Automatizacija ZMAJ kombajna

ivanhoe je napisao(la):
Nigde nisam napisao "naivan" ,a ako vec radis automatiku to su osnovni pojmovi
kako kome , cinjenica je da mi to nemamo ni na novim zmaj kombajnima,
sto znaci da kolege iz zmaja su jos u zabavistu, obzirom da se u sedmom razredu radi "osnovni vlagomer"
izvini ali ja bas i nemogu da poverujem u ovo
ivanhoe je napisao(la):
Opet smo kod osnovnh pojmova.Cer mi je u 7.razredu na tehnickom pravila osnovni "aparat"
:haha:
znam na sta si mislio ali to nikako ne mozes uporediti sa ovim , to je za malu decu...
ivanhoe je napisao(la):
No sarkazam nastranu iako je bunker Faradejev kavez zbog povremenih dalekovoda od cak 380KV merio bih periodicno sa Fuzorkovanja83,3Hz (sredina osnovne F i 1.harmonika mreze)rezultat dodatno izveo na velikom 7segment led pokazivacu.
Primamlijva ideja ali odkud znas kolicinu ? na osnovu ceka zakljucujes kolika je vlaznost?
sta ako se covek nalazi iza brda i dolina gde bas i ne postoje dalekovodi u blizini :sta:

Meni je u glavi koncept standardnog vlagomera ,ali tu treba izmeriti provodnost + kilazu koju ja ne vidim kako bi izmerio obzirom da se radi o velikoj kolicini...
 
Ja se u kombajne ne razumem pa ti konkretno ništa ne mogu reći. Ali takav sličan uređaj bih ja voleo da imam za traktor a verujem da bi bilo interesa i kod drugih koji imaju stare traktore ( i nove bez neke veće elektronike). Mrzi me sad da pišem o tome pa ću postaviti link ka temi koju sam otvorio na jednom drugom forumu. Nadam se da to nije protivno pravilima ovog foruma a ako jeste slobodno nek se briše ovaj post.

http://www.elitesecurity.org/t311173-0
 
@dukej megaspark ti je odgovorio :cool:
mariusb007 je napisao(la):
Nije kako kome uzmi udzbenik energetska automatika (mislim da joj je to bio naslov) za 3.razredsrednje skole
mariusb007 je napisao(la):
Primamlijva ideja ali odkud znas kolicinu ? na osnovu ceka zakljucujes kolika je vlaznost?
sta ako se covek nalazi iza brda i dolina gde bas i ne postoje dalekovodi u blizini :sta:

Meni je u glavi koncept standardnog vlagomera ,ali tu treba izmeriti provodnost + kilazu koju ja ne vidim kako bi izmerio obzirom da se radi o velikoj kolicini...
:haha: :haha: :haha: ::svaka cast::
Kolko sam ja upucen vlaznost se izrazava u% znaci relativna velicina svejedno je dali su u pitanju 2g ili 2000t
Zelis konstruisati uredjaj koji ce biti pouzdan samo u supi?
Malo je takvih njiva gde nema dalekovoda!
Imas izvanrednu ideju i nije mi cilj da te odvratim,vec da ti ukazem na greske.
Dobro poznavanje osnove je neophodno.
Praxa je dokazala da su se SVE naizgled neresive greske resavale najosnovnijim pravilima elektrotehnike/automatike.Ovo ako ne zelis prihvatiti kao sugestiju bolje da se povucem iz ove teme jer prazna prepucavanja ne donose napredak i u tome ne zelim ucestvovati. :ppozdrav:
 
ivanhoe je napisao(la):
@dukej megaspark ti je odgovorio :cool:

To što mi je on odgovorio znam i ja sam da uradim. A ono što ne znam i za šta sam ustvari i pitao odgovor je da je to luksuz i bespotrebno. E pa taj odgovor ne prihvatam.
 
