Arma Trak

Setih se sad jedne izvanredne stvari na Armi 1104 lux.Imam neku njivu na asfaltu prema Slankamenu,jedno 2 km od sela i tako smo pocetkom marta bacali An na psenicu a ja vukao sa armom punu zmajevku.Nesto se pokvarilo na traktoru sa rasturivacem i cekao sam jedno sat i po da radnik popravi.Taman da on stigne javlja mi se kurir iz AKS-a da stoji kod mene pred kucom i da ce me cekati 5 minuta.Okrenem ja nekako prikolicu kad ne lezi vraze,ulje u menjacu se ohladilo,traktor ne dozvoljava prebacivanje iz kornjace u zeca a iz 3 kornjaca u 4 kornjaca mozes samo sa praznim traktorom da prebacis ili niz neku brezinu kad ides.Kad sam ga onda po asfaltu nalozio 3 kornjaca 13 na sat,to samo leti,od nervoze mi skocio pritisak i zapusile mi se usi,tih traktor,skoro pa juri a kurir ode.Sta bi bilo da je nesto stvarno hitno ko zna...
 
To je stvarno glupo rešen menjač na Tumosanu možeš da menjaš sve brzine i kad je hladan i kad je opterećen sve više sam mišljenja da je bolje da nismu uzeli takvu ali je ušo u uži izbor.
 
To jeste problem i najveca zamerka za 110 model. Sto dalje mislim sve vise mi se svidja 854 od svih armi. Nema saltanja bez kvacila i ne mora da se zagreje ulje da bi prebacio. Nije kadar 3 brazde al sa 2 rastura kako ide. Na cisto mehanickom 16x8 je velika razlika 3zec-4zec pa je potrebno 3zec-4kornjaca-4zec (kornjaca=low, zec=high). Kad je prazan i sa nekih 4-5t tereta moze bez kornjace, ali sa tezim ne.
 
Moj nema turbo i nema tu turbo rupu kao 110ks model. Tacno je sto pise Matic kod nas je jedan vracen na euro0 i Claas ide kao azdajica. Najveca je razlika na malim obrtajima gde sa euronormama postaje kilav.

Kakve su im pumpe ? Neka stara prica da su Mercedesovi kamionski motori (dobri stari V8 OM442) postali jako kilavi kad je dosao Euro 2. Pumpe su im u fabrici bile uzupcene za dosta kasnije paljenje tako da je motor bio potpuno mrtav dok turbina ne pocne da pravi pritisak. Navodno kad se pomeri ka ranijem paljenju motor ozivi. Naravno to se poboljsalo kad je dosao Euro 3 i elektronski kontrolisane jedinicne pumpe (po jedna pumpa sa elektroventilom za svaki cilindar), ali su svakako mehanicki motori koji ispunjavaju euro norme najgora varijanta jer su jako kilavi.
 
I kod mene na Claas-u je takav Perkins, motor je mrtav, dimi crno pri svakom šaltanju ili upotrebi reverzera, a troši ko tenk, nemoš ga napojiti... Prvo sam mislio da nešto nije u redu s njim, ali na stranim forumima se svi žale na iste stvari. Jedan serviser mi je rekao da se to da podesiti na paljenju i pumpi, drugi kaže da je najbolje ništa ne dirati. Ovi Turčini mi se sviďaju i imaju dobrih rješenja, ali motor im je slaba točka ako je sličan ovom mom.
 
Motor imaju u varijanti euro0 i euro3. Nisam siguran za euro5. Euro0 nema nikakvih problema i trosi normalno.
@petar
Uslikacu pumpu kod mene, kakva je na euro3 jedino da nahvatam gazdu Claasa iz sela kad se sretnemo pa da uslikam.
 
Ajd da se i ja pridružim kolegama i podelim neka iskustva sa 1054e+ modelom. Napravili smo 265 sati ako se ne varam, doduše većinu sati je otac napravio jer sam ja postao vikend pomoćnik. Mislim da smo imali samo jedan "pravi" problem do sada, ispao neki osigurač na reverzeru pa nije mogao da se ubaci u rikverc ili je moglo jako teško. Hidraulični izvod ili dva su zamenjena jer su curkali pomalo. Da, mislim da je jedan od zvučnika nedavno prestao da radi, to još nismo sredili.

