Arenda- pravila, obicaji....

@Matic,

Niko se bolje ne natkuruje od lokalaca. Ovi sto dodju, oni i odu. Al ovi sto ostaju, e ti vole da se pokazu.
 
Sve je stvar ponude i potražnje! Nema ljutnje,ja bih voleo da je džabe ali trenutno situacija je takva.
Čovek mora dobro razmisliti šta mu se isplati a šta ne ako neko da više neka radi.
Ja sam imao prošle godine ponudu za 150 jutara po 200 eura,nisam uzeo bilo mi puno a posle sezone da li je puno?
 
I opet se nasi novinari pokazase. Opet bi neko odavde mogao da im napise neki tekst sa obradjenim podacima za cene arende i cene zemljista po razlicitim krajevima.
 
Na k.... mi vise ide prica o arendi. U selu se pojavilo njih nekoliko sto naturaju cenu zemlje i koliko vidim spremni su da rade i sa gubitkom samo da bi radili i da se prica kako rade puno zemlje... Sami cemo sebe unistiti do kraja!
 
Nisi jedini.
Al pusti da vidis dokle ce ego i sujeta da im uticu na razmisljanje. Ne verujem da treba dugo cekati, protiv ekonomske logike se ne moze. sve i da im fendovi i klasovi ne trose nista.
 
Pa ovo se ponavlja ko sa stanovima u Bg a bogami i ostatku zemlje! Mene je drugar iz Beca spasio 2008 da ne kupim stan jer je bio 40% u proseku skuplji u Bg nego u Becu sto jednostavno nije normalno i tako je i bilo, pogotovo u svajcarcima. Masa ljudi puklo ko dulke! Ovo sa zemljom ima brzi rast cak i od stanova, svega ce tu biti...
 
Davno je neko pametan rekao, ko visoko leti... Grof Cekonjic je bio veliki zemljoposednik od koga je kralj kupio zemlju kada su se nasi stari doseljavali drzao je dobar deo Banata i na kraju umro u siromastvu u Budimpesti. Ne treba biti proklet,zasto bi nekom trebalo ,a nekom NE. Da se neciji klinci ku..e po gradovima u kolima od 30 i vise hiljada evra i rasipaju na desetine hiljada za vece dok drugima koji ne mogu od istih da pariraju za cenu zemlje ,a od iste zive jedva skupe da iskoluju svoje dete.
 
I kod nas pre par dana jedan maloumnik bez zavrsene osnovne skole se naduvao da ce platiti arendu od 400 evra za kj. Ali kako cujem ubrzo je bio smiren verbalno.
Takve nesposobnjake koji ni njihovo ne obradjuju valjano a dizu cenu arende treba strojiti!
 
Na k.... mi vise ide prica o arendi. U selu se pojavilo njih nekoliko sto naturaju cenu zemlje i koliko vidim spremni su da rade i sa gubitkom samo da bi radili i da se prica kako rade puno zemlje... Sami cemo sebe unistiti do kraja!

e moj komšo i kod nas uprigrevic je slična situacija.
doduše nema ih puno ali isto tako samo da se hektari broje a prinos nikakav.
kod nas je 150 e atar prema vama a kontra vas prema apatinu svilojevu i somborsko aeorodromu 100 e
ako opali još jedna ovaka rodna biće smanjivaj cenu...
 
Kod nas je šareno i zavisno od atara,konkertno ja plaćam od 50e do 70e sve zavisi gde je njiva i koliko je blizu ostalim njivama koje obrađujem...a što se tiče nature ima svega od usluga mašinom preko 500kg po hektaru (pšenice,kukuruza) i do trećine prinosa(to imam samo na 1h) ali sam morao tako jer tu imam 8h u mestu pa nije moglo drugačije!
 
mom drugaru iz sela radio gazda njivu 2.2 h 5 god 1500e ukupno. prosle jeseni uzorao a nije se dogovorio sa drugarom oko cene, za narednih 5 god. ovaj se naljuti ,otera ga sa poseda ,i odradimo popola nas dvojica. dogovor pao nacelno da ja radim njivu narednih 5 god za 2000e....e tu sam pogresio , nisam dao ni ruku ni kaparu...dolazi za par dana kod mene...socer moj i kaze bio gazda kod njega i nudi 2500e...da mi par dana ...i ja resim i isplatim. ove godine mi gazda gazio soju kolima...isprskao herb.za kukuruz 4 vrste soje...nisam teo da ga bijem...tuko sam ga 1994 na pijaci pred 200 ljudi kad mi opsovao familiju...eh da su kazne za batine ko onda..izvinte malo za top of ...aj zdravo...
 
Tako je meni umakla njiva. Dogovorio se telefonom iz Bg, dok sam dosao u selo drugi kaparisao njivu. Medjutim, sticaj okolnosti ubrzo kupim vecu njivu za manje para. Od sada kad mi pobegne arenda/vecito nadam se da ce se pojaviti ubrzo bolja ponuda!
 
Baš ne idem u kafanu:osmeh: samo za kram ili turnir.
Sumnjao sam na dotičnog a danas si mi potvrdio. Prvi koji se javi za 400 eura odmah dajem 75 jutara i moje i u podzakup.
 
Nazad
Vrh