AS Hibridi kukuruza

Koje AS hibride planirate da sejete?


  • Ukupno glasača
    221
Po meni nedostatak osnovnih hraniva u pocetnoj fazi razvoja biljke...Crvena boja nedostatak Fosfora,Zuta i bela nedostatak Azota i Magnezijuma...Bolje ce ti reci savetodavci ali koliko sam ja gledao na sajtu Instituta Tamis to je to objasnjenje...Ili nisu stigle da se razgrade materije koje si uneo u zemlju i biljka nije uspela na vreme da ih usvaja ili nesto drugo...Hoce i od hemije ako je jaca doza a on u pocetnoj fazi 3-4 lista...
 
Moguce,al ajd...u jesen je zaorano 200npk i predsetveno je baceno 150urea-e,s'tim da sam posejao 4 reda as72,pa 4 reda zp684,zp je kao gora zelen,veci i sav je bolji od as-a,na ovoj zemlji.Predusev je bila psenica i seme je zasticeno furadanom.
Imam jos jednu njivu sa istom kombinacijom,samo je predusev bila detelina,tamo je sve ok,ni ne postoji takva razlika.
 
Evo kako je juce igledao as 51 kada sam ga prskao nadam se zadnji put ove godine.
2hea7bk.jpg
 
Imam jedno pitanje, dakle zbunjuje me to sto su se na strukovima kukuruza poceli pojavljivati zaperci - cepke ili kako se vec zovu. sta se desava snjima da li stete ili koriste kukuruzu, u cemu je fora?
 
To je dokaz da ima previse hrane i vode a glavna je stvar da si ga redje posejao.Kada ima neceg viska on pravi rezervu u tim zapercima,nece to smetati.
 
Ako je tako onda da ne brinem. I ja sam pomislio da je do bujnog zemljista jer sam to primetio samo na parceli koja je bila basta pa krompir pa sad kukuruz. Hvala na savetu
 
AS 62 je u odličnom stanju a verovatno zbog jake zemlje sa dosta stajnjaka i na njemu su počeli da se javljaju zaperci. Pitanje je samo koliko oni mogu da naškode glavnom struku.




AS72 koji je uspeo da se ispravi posle prskanja sad dobro ide a problem su jake kiše i voda koje ima ponegde na njivi pa na tim mestima boluje i slabije napreduje.

 
AS 72 tretiran na crno Terbisom i na zeleno Talismanom+folijarno prihranjivanje 2/3 dzaka Uree na 440lit vode za 1,5 Ha......jos ce da padne jedno folijarno prihranjivanje 2/3 dzaka Uree na 440lit vode za 1,5 Ha i ja vise ne ulazim u njivu do berbe
30kwttu.jpg
 
Ja sam moj danas ošpartao, samo mi bio prazan mobilni pa nisam mogao da slikam...
 
Ljubičasta boja je u vezi "ciklusa fosfora" i znači nedostatak fosfora u biljci bez obzira na to što ga u zemlji ima dovoljno .Valjda fosfor da bi prešao iz neusvojivog u usvojivi oblik treba pomoć mikroorganizama .E sad kad su "stresni uslovi" najčešće niska temperatura ili vodolež ,depresije u njivi,jarci itd. onda mikroorganizama nema ili ne rade i fosfor je "zaključan".Postoje hemijski preparati tzv sejfneri koji pomažu aktivaciju i čuvaju N i P ali kod nas tog čini mi se nema.Za pomoć oko Azota u startu donekle su dobre stvari kao Slavol a za fosfor ne vjerujem da ima nešto.
Inače čim otopli ta boja vremenom nestaje.
Nek me ispravi neko iz struke ako nije tako.
Ljubičasta boja je definitivno odlika hibrida.Parcela od 2 kj prolećno oranje sejano pola Bc 418 B a druga polovina AS 54.
BC bez i jednog ljubičastog lista a AS sav šaren.
 
Nazad
Vrh