Znakovi nedostatka glavnih hranjiva u kukuruzu
Visoki genetski potencijal hibrida i povoljni klimatski uvjeti u glavnim proizvodnim područjima u Hrvatskoj omogućavaju postizanje visokih prinosa zrna kukuruza. Međutim, na mnogim parcelama još se postižu samo osrednji prinosi, a jedan od glavnih uzroka je nedostatna gnojidba biljnim hranjivima zbog financijskih ili nekih drugih razloga.
Znakovi nedostatka glavnih biljnih hranjiva pouzdani su ako su istodobno povoljni i ostali uvjeti za rast i razvoj kukuruza. Ali ako vlada velika suša, ili je vrlo hladno i vlažno vrijeme, tada može biti teško pravilno objasniti znakove nedostatka hranjiva. Tako se nakon dugoga beskišnog razdoblja (20-30 dana) mogu pojaviti znakovi nedostatka dušika, čak i ako je neposredno prije sjetve u površinski sloj tla dodana velika količina dušičnoga gnojiva. Dušik se tada nalazi u plitkom površinskom sloju i kukuruz ga ne može uzimati zbog nedostatka vode. Ovaj primjer jasno pokazuje da proizvođač mora poznavati svoje tlo, vremenske prilike i primijenjenu gnojidbu, kako bi mogao pravilno objasniti znakove nedostatka hranjiva.
Znakovi nedostatka dušika u mladih biljaka kukuruza su svijetla žućkastozelena boja listova, umanjeni porast biljaka i tanke izdužene stabljike. Poslije se nedostatak odražava u žućenju listova, koje započinje od vrha i širi se uz srednje rebro listova u obliku slova V, a zatim slijedi posmeđenje i odumiranje listova. Ovi se znakovi najprije pojavljuju na donjim starijim listovima. Uvjeti koji pojačavaju nedostatak dušika i time pridonose pojavi znakova nedostatka hladno su i vrlo vlažno vrijeme, suša (osobito nakon sredine ljeta), velika količina zaoranih žetvenih ostataka pretkultura siromašnih dušikom, pjeskovita tla i obilne oborine koje ispiru dušik. U tlima siromašnima dušikom znakovi nedostatka sve su izraženiji kako odmiče vegetacija.
Znakove nedostatka fosfora nije lako prepoznati. Prvo se pojavljuju u najranijem porastu, prije nego što kukuruz postigne visinu oko 0,5 m. Biljke su skraćene, tamnozelene, sporo rastu, a neki hibridi mogu poprimiti crvenoljubičastu boju na vrhovima i rubovima listova. Međutim, ljubičasta boja, koja se pojavljuje zbog stvaranja jednog pigmenta (antocijana), može se kod nekih hibrida pojaviti i iz drugih razloga, kao što su nepovoljne vremenske prilike, oštećenja insektima ili bolešću. Znakovi nedostatka fosfora gotovo uvijek nestanu, čak i na tlima siromašnim fosforom, kad kukuruz prijeđe u fazu brzoga vegetativnog porasta. Znakovi nedostatka fosfora najčešće se opažaju na izrazito kiselim tlima s malim sadržajem organske tvari, zatim kad je tlo hladno i prevlažno ili presuho, kad se korijen jako ošteti nepažljivom međurednom kultivacijom blizu sjetvenih redova, ili napadom nekih štetnika.