Analiza zemljišta

Imam i ja na jednoj njivi talasast usev. Na tim losijim delovima sam i bacio vise vestaka jesenas i u prolece, medjutim tu je opet losiji kukuruz nego pored :sta: Kad odem sa 5 uzoraka na jesen sa parcele od 2kj ima da me izbace napolje :haha:
 
Шарене њиве нису никаква новост и санирање такве површине је и потреба и дужност сваког власника земљишта.Такође дужност је и да се власник стара и о подизању и одржавању квалитета обрадивог тла.Са повећањем % хумуса у тлу решавају се и неки проблеми недостатака минерала у тлу.Количина земљишне влаге је посебна тема.Неко је поменуо саксију.Е па,све док не будете посматрали сваку њиву као посебну саксију,и то огромну, водиће се овакве расправе. Знање и умеће како се то ради није тема ове расправе.А изводљиво је.
 
Hocu po neku parcelu da analiziram, da li neke institucije izlaze na teren, ili ipak ja moram, uzorkovati i odneti im?
Ima li u NSu u radnickoj ulici neki institut za analizu zemljista??? Zna li neko?
 
Mislim da je izlazio fertil s svojim vozilom, ali valjda samo svojim koperantima(ko uzme mnogo djubriva), neznam kako je to islo.
Najbolje u savetodavnoj sluzbi za tvoj rejon, uzorkujes i odneses im na besplatnu analizu.
 
Koliko ja znam u Zrenjaninu u SS primaju na besplatnu analizu.Ja bih trebao sutra da uzorkujem par parcela.
 
Znam da primaju uzorke i da ih besplatno analiziraju, ali da li ima neko ko i izlazi da uzorkuje....?

Da Farmer II, radili su i mozda još rade, ali ja ne kupujem njihovo djubrivo....
 
Kako uzimate uzorke? Ja sam isao prosle jeseni asovom i kopao. Za ovu jesen u planu je nesto sofisticiranije, poput neke sipke koja se uvrce u zemlju. Ako neko ima neki bolji predlog, bilo bi lepo da podeli to sa nama. :ppozdrav:
 
Pa ja sam uzimao sondu za vađenje uzoraka iz lokalnog kombinata.Može i sa ašovom bez problema.
 
Sonde bi bile bolje jer uzimaju manje zemlje a komplet po dubini pa možemo uzeti sa nekoliko tačaka za jedan uzorak pa izmješati.
Meščini da sam jednom pito , al radi li se negdje analiza hranjljivih materija u listu?
 
Ja sam jutros bio i uzorkovao dve parcele.Radio sam sondom.Jeste mnogo preciznije ali sporo ide.
 
@diklofen nebih se baš složio sa tobom oko brzine vađenja uzoraka,ako ćeš vaditi ašovom onako po PS-u ićiće sporije nego sondom,probao sam i jedno i drugo i bolja mi je sonda a napravio sam je za 10 min.
 
Evo napravi ovako nešto i nemaš problema.
xoh8gm.jpg
[/IMG]
2wn9zpk.jpg
[/IMG]
 
Tako nesto sam trazio. Cim dodjem u Stapar, nosim laptop kod strica da osacuje i napravi isto :ppozdrav:
 
Da li je moguce da se poveca humus za vise od 0,5% za deset godina? Tad smo radili prvu analizu i humus je bio 3,54%, a analiza danas pokazuje 4,13% humusa. Na toj parceli su sejane samo psenica i lucerka.

---------- Poruka napisana u 22:18 ---------- Prethodna poruka je at 22:12 ----------

Jos jedan takav slucaj, Pre deset godina humus 3,94%, a danas 4,67%. Takodje dugo bila lucerka zasejana, inace ova parcela je zadnji put uzorana pre 9 godina
 
Da, da, mislim na sadrzaj P, K, N, Ca, bas na tim parcelama na kojima je humus povecan.
 
1.parcela
pre 10god Ca 2,38; P 17,1; K 36,4; N 0,266; humus 3,54
danas Ca 1,74; P 11,18; K 39,9; N 0,248; Humus 4,13

2.parcela
pre 10god Ca 2,24; P 14,9; K 50; N 0,254; humus 3,94
danas Ca 2,89; P 10,34; K 50; N 0,28; humus 4,67
 
Nazad
Vrh