Alati i radionice

šta sve ljudi neće smisliti, 2000e u komletu sa testerom

http://www.traktorpool.de/hr/detail...-Saegebock,-Saegekorb,-Buendelsaege-/1229009/

Brennholzs%C3%A4gen--5907859.jpg
Brennholzs%C3%A4gen--5907868.jpg
 
imam u planu da kupim invertorski aparat za zavarivanje pa me zanima na sta treba da obratim paznju pri kupovini?
koristio bi ga kuci za popravke a mozda i nesto ozbiljnije
 
to sto ti je naznaceno predhodno i aparat od bar 200A. cini mi se da koji imaju oznaku HD su kvalitetniji i bolji i mogu trpeti i slabiju struju. samo sto je po meni bolje polovan kvalitetan aparat spram novih kineskih
 
imam u planu da kupim invertorski aparat za zavarivanje pa me zanima na sta treba da obratim paznju pri kupovini?
koristio bi ga kuci za popravke a mozda i nesto ozbiljnije

Zavisi za sta ti treba aparat, inverterski aparati profesionalni su skupi pogotovo ako imaju opciju tig zavarivanja to sto se prodaje po oglasima od 200 eu bezi dalje od toga,inace nevidim svrhu invertera osim prednosti malog gabarita i tezine pa u tom smislu ako varenje izvodis na nekim visinama onda je izbor pravi ali profesionalni posto je to sve elektronika tu popravke nema bez 100e.Ako pak mislis ozbiljno da radis i varis elektrolucno onda imas ih polovnih dobrih trazi rade koncar ,uljanik ili pak ako stalno hoces variti unutra bez nekog veliko prenosa aparata uzmes rotacioni aparat i da te bog vidi ima ih jako povoljnih.
inace imam vise aparata za zavarivanje imam i jedan kupljen nov inverter DECA placen 700eu nije vario 10minuta otisle mu neki brzi releji koji kostaju novi oko 10 eu kom treba ih pet sto i nije tako skupo ali nema ko da popravi ako pak nazoves i odneses u ovlasceni servis onda je opravka 180eu e sada nasao sam nekog kolegu elektronicara u kikindi ima ih puno ali niko nezna da napravi on hoce i moze ali to moze traje 3 meseca vec
 
Invertor,Uzet pre cetir-pet godina u Zrenjaninu firma Weldgas aparat Jasic arc200 izvario..... nikad "izduvan", nikad cuvan.Vari 3.25 na 100-110A monofazna stuja moz ga svud "ubosti". Bio sa kolegom pre neki dan da i on uzme 29000 a za 200A puno li je? Malo radizajniran sad ima na sebi i displej,Mislim da se jos neko takodje hvalio na forumu da je uzeo Jasic.A sto se tice transformatora, nekretnina,NIKAD vise.
 
Jel taj invertor toliko bolje vari od obicnog elektricnog sa transformatorom? Sto se varenja tice, nisam neki varioc ali sam skontao da moj stari aparat Gorenje Varex 135/145 malo lepse vari na trofaznu struju.
 
Kako nevidis razliku izmedju trafo i invertora???pa samo paljenje elektrode se razlikuje.,

- - - - - - - - - -

Kako nevidis razliku izmedju trafo i invertora???pa samo paljenje elektrode se razlikuje.,vec par puta sam pitao i nikad mi niknd nije odgovorio,sta ce vam tig?to je za zavarivanje prohroma i to tankih delova i malo ko ima ruku za to,a da se ne bavi profesionalno zavarivanjem.

- - - - - - - - - -

@bubu,koliko znam imas claasa,da li bolje ore od recimo stare rakovice ili nekog starijeg traktora?
 
Ni ja nisam neki varilac i poznavalac aparata,ali sam imao prilike da se uverim koja je razlika u jacini vara izmedju varenja sa obicnim elektroaparatom (kisela elektroda) i onim koji koristi bazicnu.Nebo i zemlja! Zanima me-kako se zovu ti aparati koji koriste bazicne elektrode,bez onog tig,mig... i koja je cena otprilike takvog polovnog? I koje bi trebalo da bude snage taj aparat za npr. pravljenje-varenje neke polj. masine ili neceg slicnog?
 
Pre par meseci sam uzeo jasic-ov inverter 160A,mogu reći da sam jako zadovoljan.Dugo sam se dvoumio između transformatora i invertera,presudila je snaga i gabariti invertera,na 100-110 ampera sa elektrodom 3,25mm bukvalno topi topi materijal 3 do 5 mm debljine.Imao sam ranije najjeftiniji einhell-ov transformator i nikad nije mogao uraditi što ovaj malac radi.Da napomenem,nisam majstor,ni pro varilac,pa ako može neko da mi kaže,obzirom da moj aparat ima opciju za tig varenje,koliko je pametno variti lim debljine 1mm tig varenjem?Hvala unapred :)
 
Svi aparati koji imaju jednosmernu struju,mogu da vare bazicnu elektrodu. A pitanje je koliko je isplativo variti celik tigom skupa je oprema i argon,a treba i praksa,bolje je autogen.
 
Ma,ja treba da radim limariju na 2 prikolice i na traktoru pa sam zato i uzeo taj model koji ima tu opciju varenja,baš zbog tankog materijala.Varenje acetilen+kisik jeste za tanke stvari,ali mi se čini da limovi zbog "toplog" vara pre trunu na mestima gde je zavaren,a tig je ipak "hladno" varenje kao i CO2 pa manje materijal trune... Bar sam tako čuo od iskusnijih majstora :)
 
Gledao sam na YT,ima dosta snimaka kako se radi,uživo nisam gledao,a što se opreme tiče,nije toliko skupa,jedino ne znam koliko košta punjenje jedne boce sa argonom
 
Pa i tigom isto zagrevas materijale,i dodajes jedino ako se radi neki jako tanak var,onda ide bez dodavanja materijala.a i mnooogo je teze variti nego autogenom,jos ako spojis elektrodu o zicu pa kad prodrma struja,koja je jaca nego obican aparat,za prikolicu neki bolji co 2 i vari kao covek,dok tigom izvaris recimo jednu stranicu za to vreme odremontujes celu prikolicu.
 
Pre par meseci sam uzeo jasic-ov inverter 160A,mogu reći da sam jako zadovoljan.Dugo sam se dvoumio između transformatora i invertera,presudila je snaga i gabariti invertera,na 100-110 ampera sa elektrodom 3,25mm bukvalno topi topi materijal 3 do 5 mm debljine.Imao sam ranije najjeftiniji einhell-ov transformator i nikad nije mogao uraditi što ovaj malac radi.Da napomenem,nisam majstor,ni pro varilac,pa ako može neko da mi kaže,obzirom da moj aparat ima opciju za tig varenje,koliko je pametno variti lim debljine 1mm tig varenjem?Hvala unapred :)

Sa 100a nemozes ni pokrenuti elektrodu od 3.25
 
bez ikakvih problema,invertori pri paljenju elektrode dupliraju jacinu to jest voltazu struje i lako pale i na manjoj amperazi.

Ja bih rekao sa 110-140-pali luk,na 16a tromog osiguraca,i naravno to sto pominjes je HOT-start ali on traje samo delic sekunde.
Sto u prevodu znaci da je potrebno bar 110 ali je preporucljivo ici na 140
 
Nazad
Vrh