Aronia melanocarpa

Vladimire kako si pravio vino od aronije daj neki recept ako nije tajna.
 
Kakvo ludo vreme...
Opet cveta..
oshryr2ox

http://postimg.org/image/oshryr2ox/
18082014965.jpg
 
Prvu turu sam pretakao pre nedelju dana i mogu ti reći da je dobrog ukusa. Pohvalio ga je i jedan ljubitelj vina koji mi je pomagao. Sledeće nedelje pretakanje druge ture i onda čeka decembar za drugo pretakanje. Tako sam ja planirao. Nema šta da ti ne uspe. Mešaj kominu tri puta dnevno, ja sam ostavio nedelju dana tako i onda ceđenje u bure. Koristio sam gazu na presi. Ali za manju količinu i ne moraš presu samo istiskaj dobro.
 
Kolege, malopre sam probao drugu turu vina od aronije i mogu vam reći da je ekstra. Sutra pretakanje i čeka decembar. :ppozdrav:
 
Pozdrav kolege! Drago mi je sto vidim da kod nas i aronija moze lijepo uspijevati. Ali mi je mnogo zao sto su sadnice aronije kao i gotovi proizvodi od aronije jako skupi, dok su otkupne cijene mizerno niske...

Ja sam se protekle zime dvoumio između aronije i americke borovnice, dok nisam upoznao jednog agronoma iz Visokog. Covjek mi je lijepo objasnio da je aronija jako zdrava, i lijepo ju je imati za kucnu upotrebu, ali to nije kultura od koje se zarađuje (barem s trenutnom situacijom na trzistu). Organizovanog otkupa nema, tek se pokoja firma moze naci da otkupljuje, ali otkupne cijene nisu za pohvale. Navodio mi je primjer jednog naseg covjeka koji u Austriji ima dosta velik zasad aronije, i kaze da mu Austrijanci otkupljuju po cijeni koja varira od 0,6 - 1 EUR. Isto mi je naveo primjer kako ljudi u Poljskoj masovno unistavaju zasade aronije jer se ne isplati.

Nadam se da me necete pogresno shvatiti, ja samo iznosim informacije koje sam dobio od svog agronoma. On ima svoju firmu, prodaje sadnice raznih kultura, izmeđuostalog i trogodišnje sadnice aronije. On takođe vrši otkup raznog voća i izvozi vani, ali NE i aronije.
 
Ponoviću: mašinskom berbom se isplati pa bila cena i 0,6 eu. Ako nema otkupa to problem druge vrste, pa bila cena 0,6 eu ili 60 eu po kilogramu. Aronija je izdašna i mislim da bi moglo od nje da se napravi dobra priča sa preradom ali to ne podrazumeva kućno kuvanje na šporetu, bakini recepti i ostale budalaštine kakvima se ovde zamajava javnost. Prerada podrazumeva da napraviš 3 miliona flaša nečega, pa 5 miliona flaša nečeg drugog pa trećeg pa ideš na strano tržište. A ne da možeš izvoziti za jednu zgradu (u Moskvi naprimer). Ako ne bude takvog igrača na veliko u Srbiji onda će se već sledeće godine veliki zasadi pokazati nepotrebnim.
Uzgred, 99% ljudi zabole da li je recept bakin ili dekin, traži se kvalitetan prizvod, jeftin i naravno da ga nema 5 dana u godini već stalno. Kvalitet, kvantitet i kontinuitet.
Malo sam možda skrenuo sa teme, ali se odnosi na svaku temu generalno.
Ja sledeće godine očekujem 5-6 tona aronije, možda i više i ne bude li otkupa na veliko 3/4 ide napolje, jer nisam sentimentalan.
 
Kao prvo, nisu nam svima dostupni kombajni za berbu jagodicastog voca, kao ni aparati za preradu istog. A svakako da i koristenje/kupovina takvih mašina dosta košta, treba i taj trošak pokriti, sto je teško izvodivo ako otkupna cijena padne ispod recimo pola eura (tako ja mislim).

Ja mislim da svaki poduzetnik prije nego sto se odluci za ozbiljnu proizvodnju neke kulture treba obaviti detaljna istraživanja - od hemijske analize zemljista pa sve do samog trzista. Ja se recimo niposto ne bih upustio u proizvodnju americke borovnice da nisam prije toga nasao 3 firme koje otkupljuju i izvoze plodove (i to po prihvatljivim cijenama), ovu sam informaciju naravno potvrdio i kod dvojice proizvođača borovnice. Hocu reci da se ne treba upustati u ono "rekla, kazala". Ovaj jedan je cuo od nekog covjeka kako aronija ide po 15 eura po kilogramu, ovaj drugi je nesto vidio na youtube, a niko nema konkretnih dokaza o tome.

Prikupljajte sto vise informacija prije velikih ulaganja, kako biste smanjili eventualne rizike! Izvinjavam se na off-topicu.
 
Nije ovo što si rekao off-topic, baš je primereno za ovu temu. I to je dobar savet generalno za sva ulaganja. Tokom 11-te i 12-te je bila velika kampanja i obećanja o otkupu. Ne znači da sledeće godine otkupa neće biti, ali sad svi mi koji smo posadili veće zasade ako ne bude otkupa ispašćemo naivni avanturisti a oni što su prckarili oko kuće će ispasti pametniji.
No, tako je to na tržištu.
Mešanje aronije i drugog voća za sokove je ekstra stvar kao i sama kao bistri sok, naročito što cenom može itekako konkurisati američkoj borovnici. Da li će to biti prepoznato i da li će se neko upustiti u to to je već drugo pitanje. Jer mi se čini da je to perspektiva aronije na veliko. I vino ako se bude pilo jer i ono može biti jeftinije od grožđanog istog kvaliteta. Kandirana kada bude cenom konkurentna suvom grožđu onda ima nade za aroniju.
 
Kisač,vidim da si odgovorio ali ne mogu da pročitam šta,nemogu da vidim tvoj post.Sve u svemu hteo sam da pitam kada da zagrnem sadnice u jesen ili na proleće?
 
Nazad
Vrh