Alati i radionice

Значи, осим антифона, наочара, шлема и рукавица, за рад са великом брусилицом треба да се обезбедим и са:

0001516_a613-adidas-wkf-muski-suspenzor.jpeg
A nazad promaja????
 
Ljudi moji slušajući neke od vas a i ove ljude u selu ja se zapitam gde sam ja rastao, čime su mene odhranili????
Ja sa tim iskrama krljam od 6_7 razreda
Sa čekićima ceo vek, godišnje utovarim bar 10 000 bala vilama
Nekad ne tako davno sam godišnje tovario sam po 20_30 prikolica stajnjak sam vilama!!
Skoro na nekoj večeri u zadruzi sam shrbao sve sem jednog! Druga Djunte
Džakove sa brašnom 25kg smo moji drugari i ja još kao deca 14_15g istovarali za seoskog pekara
Već sa 17_18 smo veštak radili džakovi bili 50kg, pa krompir, pa drva meterice šta smo moj drug Djunta i ja preteglili to je sila
Na dan nas dvojica Mile i ja smo znali da uradimo po 1200bala!!!!!!
Šta smo maltera i betona zamršali to je čudo!!!!
I sad slušam kako se brusilice otimaju, bušilice lome ruke, itd itd



Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Ja imam običaj da kažem da mogu više da pojedem nego što većina njih iz mog okruženja mogu da ponesu, porastao sam na mešalici, kolicima ,lopati i ostalim penkalima, išao u dnevnicu od 14 god ali me sad bolest sjebala pa nisam više ni za qrac
 
Ja imam tri velike brusilice, moderna Bosch sa mekim startom i dvije matore rokače, Perless i AC Flex, ne znam koja je težak i gora za raditi. Ne znaju ni za opterećenje ni pregrijavanje ali su teške kao đule, nemaju nikakve udobnosti ni zaštite i imaju fiksne prekidače, dakle ništa ono držiš rukom već masivni klik-klak prekidači.



@Luka

Imam dvije velike bušilice, jedna je Eibenstock dvoručna sa MK2 prihvatom, fantastična mašina zgodna za raditi jer ima sigurnosnu lamelu - ako zaglavi počne da preskače, em spasi ruke em nema lomova. Druga je već problem, Baier sa MK3 prihvatom koja je inače bila namijenjena da goni krune za beton, vrti se dosta sporo i ima nenormalan moment (njen mjenjač bi gonio motokultivator ladno) ali sam napravio adapter za MK3 burgije. Ona nema ni lamele ni meki start ni ništa. Ona kad zaglavi ili te obara ili lomi šta stigne, bile to ruke, noge ili burgija. Nema tog čovijeka koji bi je mogao zadržati rukama.
 
Nzm shvatam ja ima osetljivih ljudi, ali pre neko veče dodje mi neki lik po jagnje 40g i pruzi ruku a ručica ko kod devojčice a stoka 1,9m i 100kg, sav trulav jedva odnese ono jagnje do auta, i žali mi se kako je ozebo za Badnjak uz vatru??????
Pa kud ide ovaj svet
Pa ljudi u mom okruženju nemaju šaku već ŠAPU!!!!!!
Nemaju kličmu već banderu!!!!!!
Rebro im ko montirač!!!


Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Ne, nije pobrkana, jednostavno, stara je, iz vremena kada nije postojao soft-start i osiguranje pri nenadanom nestanku el. energije, pa ponovnom uključenju...

Zašto bi bila moja greška ?
Čovek me nije zvao od besa i dosade, već da mu odradim nešto, znajući da sam bar deset puta sposobniji od njega, i da ću kvalitetnije i brže odraditi...
Ima i on brusilicu, ali manju i novije generacije, sa svom elektronikom, i jednostavno, nije očekivao da će tako jako trznuti, uz to i odmah dobiti maksimalne obrtaje, njegovo je objašnjenje....
Prihvatam ga takvo, kakvo je...

To i on, a i ja kažem...

Bogami trzne druže, vjeruj mi...
Nije je bacio siguran sam, krajičkom oka sam video kako mu se jednostavno "otela" iz ruku, trznula, ne znam kako drugačije da opišem...
Voleo bih da ta moja "velika" brusilica ima sve te korisne "novotarije", jer su poželjne i prihvatljive, i brzo se čovek navikne na dobro, ali pošto su na ovoj mojoj starija "rešenja" uključivanja i eksploatacije, navikao sam tako, i oprezno radim s njom...
Evo je...
Pločica je izlizana i ne mogu reći kolike je snage, ali se sećam, još kao omladinac, da je na pločici pisalo Bosch....
I nije ni čudo što su prestali proizvoditi u Njemačkoj, k'o je lud da proizvede brusilicu koja traje tolike godine !!!!! 😂 🍻
Druga fotografija je taj "klasični" prekidač...
Nije ništa "budženo" !!!!!!


Ovo bitrebala da je 1800 w i 6500 obrtaja,nosi veliku ploču.
Imam ih dve .Na 4i 30 se vidi koliko "trzne" bez ploče.

Ova velika fein ima meki start ali trgne kadase isključi pa zakoči.
Na 3 minutu.
 
Poslednja izmena:
Kod mene se zove vezić. Izgovara se sa kratkim i slabo naglašenim i.
Nije tvrđe od brijesta ali žilavije. Teže se cijepa i kao da je usukano. Dobar materijal za držalice.
Kod nas je brijesta bilo mnogo ali mu je nešto naškodilo i sav se osušio. Sad izraste poneki do 10-tak cm i osuši se.
Holandska bolest ili Ceratostomela ulmi je unistila brest kao ekonomsku vrstu...
 
Da li neko zna koja je fora kod ovih novih tihih kompresora? Po dizajnu su dosta slični običnim bezuljnim kompresorima opet, po zvuku su neuporedivi.
Ovde govore da je fora u komoram u glavi. Jel moguće da je samo to? 2 klipa takdje obezbedjuju mirniji rad.

 
Јес', фора је што су бешумни (у односу на класичне клипне). Јесенас сам у једној продавници запазио неке "Вилиџерове" моделе са таквим главама и продавац ми рече да их узимају мајстори којима не треба велики проток, али треба да су тихи и да могу без бојазни да се преносе положени на бок, а да не цури уље или да дође до хидо удара. Ја сам јесенас у овој тем поменуо један са КП, који има чак четири такве бешумне главе.


Него има једна фора са декларисаним снагама мотора ових компресора. Овај "четворомоторац" са КП је наводно 4 х 1350 вати, а монофазни је, што кућна инсталација сигурно не би лако подносила, док они "Вилиџерови" које сам видео, декларишу нешто типа 750 вати по глави, што у варијанти овог "четворомоторца" нешто што личи да би радило без муке на једној фази. Другим речима, оно 4 х 1350 вати на једној фази је пресер.... теривање и да су 750 по глави реалнија цифра.
 
Ponovio se i ja sa aku bušilicom od 5000 din. iz Linde, došla sa burgijama za metal i bitovima. Stavim peticu za probu da izbušim flah mašina vibrira, pogledam bolje burgija kriva. Zaključak da je sav HSS alat iz Lidla teški škart a mašina videćemo koliko dugo će da radi.
 
Nazad
Vrh