Alati i radionice

I kod mene je posebno ulje za utovarivac, nekih 10l staje, sipao hidrol.
Znam da mora da se greje, pre neki dan sam balirao dok je i pumpa radila, znaci samo kruzilo ulje, primrtio sam da se dosta zagrejalo, skoro da ne mozes drzati ruku na razvodniku, po tome zakljucujem da je manjeg protoka nego sto bi trebao biti...

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Nzm ni ja bas,ulje hidraulike bi se hladilo aktivno preko hladnjaka i ventilatora,ali opet mi nekako velika razlika u litrazi.Nzm jel postoji neka mogucnost ubacivanja regulatora protoka,ventila prioriteta i sta vec ,da bi ovo bilo sigurno 100% funkcionalno,tj bez mogucnosti neke havarije...Mozda ove nedelje budem kod hidraulicara za neka creva pa cu ih pitati i za ovo.
@deks Ne mora da znaci bas da je do protoka razvodnika,vidi u rezervoar ako imas mehurice u ulju,znaci imas kavitaciju,ono greje ulje itekako a i unisti pumpu i razvodnik vremenom.
 
Tebi mislim da bi hidraulicari mogli da pomognu, ja sam pokusao sa nekima od njih da pricam iz mog kraja ali sam se razocarao koliko ne znaju ili ne zele da pomognu.
Nema mehurica sigurno jer sam cev od povrata spustio skroz u dno posude.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Nzm ni ja bas,ulje hidraulike bi se hladilo aktivno preko hladnjaka i ventilatora,ali opet mi nekako velika razlika u litrazi.Nzm jel postoji neka mogucnost ubacivanja regulatora protoka,ventila prioriteta i sta vec ,da bi ovo bilo sigurno 100% funkcionalno,tj bez mogucnosti neke havarije...Mozda ove nedelje budem kod hidraulicara za neka creva pa cu ih pitati i za ovo.
@deks Ne mora da znaci bas da je do protoka razvodnika,vidi u rezervoar ako imas mehurice u ulju,znaci imas kavitaciju,ono greje ulje itekako a i unisti pumpu i razvodnik vremenom.
Pumpe se oznacavaju po kolicini izbacenog ulja po jednom okretu , znaci u kubnim centimetrima , tako da tvoj podatak 75 litara ne znaci puno , na kojim okretajima pupa daje 75 litara ? , a i max tlak je jako cudan , vecinom zupcaste hidraulicne idu 200 i vise bara.

Ako proizvodjac daje recimo da je raspon okretanja pumpe od 600 do 3000 (ili neki drugi) onda pumpa moze da daje ako uzmemo da ima recimo 12cc , 600x12 =7200cc pa na 3000o/min x 12 = 36000cc ili od 7,2 lite u minuti do 36 litara u minuti.

A kineske pumpe su toliko jeftine imas od 40E pa na dalje pa ne znam zasto ne uzmes novu pumpu ako imas razvodnik.

Kapacitet pumpe ako ne postoji na njoj oznake izvrtis rucno pumpu i recimo 100 puta i izmjeris koliko je izaslo ulja i podijelis sa 100 i dobijas po okretu pumpe u centimetrima kubnim a onda takvu pumpu trazis koja ti odgovara ako mjenjas nepoznatu pumpu.

A ubacivanje djelitelje protoka i slicno je upitno takav ventil je skuplji i od tvog razvodnika i pumpe zajedno a i zasto komplikovati ako imas razvodnik OC tipa ako je CC tipa razvodnik onda ne gine prioritetni ventil.
 
Daleko je ona od velike pumpe.Inace sto je veca pumpa tesko da moze izdrzati specifikacije nekih malih pumpi koje nosimo u jednoj ruci maltene.Vece kuciste,treba biti mnogo debelo i jako da bi radila na 200 bari npr,plus masivni lezajevi u njoj,nikakve caure.Pricam o zupcastim pumpama naravno.Velike pumpe da bi imale 170-200bari max pritiske radne ,su uglavnom od celicnog kucista,liveno i prenose se dizalicama uglavnom jer su teske u tri lepe...a i max obrtaji su im manji.
Ova je +-250cc,ovo je vec veca pumpa xd,mada vidjao sam pumpe koje su kao pola coveka velike,zupcaste,protok mora da je u nivou nekih pumpi za navodnjavanje :LOL: .
 
Nisi glavno rekao sta bi ta pumpa radila , sa tako malim tlakom i velikim protokom.
CC i OC skracenice za open center i closed center.

Inace pumpe su potrosna roba , jel ta pumpa u radnom stanju uopce :)
 
Treba samo preko hidro razvodnika da ponekad pokrece 3 hidraulicna klipa dvosmerna.

Sto se tice ove sa slike pumpe,na oko 15-20% je ispod fabrickih specifikacija.
 
Vrlo sam skeptican oko upotrebe te pumpe ,probaj na nekom online kalkulatoru da izracunas potrebnu snagu i dobices zanimljive podatke , ako zaboravis gubitke i stavis da je volumetrijska efikasnost pumpe 100% i mehanicka iskoristivost 100% , za 170l/min(180) i tlak od 100bara treba ti za pogon pumpe oko 28kW. Ne znamo velicinu cilindara ali to bi letilo :)A 100bara u opterecenju cilindara i nije nesto, vecinom oko 160-180max.
 
Moze se staviti prigusnica na crevo ispred cilindra ?.Imam toga po masinama vec,prskalica,rasipac,kontam ne bi trebalo biti problem ?.
Pumpa radi na 160 bara.
Ja sam koristio ovaj sajt za to racunanje zapremine pumpi,motora,litraze,itd.Vidim slican je po rezultatima kao trelleborg.
 
Kako mislis to da izvedes , pumpa ima protok 170 litara ti trebas nekoliko litara protok , gdje ide ostalih 150 litara ulja , a razvodnik ti je vec prigusnica ( 50 litara razvodnik). Pretpostavljam da znas da je ulje kao i svaki fluid ne mjenja zapreminu , barem na planeti zemlji.
 
Mogu neki mozda kao bypass ventill ugraditi,klipovi nece biti optereceni,tj ne treba im pritisak velik da bi radili ,pa kontam da se ne preoptereti pumpa sa malim protokom ,nek ide visak na ventil ?.
 
Pretpostavljam da znas da je ulje kao i svaki fluid ne mjenja zapreminu , barem na planeti zemlji.
Zašto ne menja na Zemlji? Dobro sad ulazim u sitna crevca, ali na odgovarajućim temeraturam ili pritiscima promeniće zapreminu i na Zemlji.
Mada je to totalno nebitno za našu priču. Nama je bitno da fluidi (ulje) za razliku od gasova (mada su tehnički i gasovi fluidi, al... aj sad :)) nisu kompresabilni tj. povećenjem pritisak ne smanjuje im se zapremina.
Zato je taj uljani pritsak da kažemo lažan.
 
Nazad
Vrh