Atomizeri

zna li neko gde mogu da nađem elisu od 80cm za moravin vučni atomizer
 
Uzi izbor je pao na Agromehaniku Ten od 400 litara i Nardi od 400 litara! Sa cenom je cak Nardi jeftiniji za nekih 200-300 evra! Hteo sam vuceni Nardi od 800 litara al izgleda da 539 to ne moze odraditi! Kakva su vasa misljenja?
 
539 može i 1000 po ravnom da vuče... agromehanika provereni, za nardi neznam kakvi su...
 
Prijatelj vuce od 1000l na 539 i to ide samo tako. Kada ides 3SH ili 1BH ice i 1500l, naravno po ravnom. Ako treba da savlada nagib i pritom je mokro onda mu je nekada i 400l noseni puno. Mene kada po blatu prskam zabacuje i proklizava, sada imam 2 tega napred pa je bolje.Veci je problem proklizavanje kada je mokro pa potrosi vise vode i samim tim preparata...
 
Nije problem vuca nego snaga potrebna za pumpu, tu je na granici. Kazu da sa ventilatorom od od 700 moze da radi i koliko sam shvatio pumpom od 96 l/m!
 
Pumpa iziskuje 3KW po specifikaciji AgroMehanike, a ventrilator zavisi od zakrivljenosti lopatica kao i promera. Moje iskustvo je da on uvek moze da radi sa kardanom, ali kretanje mu je problem po blatu.
 
Tvoje iskustvo inace jako postujem jer po komentarima vidim da je licno tvoje a ne rekao mi neko tamo! Dok dodjem do njive imam brega ali po blatu sam tu izvukao punu prikolicu betonskih stubova a kamoli 800 litara atomizer! Njive su mi zatravljene kao sto ste i videli samo me plasi hoce li mo i kardan da odradi takav atomizer! Najvise mi se svidja agromehanikin, pljosnat je(pomereno teziste) i deluje mi ok ali manji je ventilator a opet Nardi mi deluje kao ozbiljnija marka a maltene manje para(mislim na noseni)! Pa se mucim, najvise bih voleo necije prakticno iskustvo al koliko vidim niko ih nema!

- - - - - - - - - -

A koliko Kw ima 539 na kardanu?
 
Kod mene nije zatravljeno, tacnije jeste, ali posle 2-3 prohoda po blatu to sve sve razbuca. 539 ima 31-32kw na motoru, a na kardanu racunaj min 10% manje od toga, sto znaci 27kw. Kazem ti njega kardan ne moze da ugusi. Vetar jeste da mu obori malko obrtaje motora, ali je to otp 50 obrtaja motora, sto je beznacajno.

Pardon ima 39ks, podeljeno 1,36, malko ispod 30kw ima, nek je na kardanu 26kw
 
@ bane30

Ja imam atomizer agromehanika (zuti 440 l) kupljen je 2002 nov, i nama je je do 2010 prskao 5 kj voća, a takođe u tom periodu jedno 5 godina još 7 kj uslužno. Problem veće litraže nošenog atomizera za 539 je to da te ti se traktor dizati napred, a po blatu će biti jako nezgodno da radiš s njim. Naš iam pumpu 85 l nemože da uguši kardan nikako...

Moj je dospeo za ramont, tako da bi dogodine trebali raditi pumpu i razvodik, inače da opet kupujem opet bi agromehaniku...
 