Ista priča kao kod kolega, trom je na startu i moraš se adaptirati na to. Dodati malo gasa jer ako to ne uradiš imaš osećaj da će se svakog trena ugasiti. Takođe, velika je razlika sa i bez prednje vuče, videli smo da ne ide bez nje u nekim operacijama. Menjač funkcioniše dobro, hidraulika takođe. Reverzer, automatski podizni sistem, hidraulični toplink i spoljna hidraulika su dobre stvari na koje se lako i brzo navikneš. Dihtuje solidno, grejanje nije najsrećnije dok hlađenje radi dobro. Već spomenuto, nivo buke je dobar do nekih 1900 obrtaja, preko toga zna da smeta. Nisam primetio vibracije na većim obrtajima. Za razliku od kolega, ne žalimo se na sedište još uvek :) (ćale je na 85 kg, ja na 100)

Što se operacija tiče, za oranje smo ga u uparili sa Pottinger trobraznim obrtačem koji podešen na 40 cm po glavi. Kad naučimo da podesimo plug kako treba biće odlično, ovako mogu reći da je dobro. Treba napomenuti da je kod nas baš laka zemlja i potrošnja je bila oko 12-13 litara po jutru. Setvospremiranje ide odlično sa Consumom od 3.6 m, potrošnja nešto iznad 3 litre po jutru. Siliranje i branje kukuruza isto jako dobro zbog 540e gde na 1650 obrtaja motora imaš 540 obrtaja na kardanu. Verovatno bi godila jos koja brzina da se maksimalno iskoristi (neko je spomenu 24x24 umesto 12x12), al šta je tu je. Lično se transportom nisam mnogo bavio, nekih 17 tona bruto sam naviše poterao i nisam video probleme da se krene, prva brzina u trećem rangu i teraj. Za neku budućnost plan je da se nabavi neka tanjirača za njega i utovarivač za stajnjak, a ja navijam i da se pređe na rolo bale posle nabavke utovarivača pa bi dobio i rolo presu.

U principu je najbitnije sa čim si do sada imao iskustva i koliki ti je ovo iskorak, na osnovu toga gradiš mišljenje. Nama je sve navedene poslove obavljao IMT 560 i jedino to iskustvo imamo. Morate se složiti da nema smisla porediti oranje sa dve brazde ravnjakom i oranje sa tri brazde obrtačem uz revezer i automatski podizni sistem ili branje/siliranje u 560 i gas patos i ovo sad. Još jednom da ponovim, veliki iskorak za nas u pogledu utrošenog vremena za neke operacije, samog kvaliteta istih i napora uloženih da se one obave.

@bojcetic I meni je 854 bio prva želja i verovatno bi ga kupili da je to bilo koji mesec kasnije kad je cena istog spuštena. Mislim da je u momentu kad smo mi uzeli ovaj razlika bila hiljadu ili dve eura, dok je sada šest ako se ne varam.
 
Ja sam doplatio za gramer sediste,oni su ugradili.Ovih dana sam prebacio 100rc , i cekam prvi servis.Mi smo oduvek imali MTZ traktore, pocev od onog kojeg smo palili sa benzinskim motorom, pa do novog,ali ovaj Arma 854 lux je ipak za jednu, klasu bolji.Posle Zetor Crystala koji ide 25km sat, ovaj je F1 Ja sam za sada zadovoljan sa njim,saltati treba malo vise nego kod rusa i zetora mahindre sto ih imam,ali navikao sam se cas posla na to, i ne dam nikome da ga vozi.:haha:
 
