Analiza zemljišta

Nema šanse da se sa tim malim dečijim igračkama uradi prava analiza zemljišta. To bez laboratorije, ozbiljne aparature i par dana ogleda, nema šanse. Što se tiče besplatne analize, to zavisi od opštine do opštine i da li su prihvatili da oni plaćaju PSS za svaki urađeni uzorak. Moraš se raspitati kod svoje PSS.
Ma nisam ni očekivao da mi pokaže ne znam šta, ali barem da može da detektuje ako je zemljište jako kiselo. Znači da izmerim neko zemljište za koje znam da je pH neutralno i onda da se prema tome orjientišem i da mi apart detektuje barem ako je jako kiselo. Ne mora tačnu vrednost. I verujem da postoje takvi aparti, ali ova dva ne mogu ništa da detektuju.
 
Jel moguće da se veštačkim djubrivom može doći do vrednosti preko 100?
Imam ja jednu njivu,gde je ćale redovno izvlačio stajsko i išao samo kukuruz,mala njiva blizu kuće pa ga nije mrzelo da to radi.Onda jednom bila "akcija" besplatne analize kroz šalu mi rekli bar si bezbedan što se tiče krtica koliko je toksična zemlja :D
 
Šta misliš zašto je EU uvela ova silna ograničenja oko zaštite životne sredine i ostalo. Oni su zatrovali svoje zemljište amonijakom, što prevelikim korišćenjem veštaka što zbog stajnjaka. Sad im i krave smetaju kad imaju "probavne smetnje".
 
Posle žetve sam išao na njivu i nosio ašov i nekoliko plastičnih posuda. U zavisnosti od veličine njive uzmeš odokativno po sistemu cik-cak desetak mesta sa uzorkom. Izmešaš i kako imaš veću količinu onda iz te smeše uzmeš u jednu kesu, onu za zamrzivač. jednu kilu, napišeš na papir podatke o parceli i vlasniku i odneseš u PSS. Ašov zabodeš celom dubinom i onda nožem uzmeš samo jedan kaiš celom dužinom i širine 3 cm i tako redom sa svakog mesta po jedan ašov tj. kaiš. Nadam se da sam ti objasnio.
 
Sondu za uzorkovanje 0-30cm moze svako da napravi lako.Sa sondom 1 uzorak uzmes za par sekundi,sa asovom puno duze.A broj uzoraka sto je veci to je analiza preciznija.
 
Moja je prohromska,kupljene cevi na otpadu po ceni na kg,kuci izvario,slic odradio za vadjenje zemlje,spic,sve kao kupovne,ono za nogu da gazis.U par sekundi se uzme 1 uzorak,nagazis na nju ide lako u zemlju,okrenes je malo levo desno i izvuces,nekad je dovoljno da lupis po kanti po stranu gde je slic i ispadne sva zemlja,a i ako treba malo srafcigerom procackas i ides dalje.
Problem je 30-60 i do 90 za N analizu,to jos nisam skontao kako da odradim.Mislio sam preko aku busilice i ona najtanja brugija 60-70 cm(produzio bi je nekako) za drvo pa tako da uzimam za analizu,ostaje tu zemlje po toj spirali u burgiji,probao kuci.Jedino nzm koliko bi mi trebalo baterije da ponesem na njivu i jel bi izdrzala busilica da busi toliko xd ...
 
Da smo ljudi dogovorili bi se svi u selu i kupili bi polovan džip sa automatikom ili namontirali na traktor.
 
Molio bih kako se radi najednostavnije uzorkovanje zemljista sa prirucnim alatom.Hvala

Ak cete vec raditi uradite onda tzv ‘stepenastu’…
Jeste skuplje i vise uzoraka al imat cete 10x vise koristi od ovih klasicnih analiza sto svi rade jer cete bolje vidjeti sta, gdje i u cemu je problem s zemljistem


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh