Aronia melanocarpa

Рукавице и гњечи све одреда. Убаци и понеку посуду са соком од јагоде и сирћетом. Ја сам јуче гњечио. Ако ћеш их прскати онда неће бити ни здраве, а ни опрашене јер ћеш и пчеле побити.
 
Ni slučajno ništa pa ni aroniju ne prskati u fazi cvetanja.
Kako se boriti protiv rutave bube moze se procitati na ovom forumu pa i na ovoj temi. Ja proizvodim aroniju organski i eto dakle moze i bez prskanja i u ravničarskom kraju.
 
Odavno niko nije postavljao pitanja .
Elem, meni je Aronija fino rodila ove sezone. Vidim da se.mnigu žale na sušu.
Imam pitanje povodom mladaraka koji su krenuli da izbijaju na svim žbunovima. Aronija je kupljena u Superioru, kao dvogodišnje sadnice, u saksijama. Kupio sam ih 2016. Imam 50 sadnica,za ličnu upotrebu . Prvi put sam je orezao prošle godine u novembru. To je i kasno, uz obzir da su kupljene već kao dvogodišnje, 2016. Što znači da su prošle godine,u novembru, imale 8 godina.
Dakle, prvi put sam ih orezao prošle sezone,u novembru, i sada su se pojavili mladarci,koji su krenuli da izbijaju na visini od oko 30-40cm.
Šta da radim sa tim mladarcima ? Da ih sve isečem, jer sam aroniju već orezao i to sam je fino orezao, jer se sva bila pretvorila u žbun.
Evo i slike od mladatska, u prilogu...
 
Poslednja izmena:
Stavka kod zbunova i rezidbe jeste da se ti mladi izdanci koji su jaci ostavljaju i zamenjuju sa matorim izdancima
Mlad izdanak daje krupniji plod.
U praksi to znaci zamenis jedan dotrajali izdanak sa jednim mladim svake ili svake druge godine.
Ostale si mogao i ranije poseci, pa bi ovaj sto ti ide u dobrom pravcu bolje narastao
cak i ako je slabije izrastao kao ovde na slici ostavis taj jedan sto je u dobrom rasporedu za zamenu matorog, pa ostale poseces, ali ne diras ni stari ove godine, vec tek na kraj sledece sezone kad mladi dobije visine.
 
Stavka kod zbunova i rezidbe jeste da se ti mladi izdanci koji su jaci ostavljaju i zamenjuju sa matorim izdancima
Mlad izdanak daje krupniji plod.
U praksi to znaci zamenis jedan dotrajali izdanak sa jednim mladim svake ili svake druge godine.
Ostale si mogao i ranije poseci, pa bi ovaj sto ti ide u dobrom pravcu bolje narastao
cak i ako je slabije izrastao kao ovde na slici ostavis taj jedan sto je u dobrom rasporedu za zamenu matorog, pa ostale poseces, ali ne diras ni stari ove godine, vec tek na kraj sledece sezone kad mladi dobije visine.
Sve sam bio skockao prošlog novembra. Bilo sve čisto. Odradio sam rezidbu, plus nijedan mladarak nije ostao. Bio sam razredio žbunove po istom principu koji su naveo ovde, plus sam gledao na YouTube kako se radi orezivanje aronije .
Međutim, dođem na planinu, pre par dana i vidim da su novi mladarci krenuli ,bukvalno, ispod svakog žbuna, u visini 30-40cm. Ima ih baš dosta. Lepo mi rađaju stare grane ,ali ću poslušati tvoj savet, ostaviću po jedan, eventualno ,dva mladarka na uštrb starijih grana ,pa ću tako, iz godine u godinu, stare zamenjivati novim granama..tj. izdancima.
Hvala na savetu.
 
Prati radjanje, isto ti je to kao i kod vocke, prestane rasti u nekom trenutku, jer bude opterecena rodom, posle par sezona smanji plodove, ali i biljka ostane bez vegetativnog porasta, grane stare i suse se, a biljka bez kondicije zamena nije moguca - zasad ostari.
Drzi neki optimum, menjaj taman da biljka radja ali da i ima porast - a to znaci ipak malo manji rod nego kad se ne menjaju grane
Tako se biljka drzi u kondiciji.
Sad je vec kasno ostavi sve izdanke do proleca, moguce je i da se biljka tako sama stiti od zime
Jer manja su strujanja vazduha gde ima vise grana.
 
Nazad
Vrh