Prijatelj je kupio tu Agro mehaniku sa malim ventilatorom unutar rezervoara pa sam isao sa njim kad je kupovao da isprobamo i po meni on nema nista slabiji vjetar u odnosu na ovaj sa velikim ventilatorom pozadi, mislim da se kod njega dobije efekat tunela i da zbog toga ima istu snagu kao i veliki i ima manje zabacivanje.
Usput dosta je blize traktoru u odnosu na klasicni pa ga lakse nosi.
Ide u kombinaciji sa 539 po brdu i nema nekih problema, po meni mana mu je sto ima 10 dizni.
Ovaj nardi izgleda dobro samo isto je mana 10 dizni.
Po meni ako se moze bolje bi bilo uzeti atomizer sa usmjerivacima zbog vjetra i oni imaju po diznu vise.
Sto se tice vucnih, gledao sam 539 sa vucnom Unigreen od 600L, teren je brdovit, ali ide
 
Hvala na odvovorima puno mi znace. Koristim vec tri godinemtaj klasicni od 440 litara od komsije i kad ga napunim full stavim tegove napred i nema greske. Ovaj je pljosnatiji i sigurno mu je teziste vise ka napred tako da je to jos bolje za brdo mada je meni njiva ravna. E sad ako neko ima iskustva sa Nardijem to bi bilo super. Vama hvala u svakom slucaju!
 
Ja na Agronovom atomizeru imam 12 dizni, pa opet koristim 10, one dve poslednje ama bas nista ne znace.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Nisam siguran, tj. siguran sam da nije tačan podatak da kod vučenog pumpa vuče 3kw (možda je to podatak za nošeni). Kod vučenog je naravno mnogo veću problem kardan nego vuča. Na tom kardanu imate pumpe koje su često i preko 100l protoka (doduše za 1000 i više litara), plus kardan ide dalje do reduktora, pa iz reduktora pokreće peraja pozadi, a na reduktoru imate dodatno ubrzanje peraja, tako da pojede svu snagu na 539. Moje iskustvo je da 450l nošeni ferguson dobro savlađuje, ima snage i u 1. brzoj, ali je problem težina pozadi. Moj 539 ima prednju vuču i teži je napred pa ide a na običnom mora neki teg. Kod vučenog za 539 maksimum je 600-700l (viđao sam da rade) i pumpa koja nije nekog većeg protoka, a pumpa inače većinu protoka troši na mešač, pa ako je pumpa malčice slabija ugušite na slavini mešač do pola. Sve preko te litraže, čak i da ferga povuče i pokrene po ravnom, džaba ako uzbrdo ide duplo sporije nego što je optimalno za prskanje. Ja sa 1500l vučenim ni sa YTO 504 ne mogu na velikim usponima da idem potrebnom brzinom, nego koristim jači traktor.
 
Kod mene je voce na ravnom kao tepsija a gledao sam Nardi od 800 l sa pumpom od 96 litara tako da bi to mozda izgurao! Ma uzecu noseni za 3 jutra ima da pici a pozadi u prikolicu zakacim cisternu od 1000 l i milina a dva soma evra ostala u dzepu!
 
Agro mehanikin atomizer kad se pokrene to se tako reci i ne osjeti, vucnu nisam nikad licno vozio pa neznam koliko oduzme kardan snage, kao sto rekoh, gledao sam u brdovitom terenu Imt 539 sa 600L Unigreen, i 900L vucni sa Europardom 45 ks, opsluzuju po 7-8ha
Sa vucnim je problem ako ima coskova pa je tesko iskombinovati ulazenje
A i kad je ravan teren znaju se napraviti kolitacine pa bude gore nego po brdu.
Ja licno mislim da 539 i vucni atomizer nisu bas neko sretno rijesenje :sjasi:

U visokom zasadu itekako znace gornje dizne, narocito sa usmjerivacem.

Meni se ovi Lesko cine solidnim.
Tri rezervoara, Comet pumpa, usmjerivac sa 14 dizni koji je i pocincan, a ono sto mi se bas svidja su ove lopatice za usmjeravanje vjetra mislim da to dosta znaci, jos i elektro ventile nabaciti to bi bilo tip top, i cijena nije pretjerana za to sve u odnosu na ostale
http://www.njuskalo.hr/zastita-gnojidba-navodnjavanje/atomizer-noseni-lesko-aml-400-oglas-16821107
 
Nazad
Vrh