Akumulatori

Na kombajnu imam Baner akumulator star par mjeseci. Napon u mirovanju je 13,4V. Kad upalim motor svijetli crvrena lampica i ne pokazuje povećanje napona ali ako samo malo na kratko dam gas lampica se ugasi i pokazuje 14,5V.
Sad nastaju problemi.
Kad uključim bilo šta od potrošača lampica počinje da svijetli. Kako se povećava broj potrošača ona jače svijetli ali napon ne pada ispod 13,8V.
Uključim sva svjetla , rotaciju , žmigavce, i svaki put vidim da ona pojačava svjetlost a na svjetlima se vidi blago smanjenje u trenutku uključivanja nekog drugog potrošača.
Na uključene žmigavce i kontrolna od akumulatora žmiga. Lagano ali vidim da radi u ritmu.
Od kuda krenuti?
 
Proveri prvo sve spojeve žica od alternatora do akumulatora, i četkice na regleru. Alternator kada je ispravan, čak i bez akumulatora treba da napaja sve potrošače bez problema, samo mu treba pobuda da se pokrene.
 
I ja sam sumnjao na alternator pa uzmem unimer i mjerim a ono naponi dobri. Možda i malo previše volta ali ne povećava pod punim gasom.
Znači alternator majstoru.
Bar sad imam vremena.
 
Ako je celo vreme na alternatoru napon oko 14V, onda ti je negde loš spoj.
Proveri napon na samom akumulatoru, možda je loš spoj na samoj instalaciji.
 
Otišao je alternator kod majstora pa nek ga gleda.
Ima tu još nekih čudnih dešavanja na struji ali zima je predamnom. Radio je i miš neke prepravke a nisam siguran da sam zavirio baš svugdje gdje i on.
Stvara mi probleme i akumulator iako je nov. Bar sumnjam na njega. Kad je hladno oko nule slabo vrti motor. Isto se događa kad je vruć a ugasim ga odmah. Mora da odstoji par minuta i onda sve normalno. Ako pogodi da nije pod kompresijom onda prebaci i pali lako.
Mjerio sam napon dok palim i kad padne do 10,5V upali dobro a ako padne ispod 10V nema snage da okrene.
Zamjenio sam alnaser. U njega ne sumnjam. Mislim da jednostavno taj akumulator nema dovoljno vitamina da okreće pod opterećenjem.
Ako se dobro sjećam piše da je 140 AH. I ona udarna struja trebala bi da je dovoljna.
Džaba je to sve kad ja vidim da je on uži za dva cm od onog originalnog.
Da ga reklamiram ne vrijedi jer je on ispravan. To što ne radi kažu nije do akumulatora.
 
Било би добро да провериш спојеве према маси (ако већ ниси проверио). Ако је лош спој према маси акумулатор ће пунити, али недовољном струјом. Тако ти покаже напон, али капацитет акумулатора није задовољен (мислим, не знам како да кажем другачије :) , а то значи да није напуњен).

На аутомобилима се то најбоље види када је лоша маса код дневног светла: сијалица сија, али смањеном снагом.



Ово бих упоредио са кваром који се дешава у кућној инсталацији када се откачи нула. Инструмент показује да има 220 волти, али је то само напон према референтној тачки, а када се прикључи потрошач, „кромпир“ – нема ништа. Сећам се када ми се то десило, отац ми је говорио да не мерим инструментом (Унимером) него сијалицом, односно потрошачем (он је „аматер“ за електрику, а ја школован електротехничар :) ). Прво сам му говорио да није у праву, а после се испоставило да сам ја у ствари аматер:): мајстор из електродистрибуције је мерио повезаним сијалицама.
 
Poslednja izmena:
Ima li neko stari neispravan (za otpis) proatomic akumulator od 110? Trebaju mi dva čepa. Ubih se trazeci a ne odgovaraju sa drugih akumulatora, drugaciji korak navoja
 
Frkani verovatno regler pravi problem.Prošle i ove godine menjan regler na alternatoru na kombajnu, Claas 98 sa M.B motorom u pitanju.Samo upali lampicu i neće da je ugasi a sve radi normalno.
 
Otišao je majstoru pa ću da vidim. Žetva gotova i nema žurbe. Kad dođe, ako ne bude alternator krećem u potragu,
 
[url=https://postimg.cc/t1wkpnHc][/URL]

Kupio sam danas multimetar.Nisam električar, ali treba mi zbog akumulatora.
Da mogu da im izmerim napon u toku rada,kad treba da se puni i koliko, i na alternatoru da proverim jačinu. Imam 3 akumulatora, vetovatno ću uskoro imati i 4 pa ipak da traju što duže. Punjač sam imao i ranije ali šta vredi kad ne znam koliko da punim, verovatno sam i prepunjavao ponekad.
 
Nije to sad skupo ima I za 3000-4000 din. Napisao si da ces sa njim da kontrolises da ne prepunjavas akumulatora a to ces tesko da izvedes

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh