Arenda- pravila, obicaji....

Nema nista od dogovora.Clanovi bilo kakvog udruzenja se mozda i mogu drzati dogovora ali... Sta sa ljudima koji imaju potrebu, zelju,i mogucnost da rade zemlju u arendu a nemaju nista u arendu?Na koji nacin da dodju do zemlje?Nikon im je nece prepustiti iz bilo kog razloga vec ce svi koji vec rade pokusati da zadrze trenutno stanje(ja imam a za druge me bas briga).Jedino sta preostaje je platicu arendu do granice isplativosti inace nista od posla.
 
@mica967

Samo da ti kažem da to o "neuzimanju zemlje ako je već neki od članova udruženja" radi - uopšte nije tačno.
Toga se niko ne pridržava, nego i dalje se preotima ko kako može. To je očigledno samo priča za malu decu. čak je jedan viđeniji poljoprivrednik rekao da će on lično totalom prskati površine pod rodom onoma koji su "preoteli" parcele, ali verujem da je to samo rekla-kazala.
A priča o ograničenju cene arende - :osmeh:... Pa toga se ni sam predsednik udruženja ne pridržava.
 
Ja sam poštovao druge i dosad, tako ako padne večeras dogovor ja ću mu se lako prilagoditi.:cao:
 
Molio bih vas da mi odgovorite na pitanje, naravno ako znate. Nadam se da postavljam pitanje na pravom mestu?
Interesuje me da li ima neko pravo da prisvoji zemlju ukoliko je duze vreme obradjuje u arendu tipa 10-15 godina?
Hvala unapred na odgovorima.
 
Ako misliš na to kao na stanarsko pravo to u zakonu o zemljištu ne postoji.Svaka zemlja ima vlasnika ma ko on ili ona(država,crkva,opština...)bio.Pravo vlasnika je prvo osim ukoliko on nije dao zemlju u zakup na određen broj godina uz klauzulu da obostrano mora doći ili će određenog datuma doći do prekida ugovora.
 
Ako misliš na to kao na stanarsko pravo to u zakonu o zemljištu ne postoji.Svaka zemlja ima vlasnika ma ko on ili ona(država,crkva,opština...)bio.Pravo vlasnika je prvo osim ukoliko on nije dao zemlju u zakup na određen broj godina uz klauzulu da obostrano mora doći ili će određenog datuma doći do prekida ugovora.


Hvala na odgovoru.
 
Opet jedno pitanje?:osmeh: Da li znate gde ima, moze da se uzme u zakup na duzi vremenski period veca povrsina seoseke utrine, pasnjaka...? Da li neko ima iskustva sa ovakvim vidom koriscenja zemljista? Hvala svima na odgovorima?
 
Danas smo uzeli u arendu 48,5 kj, cena za 1 kj je 600kg psenice i 600 kg kukuruza i subvencije po pola, ako bude sta bilo! Nekako mi je sigurnije da se obavezem u hrani nego u evrima!!
 
Sigurnije je da se vezes snjima procentualno nego ovako, jer sta ako ne rodi onda ti si u gubitku , a taj koji je izdao njivu on nece nista osetiti. Ovako obojica osecate.
 
Danas smo uzeli u arendu 48,5 kj, cena za 1 kj je 600kg psenice i 600 kg kukuruza i subvencije po pola, ako bude sta bilo! Nekako mi je sigurnije da se obavezem u hrani nego u evrima!!
Dobro si prošao s obzirom kakav je trend kod nas,mislim da će posle ove suše biti zemlje da se nađe.

---------- Poruka napisana u 08:52 ---------- Prethodna poruka je at 08:50 ----------

Sigurnije je da se vezes snjima procentualno nego ovako, jer sta ako ne rodi onda ti si u gubitku , a taj koji je izdao njivu on nece nista osetiti. Ovako obojica osecate.
Nije to baš tako Dragane,neće vlasnik sa mnom da ide na vagu i da sabira procente a drugo neće da bude na gubitku u slučaju podbačaja roda.Traži svoje zato je i izdao u zakup.
 
Sigurnije je da se vezes snjima procentualno nego ovako, jer sta ako ne rodi onda ti si u gubitku , a taj koji je izdao njivu on nece nista osetiti. Ovako obojica osecate.

U procentima se kod nas ne radi, uglavno je u evrima, ili u ovako kako sam ja!

talianu@

Videcemo kako ce biti, ali je trenutno kod nas potpuni grabez za zemljom, sve jedno da li na godinu ili vecito, pogotove na vecito gde su cene u odnosu na par godina u nazad skocile oko 100%!
 
Ja znam da vlasnici imanja u Vojvodini u danasnje vreme lepo zive , a pari su ga nagrabusili. Eto tako ja mislim. Jer paor mora da udje u tu njivu sa pola miliona mehanizacije i sa ogromnim rizikom , a vlasnik samo izda njivu i boli ga uvo . Mislim da je to velika nepravda.
 
Danas smo uzeli u arendu 48,5 kj, cena za 1 kj je 600kg psenice i 600 kg kukuruza i subvencije po pola, ako bude sta bilo! Nekako mi je sigurnije da se obavezem u hrani nego u evrima!!
toje dobro al morate paziti jer ima delovi atara gdese prska sa totalom dzaba onda sve ako neki retardirani ludak uleti u njivu u oprska totalom koštose desilo i ove godine onda je sigurno taj ko radi u minusu
 
To si upravu, a za to i dalje ne mogu da verujem da ima takvih mozgova! E sad videcemo sta ce se desiti sa tim, i ako prodju ne kaznjeno pa da im se osladi i da pocnu da praktikuju!!
 
Poslednja izmena:
KishRobert kazi mi gde ti zivis , ja i ti se sporazumevamo kao da ti zivis u CH , a ja u Srbiju. U drzavi bez zakona radi ko sta hoce , bicemo srecni ako nas ne ubiju na njivi.
 
Pa i da ima razloga tako ne bi trebalo da se rešava.Hoće li MTS spaliti repetitore VIP-u što ima jeftiniji minut od njih?E neće nego će gledati da se prilagodi tržišnoj utakmici i uključi se u nju ako je moguće.Ako to ne uradi ispada iz igre.E tako je i sa poljoprivredom.Ko tebi daje pravo da nekome isprskaš njivu ako je recimo platio zakup više od tebe?
 
Nazad
Vrh