Poslednja izmena:
Hallo, evo da i ja dodam moje (nase) iskustvo i razlog zasto smo se odlucili za ArmaTrac. Mi smo uzeli ArmaTrac 1104 Lux sa Gramer vazdusnim sedistem, traktor koristimo za lakse poslove, znaci Prskanje, Sejanje i rasturanje djubriva itd. za teske poslove imamo Claas Arion 640 CEBIS. Kao i Armatrac i Claas je sastavljen od razlicitih komponenti, Motor "John Deere", Menjac "Gima" sa 24+24 brzina (kao i u Massey-Ferguson-u), Carraro prednja osovina, itd... Motor Perkins u Amatrac-u je stari poznanik pravi se vec dugo godina i originalni je, samo se blok lije u Turskoj kao i kuciste menjaca, ostalo se sastavlja u Engleskoj (motor) ZF menjac u Austriji (ili Nemackoj) to ne znam tacno i taj menjac se ubacuje i u traktore drugih proizvodjaca (naprimer Deutz-Fahr) inace ArmaTrak menja nas stariji DX4.30 od 75ks. Sta je dobro, 4 brzine kardana. Nama treba 540e pri 1500-1600 obrtalja (malo je bilo tesko naci te obrtalje jer su nalepnice bile skroz pomesane i sa sporohodnom i brzohodnom) donje poluge su dugacke tako da mogu lako (sa moji stomakom) da namestim kardan i uljne prikljucke, bez tegova nije tezak i to je za nas vazno mi smo poskidali prednje i zadnje tegove samo smo u prednjim tockovima ostavili zbog nosene prskalice 1100l i rasturivaca djubriva. Hidraulika EHR je dobar i precizan i to poredjujem sa Claas-om lakse se odkljucuje (logicnije) nema elektonske ventile ali kod te cene to ni ne mozemo ocekivati, kao sto su drugi pisali ni meni nija jasno zasto su spoljne kontrole hidraulike na desnoj strani, verovatno ce se to poboljsati jer mnogi reklamiraju ne samo kod nas nego i u inostranstvu. Hydraulcki topling je Super, imamo ga i na Claas-u i na DX-u samo je malo problem kod kacenja kad ste sami jer nema kontrole spoljnih ventila (mehanicki), desna hydraulika poteznice nam nije vazna, ja mislim da se to samo kod obicnog pluga koristiti. Potrosnja goriva kod tih radova kod nas je OK, brzine se lako menjaju i reverser dobro radi (ne znam dali je sinhhronizovan) volan jako lagan, einschlag nije velik ali zbog reversera se mogu jako brzo okrenuti, dok traktor ide napred moze da se ubaci u rikverc i obrnuto (pri malim brzinama) dobro da sada ima digitalni tacho, ali nije precizan pokazuje samo cele brojeve 6,7,8 ali nije sve jedno kada prskate sa 7,1 ili 7,9 tu treba malo prakse gledati broj obrtaja kardana ili obrtaja motora, sto se komfora tice vec sam napisao da smo Gramer vazdusno sediste narucili, tako da sa tom kombinaciom dobro ide po letnjim putem tj. ne trese a i pritisak u gumama smo korigovali, pozadi 1,3 bar napred 1,5 bar gume su radialne tubeless pa moze, jako je pregledan u poredjenju sa DX-om sto se buke tice u "zecu" jako zuji mozda ce biti bolje ako se ulje promeni? Ili patos zvucno izolira, ventilator klime u 1 brzini je jako jak, "duvaljka" u kabini je super ideja, kabina se posle rada brzo ocisti, to cemo i u Claasa ugraditi, sistem Paljenja motora nije praktican pre ili kasnije ce rucna kocnica nastradati, radio se lako moze izbaciti tj. Radio nevalja nista, kocnica naspram kvacila stoji pre visoko, i treba previse snage da se koci, za transport mu trebaju veliki ortaji motora ca. 1800 za 30 km/h ali motor vrti bez problema preko 2200 samo sto tu nije bas tako stedljiv sa gorivom, verovatno bi tu gume od 38 cola pomogle i pre kupovene se raspitati ... sve u svemu traktor ima dobre komponente i dobre karakteristike za 110 ks ispod 4t bez tegova je odlicno napakovatiga do 5t nije problem. Kao i svaki traktor ima i svojih negativnih strana "Preis -Leistung" odgovara.
Pozdrav Svima
 
jos nesto da dodam, kako clanovi Matic i Bojcetic pisu sa promenom bregaste osovine bi se karakteristike motora poboljsale ali kod novog traktora je to dosta veliki poduhvat ;) posto nas perkins tier 3a postize preko promenjene bregaste osovine znaci usisni ventil se otvara dok izduvni ventil nije skroz zatvoren (nema efekta "klackalice") i mali deo izduvnih gasova se vraca nazad preko usisnog ventila u cilindar na novo sagorevanje zbog smanjenja NOx-a a i pocetak ubizgavanja je kasniji, zbog toga na majim obrtajima nema iste karakteristike tj. obrtnimoment je nizi i treba vam vise gasa ako krecete pod opterecenjem (ako gresim ispraviteme) ovo sam nasao na landtreff forumu radi se o Claas Axos-u 310 320, motor je isti kao u ArmaTrac u i oni imaju zbog Tier IIIa problema sa karakteristikom tj. snagom na manjim obrtaljima ovo su pisali da je moguce resenje da se to poboljsa i ja mislim da je to za nase prakticare (forumase) dosta jednostavnije (lakse nego bregastu menjati) uraditi, ovo je originalni citat i pokusacu da prevedem "Perkins Motor ist wirklich nicht der sparsamste. kann man aber entgegen wirken, wenn der Förderbeginn um 8° in richtung früh verstellt wird (dafür muß allerdings die ESP ausgebaut werden). Der Motor wird dabei auch spritziger und durchzugsstärker. Und das wichtigste er spart zwischen 15 bis 20 % Kraftstoff ein. Erfüllt allerdings nicht mehr die Abgasnorm und raucht etwas mehr."
uglavnom radi se o tome da se promeni vreme ubrizgavanja goriva unapred za 8-stepeni zato mora da se izvadi pumpa visokog pritiska, (ja mislim da nasi majstori znaju o cemu se radi) time bude motor puno zivahniji a i obrni moment se poboljsava sta je najvaznije potrosnja goriva se smanjuje za 15 do 20% samo vise ne ispunjava emisijske standarde i malo vise dimi
Pozdrav
 
