Alati i radionice

Ima li ko iskustva sa glodalicom prvomajska alg 200. Imam ug 1 ali imam ponudu da uzmem alg
 
Ja imam bas mnogo alata, posebno mnoge stvari za koje znam da ih niko u selu nema i koje su mi vec trazili na pozajmicu (uvijek se neko izlaje) ali ne pozajmljujem ama bas nista od alata ili masina. Prije sam pozajmljivao ali se to zavrsilo sa pokvarenim aparatom za zavarivanje (moj prvi aparat, kinez neki, nije nesto bio ali je heftao nekako) i to se zavrsilo na "izvini jbga". Posle toga pozajmim radapciger, imao bas dobar neki stari njemacki, srednje velicine bio i zgodan za sitnije poslove. Radila se silaza i dolazi komsija, kmeci crkao mu lezaj na silokombajnu (crkao od prevelikog podmazivanja), daj molim te, ja budala dam. Par dana kasnije nadjem moj radapciger ostavljen ispred vrata od dvorista, jedna kuka savijena, jedna slomljena pa zavarena...

Od tada, nikome nista, nek je ne znam kakva nuzda ne dam alat.
 
Pravilo broj jedan u vezi alata i mašina je da ne pozajmljujem nikome, jedini izuzetak je moj komšija koji se razume i čuva tuđi alat više nego svoj.
Pozajmimo 539 traktor kumu on ga posle 6 meseci vrati sa odvaljenom kabinom, pozajmim tronožac(stegu) za narezivanje vodovodnih cevi morao sam posle 2 godine da idem sam da uzmem još me gledaju popreko što uzimam svoje. Tako da bolje neko drugi da se ljuti nego ja kad mi pokvare/polome alat.
 
Ne volim posuđivati tuđi alat niti davati svoj.
Ako uzmem desi se kvar pa moram popravljati ili kupovati novo (umjesto da sam kupio sebi pa mi ostane za drugi put), a ako neko odnese ošteti i vrati kao da nije ništa bilo.

Ako ništa i ne pokvari, potruće se bar da vrati prljavo, umazano farbom, malterom ili šta se već nađe pri ruci.

Kad mogu kupim neki kvalitetniji alat, a ako ne mogu kupiti sačekam da se uštedi koja para, napravim/improvizujem kako bih završio posao ili nađem majstora da završi.

Inače, imam jednog komšiju sa kojim završavam dosta poslova, ali je kod njega pravilo da on ide uz alat. Uradiće sam, neće naplatiti ni marku, ali kad da par hiljada eura za mašine kojima zarađuje za život iste se ne kurvaju po komšiluku.
 
Ma mi smo odjebali sve te grebatore sto kaze lovac luka imam al nedam.Tako i meni sjebali buslaicu za beton, jos kada sam davo u komsiluku bacaju je po blatu.A imao sam i situcaiju sa mesalicom nisu smeli muske u kuci da pitaju pa pitali majku krisom uzeli dok nismo bili kuci.Vise nikad je nisu dobili.A pozajmiljvali posle jos od njih 3-4.Svi bi da se grade a ni gradju nece da kupe, koliko puta smo pozajmljivali daske fosne i ostale zajebancije po selu.Vise jok uzmi lepo bato kupi pa pravi, nama niko nije poklonio nego smo morali da iskesiramo.A svi imaju para za luksuziranje.Retko trazim od nekog nesto sve gledamo da kupimo sto nam treba.
 
Moj ćale je davao ko god ga je pitao alat (i poljoprivredna radila). Bilo je tu da se tako zagube kojekakve sitnije stvari (tipa nareznica, ureznica i sl.) , ali je tako ostao i bez nekog aparata za varenje (tog se ni ne sećam), i bez malog nakovanja. Nakovanj je odneo neki ćaletov kolega, bio je neko vreme kod njega i u međuvremenu taj čovek umre. Njegova žena naravno nema pojma o nakovanju, bila je priča da su ga odneli neki stanari koji su bili kod njih, uglavnom nakovanja nikad više. A bio je manji, ravan, zgodan za premestiti, jako mi je žao tog nakovanja.
 
Nisam za to da se baš ništa ne daje, ni alat ni mašine, prikolice i ostalo, ne možeš sve da imaš, i baš kada ti nešto zatreba, skontaš da baš tom liku pre par dana nisi dao neki komad alata, pa se razmišljaš šta ću sad, a to ti treba ko budali šamar ...
S druge strane, i ja ne dajem baš svakom ko dođe i traži nešto, sve je stvar procene, da li vredi tom čoveku dati ili ne, kako se ponaša kada nešto pozajmi i tako...
Skoro nisam dao zetu motornu testeru, a imam 2, rekao sinu, a mome sestriću da zove i pita, jer kad je meni crkla svojevremeno , nije hteo dati svoju Kinezaru da isečem koje drvo, uz idiotsko objašnjenje da ja "ne umem da radim s motorkom"...😲
Bio kanda nadrkan zbog nečega taj dan...
Rekoh, OK, nije problem...
Sestra počela da viče na njega, "e sad ćeš k***ac dobiti od njega", čujem na izlasku, i taman da uđem u auto trči sestra na ulicu i nosi motorku i daje...
Neću, ponovim, odoh, pa ću se snaći ručnom testerom, nije problem..
Htela je da mi baci motorku na auto i polupa i motorku i auto, ali ne zato što me voli, nego što me vrlo dobro zna, i zna kako umem biti tvrdoglav i da neću iz inata kad im bilo šta bude trebalo, uraditi ili pozajmiti...
Odneo sam motorku kući, rasklopio i očistio, naoštrio lanac, napunio rezervoare uljem i benzinom, i otišao u komšiluk da pitam komšiju hoće mi iseći koje drvo, moja je crkla...
Komšija kaže, pa eto ti motorka pa seci, imaš je 15 godina, a ja tek 2, ako ti ne znaš da radiš s njom, ne znam ko zna...Isečem drva, opet uredno napunim, naoštrim lanac po propisu i vratim...
Komšija sav sretan...
Eeee, drugi dan uzmem zetovu Kinezaru, u auto, pa pravac Novi Sad, u radnju i kupim novu Štilovku, a na povratku vratim Kinezaru sestri i zahvalim se...
Odmah je pitala jesam kupio motorku i ja potvrdim, kada je počela da viče na muža koji se izležavao na krevetu, a ja bež'' kući da ne dobijem i ja po tamburi...
I otada, da vidite kako zet prvo kupi bušilicu, pa malu brusilicu, doduše Kinezare, ali završe posao, kao i pokoji ključ a ranije imao samo čekic, klješta i par pajsera...
Druga je stvar kada alat koristiš kao osnovno sredstvo za rad, kao Luka, i neki od Vas, pa ulažeš hiljade eura u nešto da imaš, jer od toga živiš i svakodnevno s tim radiš, pa olakšaš sebi, i onda naiđe neki lezilebović i kaže , DAJ MI...
Daću ti, ali možeš da biraš 'oćeš da ti dam po leđima ili po glavi !!! 😠😠😠
 
Bessey sav alat rade nekako čudan. Rijetko sam vidjao njihove ključeve ali razne stege se dosta vidjaju po oglasima i izuzetno su skupe na njemačkom Ebay.
 
Tesko je danas imati sve pa tako da se moraju posudjivati stvari ali treba na neki nacin biti fer prema covjeku koji nam nesto posudi, pa probati na neki nacin izaci u susret i pomoci kad bude potrebno.

Послато са SM-A202F помоћу Тапатока
 
Koji bi mogao natikač ključ da zamijeni ovakav 18mm 33 ugla za dostavne ventile na boš pumpi na starim mercedesima ili da tražim original ?

0001238_specijalni-nasadni-kljuc-za-pumpu-goriva-mercedes-benz_415.jpeg
 
Možda ko zna čemu služi ili zašto ima ovaj motor tu sklopku jer vrti samo u jednom smeru.Motor je 220v od stubne bušilice sceppach-kinez,sumnjam da probija stator.Imam na drugi stubni isto 220 sličnu sklopku samo onaj vrti L+D.Motor na panku radi ok bez ozemljenja a montiran izbacuje osigurač.Instalacija,taster drugi i laser je sve ok.Več sam pripremio drugi motor od mešalice za beton ak me ovaj kinez neče slušat. :haha:










 
Ja sam na sličnu bušilicu ubacio trofazni motor 037kw 920rpm
Otiginalni je bio baš slab!!
Sad lako buši burgijom 20mm samo je malo brza!!

Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh