Aronia melanocarpa

Dug je proces dok dođe do punog roda izgleda da trebaju godine,zato je i skup sok .
 
? Sta da radim ima na nekim liskama izbusene rupe .... a na nekim mladim liskama .. kao bale bele boje i paucine a u bali nekakav crv na zelenkaste boje ..? da li da prskam al cime...
 
Ništa posebno,stajnjak sam stavila u zemlju pred sadnju i malo šesneskinje okolo pred kišu i mislim da nebi trebalo ništa više.
 
Ja lično mislim da netreba ništa dok je manja, jedino kada bude veći žbun, pošto sam čitala o njoj da može da naraste do 2,5m . Tada može da se formira žbun kakav želiš.:osmeh:
 
Ako dozvoljavate da se i ja umešam, ne znam za aroniju ali, po analogiji sa borovnicom, u prvih 3-5 godina samo blaga rezidba, ukloniti osušene ili izuzetno slabe lastare. Odmah po sadnji nije loše skratiti grančice a kada krenu pupoljci, ukloniti ih (samo u prvoj godini po sadnji). Pazite sa veštakom, borovnica (pa verovatno i vrlo slična joj aronija) je vrlo osetljiva na nitrite i soli a koristi vrlo malo kalijuma. Ako je u pitanju manji broj žbunova, najbolje đubrivo je mešavina komposta i glistenjaka u odnosu 50-50.

Kod formiranja žbuna i orezivanja svake godine ostavljati najjače lastare i voditi računa da ih u središtu ne bude previše zbog mogućnosti provetravanja. Kad se orezuje, lastar se uklanja ceo (do zemlje).
 
Ja sam ovog proleca zasdio nekoliko sadnica aronije,za koliko godina mogu da
ocekujem prve cvetove i naravno plodove?
 
Sledece godine bi trebalo da bude bar malo roda,samo ih ponekad zalite u susnom periodu da se bolje razbokore i prime.
 
Pozdrav prijatelji. Što se tiče djubrenja dobar je i humus od kaliforniske gliste a ako morate da plaćate stajnjak humus se može naći i jeftinije da vas izadje.Inače naša aronija je jako lepo cvetala i nema nikakvih problema.Nemoj te je prskati nisačim.

Na jesen će biti i sadnice za prodaju.

Prijatelji,nemojte prskati Aroniju nisačim.Pa ona je apsolutno organska biljka.Imamo je osam godina i za to vreme nismo je nikd nisačim prskali i nije nikad rod omanuo.Može samo da bude malo slabiji rod i veličina ploda ako je veća suša a vi je ne zalivate.
 
Poslednja izmena od urednika:
Aroniju ne treba prskati, neki sitan problem sa štetočinama se može rešiti biološkim preparatima. Ne trujte se ljudi bez potrebe.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh