Alati i radionice

Kiridzija-rabadzija-auto prevoznik. Nazalost moj deda je posle drugog rata morao da rabadzise kravama, jer drugo nije imao. Imao tad njegov rodjak konje i kaze deda da je to tad, bar ovde bilo kao danas da neko ima kamion. Vuko i vise i brze.

Sto se kompresora tice ja sam uzeo neki petodelni set za oko 3000 dinara. Tu je crevo, pistolj za farbanje, za izduvavanje, za spricanje i za duvanje guma. Za te pare i moje potrebe zavrsava poso.
 
Pričao mi je da 1967g kad je kupio prikolicu za konje to je bio VRH napredak prva prikolica u selu
Mnogo više stane nego u paorska kola i mnogo lakše ide!!
A kad je 1974 kupio T 40 to je bio svemirski brod


Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Moj otac je '73 kupio prvi traktor TV18, a stric išao u Italiju i na sajmu kupio Pasquali od 23 konja, koji je bio znatno bolji od Toma Vinkovića.
Mogu misliti šta je bio T40 u to vreme, kada je bilo uobičajeno raditi konjima i volovima.
 
Moj deda po tati bio kovac-potkivac, u to vreme zlatni zanat a deda po majci medju prvima u selu '64 kupio traktor Zetor K-25. Pricao mi da su ljudi dolazili da vide kako izgleda dvoriste gde se ne radi vise sa konjima.
 
Poslednja izmena:
Da li treba osloboditi pritisak iz kompresora na nulu kada se ne koristi?

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Ok, mozda cu povremeno da zapitkujem zato sto se ne razumem bas u kompresore.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Ja svoj manji kompresor koji imam nikad ne izduvavam do kraja.... Ne drzi mi spojka pa sam izduva posle sat vremena :)
 
Uzeo sam da očistim i podmažem jednu malu ručnu bušilicu, pa pošto se ne razumem u neke stvari rekoh bolje da pitam nego da nešto zeznem:

Ležaj sa slike - da li je dobar (s obzirom da košuljicu može ukezečiti), ili to tako treba pošto je sa dva reda kuglica (pitanje izgleda smešno ali ja se prvi put srećem sa ovakvim ležajem)? Kad se bušilica sklopi kućište ne dozvoljava da se košuljica ukezeči, ležaj se pod rukom lepo okreće, ali opet bolje da pitam...

Da li bi LPD mast curila leti (ili kad se bušilica ugreje), samo nju imam da namažem zupčanike i ležajeve u bušilici ili da tražim neku drugu?

 
Hvala @mirosti! A koju bolju mast bi trebalo staviti, nije mi ovo hitno (imam drugu bušilicu), sačekao bih da prođe ova epidemija pa bih nabavio to što treba. Pogotovo jer bih onda isti posao napravio sa još par komada ručnog alata...
 
Pričao mi je da 1967g kad je kupio prikolicu za konje to je bio VRH napredak prva prikolica u selu
Mnogo više stane nego u paorska kola i mnogo lakše ide!!
A kad je 1974 kupio T 40 to je bio svemirski brod


Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
Moj otac je kupio Belorusa T40 1971 ili 1972.g. toje tada bio prvi traktor u selu sa kabinom, tada je bilo u selu dva fergusona a kasnije I dva urcusa a Zadruga je imala ,,Rusa Superasa!" mtz-52 sa prednjom vucom E to je bio vasionski brod u to vreme a da bi tog Belorusa mogao da vozi I da bi mu se priznala garancija isao je na obuku za voznju I odrzavanje a po zavrsenoj obuci dobio je potvrdu o zavrsenoj obuci
 
Poslednja izmena:
Hvala @mirosti! A koju bolju mast bi trebalo staviti, nije mi ovo hitno (imam drugu bušilicu), sačekao bih da prođe ova epidemija pa bih nabavio to što treba. Pogotovo jer bih onda isti posao napravio sa još par komada ručnog alata...
Ovo pitanje oko masti, muči i mene.Svaki proizvođač alata ima mast pod svojim imenom .Probao sam više puta da nađem neku povoljnu ali ništa.
Lep tekst .
 
Imam neku izuzetno lepljivu mast koju sam kupio u Nemačkoj od firme Q8.
Koristim je dosta i za podmazivanja ležajeva bicikla.


Poslato sa LDN-L21 pomoću Tapatoka
 
Jos jedno pitanje u vezi kompresora. Da li treba skidati crevo direktno sa kompresora kada vise nije potreban? Meni to ne deluje nesto prakticno.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh