Alati i radionice

Ma radio sam na strugu , ali najveci je bio 114 , najvise smo imali Subligen 102 imali smo 10 takva struga i imali smo 5 glodalica raznih dimenzija. Nisam radio kao sajdzija. Mi smo samo pravili alate za njih i za te njihove CNC masine. Pravili smo i neke dijamanske burgije. Najveca burgija je bila 2mm , jedna takva mogla je da izbuse i peko 5 000 000 rupa. Mislim do toliko su brojali. Te burgije se prave samo u tu firmu gde sam ja radio u Kini i SAD. Ninajedno drugo mesto. Evo ti slika jednog noza koji se ugradjuje u glodalo sa sve dijamant na njemu, samo mu fali ploca koja potiskuje dijamant.

15gbegx.jpg
28is19g.jpg
 
Vidis ovaj alat sto sam slikao. Kad se pocne da se pravi on se seca iz sipke koja je dugacka 2m x 1cmx 1cm . I na kraju ispadne to sto je ispalo. A na tom alatu ima dosta toga sto se postuje po planu i mora da se meri. Prvo sama debljina , pa rastojanje dijamanta od leve strane tolerancija 0.02mm , pa od desne strane 0.02mm , pa visina dijamanta 0.01mm. Rupa za straf i jos mnogo mnogo toga. Jar ovaj moj alat iide u CNC masinu i tamo nemaju oni mnogo prostora za podesavanje .

Pa dijamant se ostri ako im ne uspe ostrenje pa ga skinu malo vise , samim tim i visina seciva se smanjuje . Onda alat kao alat moze da se baci jer nije vise za upotrebu. Sta ti mislis zasto je 1 Roleks 10 000e. U takvim fabrikama nema zezanja. Daj poslacemo alat sa greskom , pa mozda klijent nece primetiti. Vrate nam rad kad je 100% tacno , a kamoli kad ima greska.
 
@talianu naravno za merenje ali ne za tako precizno merenje-mislim na subler
@dragan ta sipka je firiket i njene dimenzije se u masinstvu izrazavaju u mm.a kad pravi alate za tako jake firme nije mi jasno sto vi morate da kupujete merni alat.sto se gazda ne isprsi?a na tom delu sto si postavio slike ne vidim neke operacije koje se rade na strugu.i da-ne kaze se plan nego tehnicki crtez!
 
Ovaj alat se radi na glodalici, drugi se radi na strugu. Pokazacu ti mozda sutra koji, a posle se centrira pomocu aparata za centriranje koji se stavi isto u strug.
Ovaj alat koji si video njega centriramo ili dovodimo ga u tacne dimenzije pomocu magnetne brusalice , tako sto brusimo svaku stranu sve dok ga ne dovedemo do tacnih dimenzija.
 
Evo malo upotpunuje se alat, setb imbusa, torex i zvjezdstih nastavaka HM Mullner i ključ za točkove Gedore.

slika860.jpg


slika861.jpg
 
Ime ja stvarno nebi znao cemu sluzi ta alatka. Evo predajem se.



Evo sta sam ja kupio pre neki dan.


14to3eu.jpg




Kajis ili kako li se vec zove je maske Spans Set 8m duzine i moze podici verovali ili ne 10 000kg.
 
Draganpan,neverujem da je bas toliko stara sprava meni lici i verujem da je to za rastavljanje lanaca da nebi korictili cekic i probojac i jos cetvoro ruku!
 
Nazad
Vrh