Trazio sam na netu, pumpa je Delphi DP210 koja ima full load timing retard ili u prevodu pomeranje faze ubrizgavanja ka kasnijem pri povecanju opterecenja. Ovo smanjuje azotne okside (NOx) ali povecava potrosnju goriva i cadj tj. crni dim. Vazno je razumeti da se NOx ne vidi a cadj je crni dim. Kad je temperatura sagorevanja veca onda se smanjuje cadj i potrosnja ali povecavaju azotni oksidi i obrnuto. Mera koja smanjuje jedno u motoru uglavnom povecava drugo. Ispunjavanje emisionih normi je samim tim stvar balansa.
Pomeranjem faze paljenja ka ranijem smanjice se dimnost, povecati snaga i smanjiti potrosnja, jedino ce NOx biti povecan.

Opet ne mogu se ocekivati cuda, iako ima 110ks to je mali motor, samo 4400cm3, naravno da ce neki sestak od 6.0l poput rakovice S46 ili kaminsa 5.9 slicne snage biti dosta jaci u nizim obrtajima, mali perkins je tu u turbo rupi, i jedino sto moze da mu pomogne je manja turbina ali ta manja turbina ce ga gusiti pri vecim obrtajima. Mada cudi me da je slab cak do 1500 obrtaja, obicno turbo rupa na takvim motorima od 1l po cilindru bude do 1200-1300 obrtaja max. Jedino merenje pritiska u usisnoj grani moze da da odgovor da li je to turbo rupa ili nesto drugo
 
Poslednja izmena:
Petre ajde kada budes mogao ispitaj i za moj model 854lux sta turaju od pumpe/pumpi. Da mu povecamo snagu a NOx neka pici koliko mu volja.
 
Треба предпаљење пробати померити за који степен
 
Jel vas ovo podseca na neki model traktora?Mislim gde popravljas nov jer nije dosao dobro nastelovan,svi su isti samo su nalepnice drugacije i naravno boja:ppozdrav:
 
Nije bas tako. Nemojte tesiti sebe. Daleko je udobniji od rusa i kuktivisaniji. Crkavaju dizne i na skupljim traktorima.
 
Petre ajde kada budes mogao ispitaj i za moj model 854lux sta turaju od pumpe/pumpi. Da mu povecamo snagu a NOx neka pici koliko mu volja.

Pa pomjeri za 8 stepeni pa probaj. Ako je komon reil moras program da mjenjas ili polozaj senzora za okidanje. Ako je obicni motor ne moras ni skidati pumpu. A ja cu ti reci i bez probanja da od toga nema nista :haha:.
 
Pa pomjeri za 8 stepeni pa probaj. Ako je komon reil moras program da mjenjas ili polozaj senzora za okidanje. Ako je obicni motor ne moras ni skidati pumpu. A ja cu ti reci i bez probanja da od toga nema nista :haha:.
kad sve znas,onda bi morao znati da se ta pumpa tesko pomera bez skidanja hladnjaka,vodene pumpe i svih dekli na razvodniku paljenja :ppozdrav:
 
Tako je i meni rečeno, da treba rasturiti čitav prednji kraj motora, zaokrenuti pumpu i bregastu, preštelati ventile...
A drugi serviser mi je rekao da su to radili u Bosni i da su motori poslije toga crkavali.
 
Nije bas tako. Nemojte tesiti sebe. Daleko je udobniji od rusa i kuktivisaniji. Crkavaju dizne i na skupljim traktorima.

Ne,ne nisi me razumeo ,ja se nekajem zbog kupovine rusa ni sekunde,ranije sam napisao da je drugar kupio Armu i da sam od njega cuo da traktor nemoze da vuce 2 zmajevke u najvecoj brzini.Dakle vise je nego jasno da nisu ti ks kao kod rusa ali je bolji konfor to stoji tako sam i napisao ali ne zbog sebe nego ako neko ima dilemu da mu bude lakse da odluci.Ja od traktora ocekujem snagu i pouzdanost ,konfor nije presudan {vec sam otupeo od 577:haha:}Nemojte mi zameriti jer ne kudim traktor vec samo iznosim svoje vidjenje stvari.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh