Alati i radionice

Ja sam kupovao u SIM-u Novom Sadu Gedore srafcigere. Ne znam da li salju brzom postom.
 
Ja sam kupovao garniture po akcijskim cenama (vilasti ključevi, okasti, okastovilasti, garnitura šrafcigera, garnitura torxa, i imbusa) marke Carolus na sajmu u NS, na štandu (mislim) Res Trade-a. Ne odjednom već u toku par godina. Stvarno su kvalitetni alati, po normalnim cenama, daleko jeftinije od gedore a po mom mišljenju ne zaostaju u kavlitetu. Pa recimo možeš ih zvati pa pitati da li još drže taj alat...

Od kako su finansije malo presušile taj ručni alat isključivo kupujem na pijacama na komad, ali brendiran alat. Izađe dosta jeftinije nego novi iz garniture, ali opet nikad nemaš sve kao u garnituri (ili treba dosta vremena da se skupi komplet)...
 
E jbg. Sad se opet dvoumim. A taman sam se odlučio za onu Iskru ERO (to im je kao profi linija). Mislim to mi je od početka bila dilema. Dajem max 80€. Za te pare mogu da uzmem novog kineza ili nešto polovno kvalitetno. Mislim nema tu šta mnogo da ne valja kod brusilice. Ovaj šalje snimak kako radi taj Fain. Ako motor radi, ležajvi bi trebalo po zvuku da se čuju ako nevaljaju. Zupčanici isto videće se ako seče nešto ... Takodje i ako ne valjaju zupčanici, četkice ili ležajevi nije problem zameniti ali je ipak dodatan trošak... Ne znam ...šta da radim ljudi? :)
Da si blize da ti prodam original iskru sa pocetka 80-tih , jos je otac kupio i jako malo koristio , mislim da je 2kW a teska kao da ima 20kW, nije ni radila kad se sve zbroji , ne volim ni da je vidim , uzeo makitu od 2,2kW koja je gospodski alat za tu iskru , kad uzmes da radis sa tom iskrom moras prvo da se pomolis a kad stisnes prekidac skace kao da drzis divljeg zeca koji pokusava da se otme. A kad se zaglavi brusna ploca , o tome bolje da se ne prica , odma me nervoza uhvatila.
 
Одлука је пала на половну Вурт брусилицу 2400 вати одлично стање...70е...Јбт мош лећи на њу.
Si je probao?
Da si blize da ti prodam original iskru sa pocetka 80-tih , jos je otac kupio i jako malo koristio , mislim da je 2kW a teska kao da ima 20kW, nije ni radila kad se sve zbroji , ne volim ni da je vidim , uzeo makitu od 2,2kW koja je gospodski alat za tu iskru , kad uzmes da radis sa tom iskrom moras prvo da se pomolis a kad stisnes prekidac skace kao da drzis divljeg zeca koji pokusava da se otme. A kad se zaglavi brusna ploca , o tome bolje da se ne prica , odma me nervoza uhvatila.
Ne hvala. :) Ipak tehnologihja napreduje. Nije tako očigledno što se tiče brusilica mada i one su se promenile. Ne bih uzeo ništa 30g staro taman da je najbolja marka na svetu (osim ako nije nerelno povoljno ;)). Kod kupovine polovnih razmatram modele stare oko 10g max.
Inače sa iskrinim orginal Slovenačikm alatom i nemam baš lepo iskustvo. Sećam se imao sam njihovu bušilicu, onako mlad i zelen bušio pod punim obrtajima, burgije valjda loše, istupile se jedan čas što zbog kvaliteta, što zbog pregrevanja. Ja naivno (tad nisam imao pojima da se burgije oštre) prtisno ono malo jače (ništa preterano) kako bi završio posao. Pregore iskra ko ništa... a kolko se sećem ne bih rekao da sam je silio nešto. Sad imam neku Nemačku (https://brendinstrument.ru/drel-udarnaya--FSB-10501-b-u-) Kupio sam je polovnu u dobrum stanju. Mislim da nije neka poznata marka, al je stvarno napravljena kako treba u Nemačkoj. Snage ima i previše ... podesiva brzina, čekić. Jedino mi burgije malo klize u glavi. Glava takodje deluje kvalitetna. Jel ima neko predlog kako da rešim to? (bez zamene glave)

Što se tiče Iskre odustao sam. Pošto ... mislio sam da mogu uzetu tu zelenu ERO "profi" za 8500, ipak to je bila lažna reklama i ne mogu da je nadjem nigde ispod 10k-11k. Te pare za to neću da dam. Evo sad padam u iskušnje da odvojim 5k od moji 100 evra što mi Vučko dade :) i da kupim Makitu ili plavi Bocsh. Inače glavni finansijer je ćale , ali jedva se nekako otvorio za ovih 8500, još 50E teško da će dati.

Ne znam ni sam ... evo sad od dosade (spavao sam preko dana sad ne mogu) otišo da podmažem zupčanike na mojoj Womax maloj brusilici. Ladno nije bilo ništa na zupčanicima kad sam je otvorio iako je glava puna mast. I to je slučaj sa svakom brusilcom koju sam otvorio.
 
Poslednja izmena:
Jutros na Pancevackom kineskom buvljaku prodaju udarne bušilice iz Lidla za 8.000din :D ja je kupio za 5,5K din.

Vidim pitate se zašto na invertorskim lakše krene da vari nego na trafou? Sem težine, prednost invertora je i ta što može da se dobije odgovarajuća učestanost i amplituda struje varenja. Kod trafoa je to fiksno 50Hz a kod inverora ide u KHz. Osobina struje je da na većoj frekvenciji lakše prolazi kroz izolator, kao npr radio talasi kroz vazduh. Na ULtra Kratkim Talasima treba mala snaga da signal prođe kroz izolator(vazduh) dok na srednjim talasima treba uložiti mnogo energije u talas.
Pojedini materijali, da bi krenulo varenje, aparat mora da ima i dodatnu visokomaponsku varnicu tipa bobine koja će da inicira strujni luk. Inverterski ima mnogo povoljnosti u odnosu na trafo.
Ne znam dali to vazi za radio talase, U radio talasima sto je manja frekvencija(amplituda je veca) to je prodornost veca i veci domet.

Imamo na poslu mreze na 2.4ghz i na 5ghz, mnogo veci domet ima 2.4.Mozda cak i sa manjom snagom.

Da ti uprostim, gde ti je potrosnja veca kad motor vrti na 2400 obrtaja ili kad vrti na 5500.Gde treba vise energije

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Окачиш на раме и превариш Русима "Адмирала Кузњецова" за један викенд. :ROFLMAO:
 
Ne znam dali to vazi za radio talase, U radio talasima sto je manja frekvencija(amplituda je veca) to je prodornost veca i veci domet.
Imamo na poslu mreze na 2.4ghz i na 5ghz, mnogo veci domet ima 2.4.Mozda cak i sa manjom snagom.
Važi za sve talase. Hteo si da kažeš da ne znaš dali važi za naizmeničnu struju pošto si sa radio talase i sam dao odgovor. Nedostatak 2.4 Ghz je to što je sporiji tj. manje podataka može da pošalje za isto vreme.

To baš i nema veze sa inverter apartima za varenje pošto oni kao i trafoi vare sa direktnom strujom (osim ako nemate naizmenični, a većina nema), Iverter invertuje (otud i ime) struju sa kućnih 50 Hz na tih mislim oko 25 000 Hz pa onda to prebaci u dirktnu struju koja nema frenkfrenkciju tako da gore pomenuti efekat nema veze sa varenjem. Ta struja na viskoj frenkfrnkciji pomaže kod stabilnosti luka ne zna dali ima veze sa boljim startom. Pre će bit da je nešto drugo u kolu inverter aparata.
Kada varim sa debljim elektrodama nekad krene da vari posle godovo sekunde- dve držanja elktrode na metalu. To se na trafu nikad ne dešava. Il je kresneš odma, ili je zalepi. Mislim da inverter nekako diže jačinu (amere) te struje starta.
 
Gde bih mogao da kupim nasadni ključ TX E30 na 1/2 ili 3/4. To je toreks sa unutrašnjim prihvatom, treba mi za poluosovinu kod automobila. Uglavnom sam viđao do E24, a veće nisam.
 
Nisam lepo objasnio. Nasadni ključ je onda spoljašnji. Potreban mi je za maticu koja steže glavčinu prednjeg točka. Ona nije šesougaona već TX. I takav nigde nisam uspeo da pronađem.
 
Nazad
Vrh