Analiza zemljišta

Evo mog mišljenja o tvojoj zemlji:
Humus: odličan (ne treba da vučeš stajnjak)
Azot: de luxe (0.1-0.2 a ti imas taman u max)
Fosfor: moraš mnooogo da ubaciš (imaš 5.4 a treba bar 16)
Kalijum imaš i više nego što treba što znači da nikako ne smeš da ga stavljaš kroz djubrivo jer biljke mogu da boluju od viška (tako su meni objasnili u institutu za krmno bilje).
To za prvu sliku pričam.
Moje mišljenje je da bi morao map da staviš dosta. Što reče kolega paor, bar 250kg po ha.
Što se kiselosti tiče, zavisi šta hoćeš da seješ. Npr za lucerku ti treba da dobaciš do 5.5 što znači da možda ne moraš mnogo. Možda tonu.
 
Meni je na jednoj parceli 5.95, i za lucerku mi rekli da stavim 700kg/ha.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Na sajtu psss pise da za visnju treba 7. Znaci da moras mnogo da stavis. Ali ima fora, postoji granica dokle mozes da podignes ph. Jednostavno, dodavanjem kreca ces da dodjes do odredjenog ph i vise ne moze, stagod da mu radis. Ja msm da ti mozes da dodjes maksimalno do blizu 6. To ti pricam na osnovu onog sto su mi rekli u institutu. Plus, ja sam posadio 200visanja, ali je zemlja bila kisela i ispusio sam ga. U smislu, jedva su prezivele 50. Posle sam to ispoklanjao.
Meni je kiselost bila 4, to je mnogo daleko od tebe. Tako da bih ja na tvom mestu cepio 2t/ha, dobro to isprevrtao u par oranja i posadio bih.
 
Visnje su posadjene jos pre 10 god. i odlicne su. :) Djubri se sa 500-650 kg 6-12-24 i 400-500 kg kan na prolece. Ovo sam odradio cisto reda radi jer su nudili besplatno ,ali su me bas zbunili sa ovom ph.
 
Zna li neko kako da povecam fosfor na jako kiselom zemljistu, ali bez povecavanja ph, to jest, bez dodavanja kreca?
 
@вујо A sto bi to radio ?,jel ima neki usev koji trazi kiselu sredinu ili nesto drugo ?.Na ove cene djubriva nema smisla tovariti zemljiste mapom da bi iole malo povecao lakopristupacni fosfor(moguce je),jeftinije je povecati nekako ph ,po meni.
 
Znam,nego moja idiot tastatura nije otkucala slovo S kod reci ima >imaS :p....jeftini chinezijum,otpakovao je novu iz rezerve pre neku nedelju,vec pocela da zaglavljuju neka slova,tj tipke ostanu pritisnute.
Kakve sonde imate ljudi kod sondiranja zemljista za N-min ??.Aj 30-60cm bih jos i mogao odraditi posto imam obicnu sondu za do 30-40cm ,asovom bih skinuo do 30 cm od gore i sondom do 60 cm,lako.Ali 60-90 cm je nemoguce,ja nzm koje sonde vi koristite,imam neku na svrdlo kao,okreces je i ona ide kao burgija u zemlju ali mnogo bre tesko.
 
Znam,nego moja idiot tastatura nije otkucala slovo S kod reci ima >imaS :p....jeftini chinezijum,otpakovao je novu iz rezerve pre neku nedelju,vec pocela da zaglavljuju neka slova,tj tipke ostanu pritisnute.
Kakve sonde imate ljudi kod sondiranja zemljista za N-min ??.Aj 30-60cm bih jos i mogao odraditi posto imam obicnu sondu za do 30-40cm ,asovom bih skinuo do 30 cm od gore i sondom do 60 cm,lako.Ali 60-90 cm je nemoguce,ja nzm koje sonde vi koristite,imam neku na svrdlo kao,okreces je i ona ide kao burgija u zemlju ali mnogo bre tesko.
Imam sondu 0-30cm od vodovodne cevi 3/4''. Kroz rupu koju ona napravi ubadam sondu 30-60cm napravljenu od cevi 1/2''. Kroz tu rupu koja je sad duboka 60 cm ubadam treću sondu 60-90cm kojoj je taj najdonji deo debljine 3/8''', a gornji deo je kao i kod prve dve 1/2'''. Ne treba ti nikakav ašov. Uzorkovanje radim sam bez ičije pomoći. Idem po dijagonali njive noseći u jednoj ruci te tri sonde a u drugoj plastičnu kantu sa tri plastične kese različite boje i velikim šrafcigerom za čišćenje sondi. Šrafciger mora biti dugačak jer inače se lako poseče ruka na oštre ivice sonde. Nogostup na prvoj sondi je na 30 cm od vrha, na drugoj na 60 i na trećoj na 90. Ovu tehniku koristim već 7-8 godina. Nadam se da si razumeo.
 
Zanimljivo,razumem skoro u potpunosti,samo 1 slika sve tri sonde bi bila ,sto kazu,hiljadu reci :).Tj zanima me kako izgleda prorez na sondi za vadjenje zemlje i jel ti je skroz donji deo sto ide u zemlju malo pod konusom ili nisi nista tu prepravljao ?.Ovako kao sa slike mozda ?.




 
Koju laboratoriju preporučujete za analizu zemlje sa preporukom za djubrenje. Ja sam južno od Save i Dunava. Na pola puta Šabac-Valjevo.
 
Ja sam ovih dana izvadio zemlju iz maline, cuo sam se sa promoterom Timak Agro djubriva, oni salju u Novi Sad.

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Zanimljivo,razumem skoro u potpunosti,samo 1 slika sve tri sonde bi bila ,sto kazu,hiljadu reci :).Tj zanima me kako izgleda prorez na sondi za vadjenje zemlje i jel ti je skroz donji deo sto ide u zemlju malo pod konusom ili nisi nista tu prepravljao ?.Ovako kao sa slike mozda ?.




Izgledaju sonde jako slično kao donja na slici, samo je prorez kod mene uži [ 1/3 od obima ] i prosečeno je do dole skroz. Nažalost ne umem da postavljam fotografije.
 
Nazad
Vrh