Alati i radionice

Napravi potenciometar za smanjivanje brzine. Ja sam neki dan stricu pravio. Ima kod nas za valjda 400 din od 10 A, na aliju je dolar :). To, nazidna utičnica, nazidna razvodna kutija i kabal sa utikačem. Lepo se sve spakuje i rešio si problem za većinu alata sa četkicama kad hoćeš malo da ih usporiš.
Naravno i snaga pada pozamašno, ali za šmirglu i četku i ne terba mnogo snage pogotovo te srednje i veće brusilice će imati i više nego dovljno snage pšto su 1) jače, 2) manje mora da im se smanje obrtaji nego na ovim malim.

Jel se neko sretao sa parkside aku preciznom brusilicom? Jel ima snage da preseče ponešto? Recimo šraf 8 mm u nekom realnom vremenu.
 
Kad me jednom u isto vreme iznerviraju ovaj moj mali ... kompresor i ovaj moj krš od keca ima da napravim ovo :


Pošto je kao auto nula, barem da bude dobar komresor od njega :). Koliko bi koštala ova ploča sa ventilima kod strugara?
 
Kopka me hidraulika tj.pritisak ulja u cepacu. Dosta dobro sam upoznat sa materijom i prema knjigama moj elektromotor od 7.5 kw sa 2800 obrtaja i pumpom od 16 ccm moze da ostvari pritisak oko 100 bara. Buni me sto prijatelj kaze da sa puno manjim motorom 2.2 kw a vecom pumpom ostvaruje pritisak i do 200 bara. Predpostavljam da u jednom momentu kada cilindar naidje na otpor (cvor u drvetu) pritisak postepeno raste do pucanja cvora ili dok pritisak ne predje vrednost na kojoj je podesen sigurnosni ventil. Znaci pitanje je da li to ide tako ili je max.moguci pritisak odredjen samo snagom motora i protokom pumpe
 
Pošto si dobro upoznat sa materijom, trebao bi sam sebi odgovoriti.
Postoji jednačina koja daje zavisnost pogonske snage od zapremine pumpe(odnosno protoka) i definisanog radnog pritiska.
Hidraulika je potpuno analogna mehanici, ako ti je tako lakše shvatiti princip..
Btw, po mom računu(koji u obzir uzima i gubitke), ti sa tom kombinacijom možeš ostvariti svega 94 bara. Preko tog pritiska ti staje motor, ukoliko nema niže podešenog ventila rasterećenja.
A ovo što drugar sa tri puta slabijim motorom i pumpom većeg protoka ostvaruje dvostruki pritisak, neznam dali treba komentarisati..
 
Poslednja izmena:
Da, taj pritisak sam i ja dobio! Cilindar mi je velik i nadoknadjuje manjak pritiska...
Hvala
 
Nije Alamunja perpetum mobile, nego je pravilno složio komponnente.
Imam aplikacija gde generišem pritisak do 400 bara sa elektromotorom 0,55kW ali je i protok prema tim parametrima.
Ovaj agregat pogoni presu od 100 tona..
 
I jel imaš ventil sigurnosti podešen na niži pritisak ili pustaš da se motor zaustavi?
Motor mi se nikada nije ugasio. Ventil je na 90 bara
Spomenuti cepac je vrhunski ali ja jednostavno ne znam kojim racunom su dosli do 'tonaze' koju spominju pored raznih modela. Napominjem da ja ovom kombinacijom guram cepanicu kroz 6 nozeva od jednom. Za cepanje jednim nozem je potrebna daaleko manja sila. Nasao sam i one hi-low pumpe koje su stvarno najbolje resenje za cepace ali mi ne odgovaraju jer mi na istu pumpu radi i testera...
 
Motor mi se nikada nije ugasio. Ventil je na 90 bara
Spomenuti cepac je vrhunski ali ja jednostavno ne znam kojim racunom su dosli do 'tonaze' koju spominju pored raznih modela. Napominjem da ja ovom kombinacijom guram cepanicu kroz 6 nozeva od jednom. Za cepanje jednim nozem je potrebna daaleko manja sila. Nasao sam i one hi-low pumpe koje su stvarno najbolje resenje za cepace ali mi ne odgovaraju jer mi na istu pumpu radi i testera...
Pa kako imaš 100 bara ako ti ventil otvori na 90? :)

Motor bi trebao da bude dovoljno jak da može da obezbedi pritisak za otvaranje ventila. Ispod toga i ne koristiš maximalnu snagu pumpe i klipa .Iznad toga trošiš bez veze struju jer će on sve jedno obezbeti tih 90 ili 100 bara koji su regulisani ventilom i nešta preko toga. Dakle malo jači od minmalno potrebnog za otvaranje ventila.

Sila kojom klip gura drvo zavisi od tog maximalnog pritiska pumpe i površne klipa. Dakle klip sa duplo većom površinom će ostvariti duplo veću silu pri istom pritisku recmo tih 100 bara. Da bi brzina tog kliapa bila ista kao doplo manjeg mora i protok da se duplira.

E sad ako hoćeš veći pritisak i veću silu treba ti jači sigurnusni ventil ako pumpa može da izdrži. I ako je ventil taj koji limitira pritisak, a verovatno jeste ako je pumpa ispravna. Trebalo bi da vidiš i za koliko bara (paskala) je klip dizajniran.
 
Dule nemoj opet da ispadne da ti rušim sneška, ali dosta stvari koje si napisao nemaju veze sa hidraulikom.
Kada pritisak u sistemu pređe 94 bara, tada motor staje - nema dalje..
Ventil sigurnosti može odreagovati samo ako podešen na niži pritisak nego što sistem može da ostvari.
 
Dule nemoj opet da ispadne da ti rušim sneška,
Nije da ne uživaš u tome :)
ali dosta stvari koje si napisao nemaju veze sa hidraulikom.
Šta nema veze sa hidroulikom?
Kada pritisak u sistemu pređe 94 bara, tada motor staje - nema dalje..
Ventil sigurnosti može odreagovati samo ako podešen na niži pritisak nego što sistem može da ostvari.
Pa u velikoj većini sistema jeste podešen na niži pritisak. To i jeste funkcija ventila, da vrati ulje nazat ako pritisak predje zadati.
E sad ne znam kako se prave te prese za drva. Možda neko pritegne ventil kako bi izvukao maximum iz motora, ali u tom slučaju postoji opasnost da crkne motor. Šta će ti onda ventil ako motor ne može da ga otvori?
 
Evo ti ovde kako se izračunava koliko tona može da ostvari pri odredjenom pritisku. Treba ti prečnik klipa, prečnik štapa klipa () oba u inčima i pritisak u paskalima po inču

Ova konverzija centimetri inci dodje kao i vic
otisao Mujo da kupi nesto za ubijanje komaraca , Haso trgovac , u trgovini
trgovac : evo sprej
kupac : kako se to koristi
trgovac : uhvatis komarca i onda ga poprskas sprejem
kupac: malo razmislja , cekaj pa kad sam ga uhvatio mogu ga znjeciti i prstima, sta da ga prskam
trgovac : mozes a mozes i ovako kako sam ti rekao
 
Nazad
Vrh