ivanhoe je napisao(la):
Zelis konstruisati uredjaj koji ce biti pouzdan samo u supi?
Malo je takvih njiva gde nema dalekovoda!
Ne ja zelim konstruisati uredjaj koji ce raditi u bilo kojim uslovima bilo da se radi o supi ili o njivama gde dalekovodi nemaju uticaja.Nemoj me shvatiti pogresno tvoje sugestije su dobrodosle ali meni se cini da je tvoj koncept merenja vlage nepogodan jer nije samostalan sistem(zavisi od spoljasnih parametara),uostalom posalji mi detaljno tvoje vidjenje sistema (na PP)

Moja ideja je bila kopiranje standardnog instrumenta za merenje vlage, ali nisam imao u vidu problematiku neravnog terena...zahvaljujem na zapazanju

dukej je napisao(la):
Ja se u kombajne ne razumem pa ti konkretno ništa ne mogu reći. Ali takav sličan uređaj bih ja voleo da imam za traktor a verujem da bi bilo interesa i kod drugih koji imaju stare traktore ( i nove bez neke veće elektronike). Mrzi me sad da pišem o tome pa ću postaviti link ka temi koju sam otvorio na jednom drugom forumu. Nadam se da to nije protivno pravilima ovog foruma a ako jeste slobodno nek se briše ovaj post.
http://www.elitesecurity.org/t311173-0
zanimljiva tema ,uredjaj je slican ovome za kombajn ,jedini problem je sto bi trebalo da se ti uredjaji rade po narudzbini tj. po modelu traktora , i to bi zahtevalo malo vise ::novac::
 
Ja baš ne vidim zašto je to vezano sa modelom traktora. Jedino što je specifično bi bila fizička montaža senzora ali sve drugo je ili zajedničko ili lako prilagodljivo.
 
Upravo to je problem fizicka montaza senzora

Danas sam istestirao senzore , izvrsio razna merenja i dosao do zakljucka da su sasvim pogodni za moj projekat.U toku ove nedelje planiram naruciti i ostalih 6 komada(2 imam) od ukupno 8 senzora pa me zanimaju vasa misljenja.
Jel potrebno dodati oduzeti koji?

Merenje obrtaja:
1 vitla
2 doba
3 motora
4 vetra

Provera:
5 elevatora zrna
6 elevatora povratne mase
7 slamotresa

Uz ovo dodao bi jos i brzinu kombajna radi izracunavanja kolicine pokosenog zita/suncokreta/kukuruza

Svaka osovina nosi po jedan senzor => 8 osovina =8 senzora
 
mariusb007 je napisao(la):
tvoj koncept merenja vlage nepogodan jer nije samostalan sistem
Kamo srece da je moj :udri: da dobijam samo 1% sad bi vec bio bogat ::novac::
U mlinu nakon pranja zito mora umati odredjene paramrtre jer se mlevenjem pali :zli:
mariusb007 je napisao(la):
Moja ideja je bila kopiranje standardnog instrumenta za merenje vlage
Analiziraj osnovnim elektrotehnickim zakonima sta se radi i bice ti jasno kako se "nestandardno" meri vlaznost zita.
Tu se odlicno uklapa Konfucijeva misao.
Ako das gladnom saku pirinca spasao si ga gladi,ako ga naucis sejati pirinac spasio si mu zivot!
 
mariusb007 je napisao(la):
Upravo to je problem fizicka montaza senzora

Pa, ok je to, ali je uređaj isti, ne treba razvijati svaki za poseban model traktora.

Što se tiče ovih tvojih senzora na osovinama za broj obrtaja, pretpostavljam da su induktivni, na koji zazor su predviđeni (koliko mm)?

Za ovaj senzor vlažnosti - nije mi jasno kako bi upotrebio senzor relativne vlažnosti vazduha za merenje vlažnosti žitarica. Ako već hoćeš da meriš vlagu preko promene kapacitivnosti onda žitarice treba da "izigravaju" dielektrik između nekih elektroda. (Bar mi tako izgleda logično - ne razumem se ja u to, ali mi je ovo baš zanimljivo.)
 
Da uredjaj bi bio isti , ali senzori ne

Jesu induktivni sa zazorom od max 5mm

Senzor meri vlaznost vazduha ,jer vlaznost vazduha u bunkeru zavisi od vlaznosti zitarica
mariusb007 je napisao(la):
Jel potrebno dodati oduzeti koji?

Merenje obrtaja:
1 vitla
2 doba
3 motora
4 vetra

Provera:
5 elevatora zrna
6 elevatora povratne mase
7 slamotresa

Uz ovo dodao bi jos i brzinu kombajna radi izracunavanja kolicine pokosenog zita/suncokreta/kukuruza

Svaka osovina nosi po jedan senzor => 8 osovina =8 senzora
znaci to bi bilo to, nista za dodati/oduzeti ? nema niko nikakav komentar?
 
Kad napravis da postavis referat kako to sve radi i slike pa da i mi ostali kopiramo patenat!
 
svaka cast za trud i podrzavam te u tome ali.....obrtaj vitla je totalno nebitna stvar jer kako sam razumeo spremas se za zmaja 142,isto tako i vetra jer je na zmaju obrtaj uvek konstantan a zakrilcima se regulise uzimanje vazduha ili jacina vetra,obrtaj motora nije lose da se ima i jos ako uspes da uradis opterecenje motora preko obrtaja,obrtaj doba je u sustini nebitan jer je vec fabricki reseno preko sajle i obrtomera sto radi veoma precizno(kome radi jel) dok elektronika malo kasni i sporije odreaguje na neke nagle padove obrtaja ili zagusivanja i.....kombaj je vec zagusen,brzina kretanja isto ima fabricki preko sajle i sata ali ako planiras hektarmetar onda to moras,stim sto moras da uradis za hektarmetar dodatni prekidac koji registruje da li je heder spusten ili dignut da kada se manevrise na prazno nebi merio jer se puno napravi praznog hoda u vrsenju i na kraju rezultat nije tacan a isto tako i dugmice na kojima se ukuca da li se vrsi sa punim kapacitetom hedera,pola itd jer sve to utice na krajnji rezultat hektara,imam klasa pa znam kako to radi i meri,isto tako imam na zmaju tri senzora,ima u temi zmaj slike,u sustini su sasvim dovoljni,elevator ovrsene mase,povratne i slamotresi,ja sam sebi radio najvise zbog povratne i to u suncokretu,imam tri lampice u kabini i zajednicku zujalicu ili alarm koji je glasan,bilo sta da stane upali se odgovarajuca lampa i zujalica koju nemozes da necujes,za vetar ti netreba jer kajs koji pogoni vetar pogoni i elevatore i ako stane ili pukne upalice se sve lampe i jasno ko dan sta je u pitanju,po meni jedino uz ovo nije lose imati kontrolu obrtaja osovine grla,znaci......elevator povratne i ovrsene mase,slamotresi,obrtaj osovine grla,i to nemoras merenje obrtaja nego samo vrti/nevrti radi/neradi,a moze i obrtaj motora i hektarmetar,mada hektarmetar je samo dodatno nerviranje jer koliko god da ima uvek lazu i kazu valda ja godinama radim i znam koliko ima zemlje jos se i ljuti i hoce da donese iz katasra listu nepokretnosti al ajd.......sto se tice obrtaj doba to vec ima a vitlo zaboravi....... :cao: :ppozdrav:
 
Senzor meri vlaznost vazduha ,jer vlaznost vazduha u bunkeru zavisi od vlaznosti zitarica

Ali onda i sama vlažnost vazduha utiče na merenje, pa mora postojati još jedan senzor izvan bunkera radi korekcije greške. (U stvari, izgleda da uvek mora postojati još jedan senzor.) Ne znam, mislim da ovo neće dati zadovoljavajuću tačnost.
 
mityoo je napisao(la):
Kad napravis da postavis referat kako to sve radi i slike pa da i mi ostali kopiramo patenat!
Otom potom,prvo da zavrsim projekat ondah ide testiranje,i tek ondah postavljam slike kako se sve to namontira i kako radi. Uglavnom sistem se sastoji iz jednog kompjutera koji odradjuje proracune i naravno senzora koji vrse merenja.Ukoliko ce se projekat pokazati kao dobar, i ima zainteresovanih, mozda ga i bacim u serijsku proizvodnju...

@danger
Zahvaljujem na podrsci kao i na odgovoru,znaci po tebi bi trebalo
da se izbace:
-ob. vitla
-ob. vetra
-ob. doba
a umesto toga da se dodaje ob. osovine grla?
Ja mislio da odradim i indikaciju zagusenja ,znaci kad se kombajn zagusi(obrtaji doba padaju ispod odredjene granice) pocece svetlosna+ zvucna signalizacija,i zato bi ja ostavio ob. doba , mada ne znam dali je ova moja ideja korisna :sta:.Inace digitalni uredjaji vrse merenja tako sto odredjeno vreme sakuplaju podatke pa ih potom obradjuju ,to vreme sakuplanja = vreme kasnjena, ja sam predvideo da to vreme kasnenja bude od 1s sto mislim da nije mnogo ,u 1s kombajn ne stigne da se zagusi

Ukoliko si voljan da pomognes posto rece da imas klasa ne bi skodilo da mi otkrijes par korisnih ideja koje bih mogao primeniti na ovom mom projektu.Ideja postavljanja senzora na heder je izvanredna kao i podesavanje kapaciteta hedera (ja sam mislio postaviti jedan taster kojim se ukl/iskl hektarmetar).Kako se vrsi podesavanje kapaciteta hedera? 50% i 100% ili....?
jel tvoj klas poseduje senzor za prosipanje zrna?i vlagomer?

Ali onda i sama vlažnost vazduha utiče na merenje, pa mora postojati još jedan senzor izvan bunkera radi korekcije greške. (U stvari, izgleda da uvek mora postojati još jedan senzor.) Ne znam, mislim da ovo neće dati zadovoljavajuću tačnost.
U pravu si, vlagomer je malo slozeniji uredjaj ,vlaga sama po sebi je veoma osetljiva velicina i kao takvu malo ju je teze tacno izmeriti.
Uostalom vlagomer se veoma lako moze dodati na ovom mojem modulu ,za sada ostavicu jedan neiskoriscen konektor, jer nemam bas puno vremena na raspolaganju...
Mada ne bi skodilo da se vlagomer radi paralelno sa projektom,pa ukoliko neko ima mogucnosti i volje da experimentise... ja za sad mogu pomoci samo u teorijsom delu :ppozdrav:
 
Samo nesmes smetnuti sa uma da je obrtaj doba promenljiva velicina koja se steluje pa nece pravilno funkcionisati ako zadas da se signal javi na odredjenom broju obrtaja nego da javi ako dodje do iznenadne promene broja obrtaja ili da moze i signal da se steluje na koliko obrtaja da se ukljuci!
 
jeste kod zmaja 142 se steluje vetar sa klapnama ali kod 143 se steluje varijatorom i po meni je to potrebno i ako sve to bude radilo ja sam spreman na saradnju ::svaka cast::
_________________________________________________Post je spojen: [time]1242767839[/time]_________________________________________________
i vitlo kod 143 se steluje kod svake njive jer ide preko hidro motora pa takode treba
 
Samo nesmes smetnuti sa uma da je obrtaj doba promenljiva velicina koja se steluje pa nece pravilno funkcionisati ako zadas da se signal javi na odredjenom broju obrtaja nego da javi ako dodje do iznenadne promene broja obrtaja ili da moze i signal da se steluje na koliko obrtaja da se ukljuci!
Da predvideo sam to , signal se moze stelovati , postavis zeljene obrtaje pa ako se u toku rada desi da obraji padnu ispod stelovane granice aktivirace se alarm
jeste kod zmaja 142 se steluje vetar sa klapnama ali kod 143 se steluje varijatorom i po meni je to potrebno i ako sve to bude radilo ja sam spreman na saradnju ::svaka cast::
i vitlo kod 143 se steluje kod svake njive jer ide preko hidro motora pa takode treba
projekat je za 142 ,ali da bi bio "malo" univerzalniji ostavicu i ove ostale parametre ,znaci

Merenje obrtaja:
1 vitla
2 doba
3 motora
4 vetra
5 osovine grla

Provera:
6 elevatora zrna
7 elevatora povratne mase
8 slamotresa
9 brzina kombajna

Slobodno iskazite svoje mislenje ,sto vise sugestija,mislenja to ce projekat biti prakticniji
 
mityo je upravu po pitanju obrtaja doba jer je promenjiv zavisno od kulture koja se radi,kao sto sam rekao svaki zmaj kombaj ima fabricki mehanicki obrtomer i mislim da nije potrebno da se patis sa tim da i na tom displeju pise isto,ali na odmet nimalo nije da se pali alarm i sijalica kada obrtaji pocnu da padaju ispod dozvoljenog ili pred samo zagusenje,jer je u sustini nemoguce non stop pratiti sat i upravljati kombajem narocito ako su neke prljavije njive itd....tako da podrzavam alarmiranje doba,ako 143 ima varijatorsko stelovanje brzine vetra onda i to nije lose jer i moj klas na bordu ima podatak obrtaja vetra jer stelujem iz kabine na dugmic,nisam to znao za 143 a za 142 nema potrebe,a vitlo po meni nema potrebe ni na jednom kombaju a mislim da nijedan kombaj nema taj podatak,vitlo se steluje npr.na klasu iz kabine na dugme i obrtaj vitla se namesta OCIMA,znaci prilagodis brzinu kulturi koju radis i brzini kojom se kreces,ako ides psenicu 4km ili 6km na sat nemozes raditi pod istim obrtajem vitla,za tako nesto vec treba biti kombajner i imati iskustva,tako da meni licno to uopste nije potrebno a narocito na 142 gde se vitlo steluje mehanicki na tocak a nekima je tak tocak i zapekao pa ce da ga pomeri malo sutra,za 143 znam da ima hidro pogon vitla,kao sto vec vidis ima razlike u 142 i 143,i moj ti je predlog da radis kako gazda kaze,znaci po porudzbini,ako hoce i vitlo neka,izgleda im nije dosta sto ga i ovako gledaju ceo dan dok se okrece,ti napravi neki reklamni pa cekaj musterije,sto se tice grla nije toliko bitan obrtaj vec padanje obrtaja pri naprimer vecoj masi i proklizavanja kajseva,u svakom slucaju kad na 142 stane grlo ko ga ima cuje se dobro,ali eto cisto da se nadje ako je remen labaviji i slicno,na klasu imam senzor rasipa sita i slamotresa,vlagomer imam rucni koji sam dobio uz kombaj,znaci nema ga u sklopu bord kompjutera,netreba ti senzor na hederu da meri hektarmetar,vec kod mene ima prekidac na kombaju ispod kabine koji je vezan oprugom za grlo kombaja,kada je grlo dignuto prekidac je isklucen znaci okreces kobaj na prazno,manvrises itd,,i on nemeri nista,kako spustas heder dole otprilike ispod pola pali se zelena lampica na bordu i pocinje merenje,kad zavrsis njivu i ostane ti pila kose,trecina ili cetvrtina,na bordu ima digmici 1/1,1/2,1/3,1/4,stisnes odgovarajuce dugme i to je to,imas negde u temi klas postavljenu sliku mog borda pa pogledaj
 
Evo jedna ideja za dob (već sam rekao da se ne razumem u kombajne pa ako lupim da mi se ne smejete). Pošto nemam pojma da li se broj obrtaja doba podešava prema kulturi ili češće u jednoj kulturi moglo bi se rešiti tako da elektronika meri broj obrtaja i da alarmira ukliko taj broj obrtaja padne za određeni procenat (kombajneri bi trebalo da kažu koji procenat) tako da se ne mora unositi broj obrtaja ispod koga se aktivira alarm.
 
Nazad
Vrh