratne i ovrsene mase i hektomer za ovrsenu povrsinu, to sve nije neophodno da bi kombaj radio i vrsio bez greske, naravno, ali ako postoji mogucnost da se to sve ugradi zasto da ne, ja bih to prvi u moj ubacio cim bude bilo moguce, kad nemamo (vecina) para za nove strance koji to imaju fabricki bar onda sami da nabudzimo, ne bas iz neke preterane potreba ali iz kurtuazije zasto da ne ::namigivanje:: :osmeh: ja podrzavam tvoj projekat i cim bude moglo ja sam tu :ppozdrav: :ppozdrav: :D
 
@bobo
o dinami sam pisao da su neki radili ali samo na elevatore povratne i ovrsene mase,ja sam sa mojom tehnikom prezadovoljan
@marius
podrzavam te u projektu,samo napred,ali kad bi se svi ti predlozi stavili na zmaja 142 ili 3,koliko bi to sve kostalo,neki noviji kombaji nemaju podesavanja zazora korpe putem elektronike ili hidraulike a kamoli zmaj,to je sve isuvisno za jedan takav kombaj i mnogo bi kostalo,nekazem da nebi bilo korisno ali kao sto rekoh za zmaja preterano,sve ostalo podrzavam ali senzori za visinuu korpe i pomeranje korpe na dugmic :sta:,korpa se podesi jednom za odredjenu kulturu,malo korigovanja i to je to,ako su jutarnji sati i kasnii vecernji zbog rose i izvrsavanja i sta tu vise treba,mozda bi bilo bolje ako ces to sve da radis da napravis neki cenovnik sa ovim ili bez onog pa da vidis kako ce da traze samo slamotrese i elevatore,a sve ono od rasipa,vlagomera i podesavanje i senzori na podbubnju nece biti bitno odjednom,takvi smo ti mi balkanci,sve bi mi,al kad stigne faktura onda moze i bez tog
 
Ne znam koliko bi to kostalo , verovatno dosta jer sve je uvoz,
nama ovde u Srbiji to netreba (moze i bez jel... ) pa i ne prizvodimo takve stvarcice, a lepo nam je kad se sedne u nekog stranca pa se uziva ...

Ukoliko bi imali mi nekog domaceg proizvodjaca ne verujem da bi ceo sistem izasao preko 600-700E ,ali ako se sve kupuje sa strane ova suma se mnozi sa najmanje 2
 
@ danger
Upravo to sve bi mi ali da je za sicu! Da je ta elektronika jeftina onda bi i strani kombajni kostali 5-6 hiljada a ne 20-30 hiljada eura!
Pa sad ko voli da ima neka plati a ko nece neka vozi kako hoce!! ::namigivanje:: ::namigivanje::
 
Ko ima zmaja znači da nema novaca, to je neka logika. Napravi samo da se prate osnovni delovi vršalice i to će biti najpametnije.Elektronika košta 1500-2000€ a kombajn 5000€, ko će to dati toliko novaca:haha:?? Ako neko ima 35000€ taj neće kupiti zmaja pa da ga budži i još ulagati u njega nego će lepo uvesti nešto kvalitetnije od stranih kombajna i biti mirniji nego sa novim zmajem.
Napravi za osnovne osovine varijantu i ponudi, a napravi i ful verziju pa ćeš videti šta se kupuje. :sjasi:
 
Ukoliko elektronika ima samo ove alarmne odnosno monitorske sisteme a ne i servo sisteme za podešavanje mehaničkih sklopova na dugme iz kabine, onda ta elektronika ni približno ne mora da košta kao gore spomenute cifre. Naravno tu mislim na cene delova a koliko bi to neko naplatio svoje znanje (razvoj uređaja) i svoj rad je druga priča.
 
Nazad
Vrh