Agrotehnika u soji

Odg: agrotehnika u soji

Ambrozija mora da se prska cim nikne (dva lista), jedino je tad ranjiva i na malim dozama herbicida. Najbolje je dozu podelitina dva ili tri dela pa prskanje odraditi iz tri puta u razmacima od 5-7 dana. Ambrozija cim poraste malo vise dobije zastitni masni sloj koji je stiti od herbicida.
 
Odg: agrotehnika u soji

Za borbu protiv korova u soji vrlo je važna kvalitetna priprema tla za sjetvu tj. što finije urediti da ponik korova bude što ujednačenij. Ambroziju (i Lobodu) ako nesuzbijete u startu sa dobrim herbicidima u split metodi i uz obavezno korištenje okvašivača možete se slikat kad ona malo naraste. I onda se ona može zaustaviti, ali tada i soja trpi. Količina herbicida (i izbor istog) ovisi o tipu tla, korovskoj flori, vremenskim uvjetima itd. Kod sjetve soje na 50 cm ona prije zatvori redove tako da se kasniji ponici korova teže razvijaju. I uvijek sam za sjetvu na 50 cm uz kultivaciju, dok na plodnijim tlima išao bih na 25 cm pa čak i na 12,5 cm. Sve to ovisi o izboru soje koju ćete sijati, vašem tlu, kvaliteti pripreme tla, kvaliteti sjetve... Te savjetujem da se ide na gornje granice u količini sjemena u sjetvi te obavezno cijepljenje kvržičnim bakterijama.
 
Odg: agrotehnika u soji

Najlaksi nacin je ako sejes soyu posle psenice onda strniste u avgustu prskas totalom pa nema toliko ambrozije ili posle kukuruza jer u kukuruzu je lako unistiti ambroziju! Pravilan plodored puno zna da pomogne u unistavanju korova!
 
Odg: agrotehnika u soji

mityoo je napisao(la):
Najlaksi nacin je ako sejes soyu posle psenice onda strniste u avgustu prskas totalom pa nema toliko ambrozije ili posle kukuruza jer u kukuruzu je lako unistiti ambroziju! Pravilan plodored puno zna da pomogne u unistavanju korova!

Potpuno tačno. Kada sejem soju, a ne sejem je svake godine, uvek soja ide posle kukuruza. Tada mi je jedini problem divlji sirak i slični korovi, koje Fuzilejd uspešno suzbija.
Nakon soje uvek ide pšenica, jer pšenici ostavi dosta azota.
 
Odg: agrotehnika u soji

ovako ne znam tacno za koju "kulturu"ali kad posejemo npr soju ili kukuruz(to i sejemo u vecini) onda cale oprska totalom posle setve pre nesgo sto nikne i ubije korov,tako rade mnogi ljudi i uspesno ga :udri:
 
Odg: agrotehnika u soji

Svaka kultura moze da se oprska sa totalom ali samo PRE NICANJA. I mi to radimo svake godine. Tako je najlakse unistiti palamidu posto ona nice veoma rano. Super je stvar ovo prskanje sa totalnim ali nije efikasno u ranim rokovima setve posto malo korova izlazi pre nicanja kulture.
 
Odg: agrotehnika u soji

ja ambroziju resavam u soji sa fleksom i njiva bude cista ko :cool:.
 
Odg: agrotehnika u soji

flex sadrzi 250g/l FOMESAFENA
Djeluje preko lista ali djelimice i preko korjena ,djeluje na mnogobrojne sirokolisne korove , naprimer na ambrozija , slatkovina (slak), palamida, limundjik,mracnjak ,brociku, dvornike,lobode i druge, primjenjuje se u dozi od 1-1,5l/h kada je soja u fazi od jedne dodvije troliske, moze se primjeniti odjednom ili u splitaplikaciji.
ja sam suzbijo ambroziju visoku i do 10cm :sreca:
 
Odg: agrotehnika u soji

MLADENE dynam postoji opet od prosle godine ali pod drugim imenom je sad se zove OXON Hemijski sastav je potpuno isti ko kod DYNAM-a :D :ppozdrav:
 
Odg: agrotehnika u soji

koja ga kompanija proiazvodi da nije kineski ako moze malo seraspitaj o nemu
 
Odg: agrotehnika u soji

jeste kineska proizvodnja je OXON kao i pirat umesto PIVOTA ja sam ga koristio prosle godine i daoje dobre rezultate nisam ga probao samog nego u kombinaciji sa PIRATOM ja sam uvek i sa DYNAMOM tako radio ako mogu i ove godine ga naci opet cu je koristiti :D :ppozdrav:
 
Odg: agrotehnika u soji

koja inkorporacija za soju je najbolja? predusev je zito oranje radjeno u novembru ,prosle nedelje zatvorena brazda . :ppozdrav:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1237671786[/time]_________________________________________________
momci molim odgovor :D :D :sreca:
 
Odg: agrotehnika u soji

za inkorporaciju ti je dobar u soji za sirokolisne korove senkor aktivna materija (metribuzin) neki proizvodjaci imaju druge nazive
 
Odg: agrotehnika u soji

@Mladene

Koja je cena tog Senkora i koja doza ide na hektar?
Interesuje me radi poređenja sa Pirat+Galbenon(Deltazon).
 
Odg: agrotehnika u soji

a od vestackih djubriva? koju sortu da sejem na 50 a ako se odlucim na 70 koju ondak ?
 
Odg: agrotehnika u soji

Kod mene soja ide u plodoredu posle kukuruza tako da ne bacam nikakvo đubrivo.Prošle godine sam imao malo viška osnovnog pa sam razbacio i pod soju.Nije bilo neke drastične razlike u prinosu tako da ti preporučujem da ovo skupo đubrivo ne koristiš za soju.
Što se tiče međurednog razmaka za soju je svejedno koja sorta je u pitanju.Svaka sorta podnosi međuredni razmak i od 50cm i od 70cm.
Nema nekog većeg prinosa kada se seje na 50cm samo pre biljke sklope redove i higijena njive je bolja.Tu prvenstveno mislim na korove koji kasnije niču pa u povoljnim godinama krenu da niču posle špartanja kada je soja već bujnija i ne može traktor da ulazi u njivu.Tada soja koja je sejana na 50cm pre zaseni korov i ne dozvoljava mu da buja i da se razvija.
:ppozdrav:
 
Odg: agrotehnika u soji

Jel neko probao da seje žitnom sejalicom soju?
I na koji međuredni razmak?
 
Odg: agrotehnika u soji

Ja sam sejao na 25 cm ali nebih znao da ti dam savet jer je to bila nova arenda, prolecnje oranje i zecevi su je desetkovali!
 
Odg: agrotehnika u soji

Kod mene su neki sejali IMT zitnim sejalicama ( razmak 12,5 cm) ali se lose pokazalo jer diskovi ostavljaju seme po povrsini tako da je potrebo duplo vise semena za odgovarajuci sklop.
 
Nazad
Vrh