Arenda- pravila, obicaji....

Ne jedim se :ppozdrav: Radicu samo svoju zemlju, da vijam na arendama 50-100e/kj da mi ostane - neka hvala!
 
moze kod tebe Sandore , ali stim da ste ove godine imali opet prosecne prinose pa zato i poludeli ljudi za zemljom, kod mene ima koji su vrli po 200-800 kg kukuruza po jutru i zato je narod ovde malo mirniji , nego u juznom banatu. pa gledaj racunicu ako nije rodilo bruto ni za arendu onda gde smo sa matematikom, ni ovde ljudi nisu ludi da rade za gubitak.....:ppozdrav:
 
Kod nas su poceli sa cenama od 350-400 eura po k.j! Samo svoje cu raditi kako treba kao i godinama unazad!Ako padne cena vecite zemlje u sta sumnjam kupio bih jos 2-3 k.j i to bi bilo sve od mene,sa mojih 28 godina nemam zelju da se otimam pa neka me i pojedu "veliki" samo ne znam gde su krajnje granice i dometi...Kod nas ima ljudi koji bi svoj zivot,porodicu i sve sto je vredno u zivotu menjali za zemlju i lance,a prazni-suplji kad pricas sa njima samo "zvece"...Ako je otimacina i pohlepa,da ne kazem alavost put do uspeha,ja cu izabrati neki drugaciji-tezi put!!!
 
I mi smo odustali odustali ovih dana od jedne parcele povrsine nesto preko 3kj. Vlasnik je trazio za narednu godinu 1000 eura, umesto dosadasnjih 400. Mnogo je te pare dati, nema tu racunice raditi...
 
Kod mene su parcele 1e-1ar. Samo sto su usitnjene parcele tesko je naci njivu od hektar, ovih malih parcela od 30-40-50 ari moze se uzeti i za dzabe daje narod da ne stoji u parlogu pa i pored toga stoje neobradjene ne isplati se ljudima da rade, mala parcela okolo badrenjari nesto pojede hladovina prihod u minusu...
 
Kod nas se cena zakupa kvalitetne zemlje kreće od 600 do 800 evra po ha. Uzimaju je uglavnom paprikari, rasadničari i odgajivači loznih kalemova. Nama stočarima uglavnom ostaju pi.koderi za po 200 do 300 evra po ha. Prinudjeni smo i to da uzimamo, kada nema boljeg...
 
Kod nas se cena zakupa kvalitetne zemlje kreće od 600 do 800 evra po ha. Uzimaju je uglavnom paprikari, rasadničari i odgajivači loznih kalemova. Nama stočarima uglavnom ostaju pi.koderi za po 200 do 300 evra po ha. Prinudjeni smo i to da uzimamo, kada nema boljeg...
Prethodni post se odnosio na brdsku zemlju, ravnicarske parcele retko ko izdaje sve se obradjuju. Sto se tice zakupa tesko je zakupiti kvalitetnu zemlju. :ppozdrav:
 
Ove godine smo sijali ja jedan kolega popola 3ha tu niko nije sijao kukuruze jedno 2 3 godine kad ove godine nisu bili losi kad kaze covjek vamo tamo necu ti vise iznjamljivati kao sijace detelinu, izgleda da ih ima vise zainteresovani za ovu parcelu inace su kod mene parcele 0.5 do 2 ha mada od 1 do 2 ha u komadu je tesko naci.
Pa momo posto je kod tebe zemlja kolike su parcel
 
Ja cuo da ima slobodne zemlje na Levce polju, jel to istina?

Ma kakvi Marko , tu ja radim uglavnom i sa druge strane Vrbasa. Ima ovde tabli po 30-100ha kolko oćeš , al kod nas to ide uglavnom u vezi politike kad sve raščlaniš ako me razumiješ. Od ukupno neznam tačno kolko hiljada hektara 90% radi par firmi koje su dobile koncesiju na 20ak godina . Npr najviše u Lijevče polju radi "Farmland" u osnovi valjda Američka firma a i naši imaju vlasništvo neznam tačno kako to ide . Inače tu u N.Topoli je valjda najveća farma krava u Evropi na jednom mjestu , valjda je Farmland dobio koncesiju na 99g , isporučuju mlijeko za Megle , a prije su radili za Dukat . Dobili su 1. i 2. klasu zemlje bivšeg kombinata , imaju dosta pod navodnjavanjeem sa pivotima . Dobijaju 60% od ukupnih subvencija za cijelu R.Srpsku i to na vrijeme a mi sitni čekamo. Pored toga navodno rade već 3 godine sa gubitkom :sta: .
Sve ovo možda nije 100% tačno al tako sam čuo nek me neko ispravi.
 
Evo Marko još jedna jako zanimljiva i čudna priča id ove godine iz Srpca i okoline. Prirodna močvara i zaštićeni rezervat ptica "Bardača" (opet jedan od najvećih u Evropi) bio je zadnjih 50,100 neznam kolko godina ogroman ribnjak u državnom pa poslije pod raznim konc. vlasn. Isto par hilj. hekt neznam tačno ribnjaka a ujedno i zaaštićenog područja sa navodno najvećim brojem vrsta ptica na jednom području dobila je jedna privatna firma pod koncesiju. Nakon prošlogodišnje suše oni su izjavili da močvara presušuje i da su prinudjeni sve isušiti i posijati kukuruz. Tako i uradiše , kupiše nove Fendtove i sl i sve preoraše.
Jako je blizu mene pa sam lično gledo dosta puta : dobro su pogodili što se toga tiče , na isušeno plodno tlo koje nije radjeno 100g , a sveka godine je valjda bacan kreč na dno , posijali sve neki kukuruz na nenormalnu gustinu . Navodno su ljetos kad je bila najveća suša otvarali neke brane i sve potapali. Tek sad skidaju kukuruz , što u silažu što u zrno , rod je ekstra a priča se čak i o 17t/ha!!!
Sve ludo kod nas.
 
E, ovo je dobra i luda prica. Pa to je za televiziju. Moracu da se raspitam malo o tome kod poznanika iz tvog kraja.
 
Kod nas ti je sve tako unistili su sve sto se moglo unistiti mi mali poljoprivrednici nista nemozemo dobiti a rezu nas porezima maksimalno, kod mene je isto stanje kako kod mome sa drzavnom zemljom nemoz je dobiti, mozes jedino mozda dobiti neku sikaru koju treba krciti mada su i to vec pokupili. Momo koliko ti radis zemlje kolike su ti parcele.
 
Nazad
Vrh