Koristite zastareli preglednik. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Nedostatak državne zemlje, ali i njena neracionalna raspodela, presudno utiču na stočarsku proizvodnju, tvrde farmeri. Uz to, sušna godina i hraniva lošijeg kvaliteta, mogli bi dodatno uticati na smanjenje stočnog fonda.
*U Srbiji nisu zabeleženi slučajevi pojačane upotrebe lekova na farmama, navode u Upravi za veterinu. Ipak, najveći rizik krije se u švercovanim polutkama i malim farmama koje su nevidljive za inspekciju.
*Na 25 hiljada dinara subvencije po kravi, ove godine mogu da računaju samo poljoprivrednici koji u štali imaju najmanje tri krave. Prema rečima stručnjaka, ekonomski isplative tek farme sa više od 10 grla.
*Vlada Srbije usvojila Uredbu o kriterijumu za utvrđivanje površine poljoprivrednog i šumskog zemljišta u postupku oduzete imovine, koja bi najzad trebalo da reši pitanje oduzete imovine u postupku komasacije, odnosno arondacije zemljišta.
*Zadovoljni ratari širom Srbije preporučuju hibride kukuruza kompanije Syngenta. Stabilni i sigurni i proizvodnji, čak i u stresnim uslovima, Sindžentini hibridi obećavaju visok prinos i kvalitetan rod.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Cene goriva na domaćim pumpama povećane poslednjih dana, pa za litar evrodizela treba oko 155 dinara. Razlog nije rast cene sirove nafte, već povećanje akciza na naftne derivate.
*Setva šećerne repe počinje u aprilu, kada se zemljište dovoljno zagreje. Ova industrijska biljka biće sejana na najviše 50.000 hektara, odnosno za gotovo 16.000 hektara manje nego prošle godine.
*Najvažniji posao nakon setve kukuruza, primena zemljišnih herbicida, u periodu pre nicanja useva. Za suzbijanje travnih i širokolisnih korova, kompanija Agro market preporučuje kombinaciju preparata Mont i Terbis
*Hladni martovski talas naizgled nije napravio veće štete u zasadima jabuka u Sremu. Veći deo prošlogodišnjeg roda već otišao za Rusiju, a otkupna cena sa početnih 40 skočila na 80 centi po kilogramu.
*Voćari u Šumadiji nastoje da u svojim zasadima prate svetske trendove. Najveće prepreke intezivnijem razvoju voćarstva nedostatak radne snage i skupi enegrenti .
*Dok nemački proizvođač mesa "Tenis" ne započne ulaganje u Srbiji, zemljište koje je dobio u zakup, biće ponuđeno drugima, najavio ministar Nedimović
*Sve veći broj poljoprivrednika se odlučuje za kupovinu “Sindžentinih” hibrida kukuruza. Reč je o već dokazanim hibridima za koje se ratari rado odlučuju, jer nude najoptimalnije rešenje za različite proizvodne uslove
*Grad Kragujevac ove godine za subvencije u agraru izdvaja 25 miliona dinara. Nadležni kažu da su se trudili da naprave balans između tih davanja i ulaganja u infrastrukturu
*Prirodni sokovi od aronije gajene na organski način, ali i drugi proizvodi od tog lekovitog voća, mogu biti siguran i stabilan izvor prihoda
*Proizvođačima meda predstoji mnogo rada u pčelinjacima, uz očekivane povoljne vremenske prilike, kako bi ove godine vratili bar deo izgubljene dobiti
Današnje izdanje emisije „Agro dan“ donosi i ove teme i aktuelnosti:
*Dok se poljoprivrednici žale na nedostatak novca i skupo gorivo, kao najveći problem u prolećnoj setvi, ministar Branislav Nedimović ponavlja da država radi na rešavanju tog problema.
*Mogućeda će razgovori o usaglašavanju uslova uvoza brašna iz Srbije u Makedoniju doneti potpuno ukidanje markica za te proizvode, potvrdio ministar Vlade u Skoplju, Ljupčo Nikolovski.
*Upotreba herbicida Pallas 75 WG, koji distribuira Agromarket, sem plodoreda i korišćenja deklarisanog i dorađenog semena, najefikasnije rešenje za suzbijanje divljeg ovsa.
*Paprika vrtka, uspeva samo u širem reonu Bele Palanke i po svojim karakteristikama nadmašuje većinu drugih sorti. Zbog njenog specifičnog kvaliteta radi se na zaštiti geografskog porekla.
*Kišni dani u kombinaciji sa viskom temperaturom čine idealne uslove za pojavu raznih bolesti na biljkama.Zbog toga voćari u prolećnom periodu moraju ozbiljno da se pozabave zaštitom bilja.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo raspisao je Konkurs za dodelu sredstava za podizanje novih ribnjaka i rekonstrukciju postojećih na teritoriji Vojvodine za ovu godinu
*Poslednjih godina uljana repica vraća se na njive na severu Bačke i to zahvaljujući novim hibridima koji obezbeđuju veći prinos, ali i stabilnoj ceni
*Loša informisanost jedan od glavnih razloga malog broja osiguranih poljoprivrednih površina u Srbiji
*Pored svog lekovitog svojstva, ribizla nije zahtevna za uzgoj, a odabir vrste i sadnice treba izvršiti u odnosu na zemljišne i klimatske uslove
*Šipurak sve popularniji kod proizvođača jer ulaganja u zasad nisu velika, a plodovi su na tržištu više nego traženi
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Agro klaster istočne Srbije, uz finansijsku podršku Bugarske, sprovodi projekat čiji je cilj uspostavljanje uslova za kvalitetniju preradu i prodaju poljoprivrednih proizvoda, kao i razvoj ruralnog turizma
*Neće biti enormnog poskupljenja goriva na pumpama u Srbiji, ocenio generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Tomislav Mićović
*Prvi tretman u usevima pšenice i ječma osnova je za sigurnu proizvodnju i dobre prinose. Fungicid Cherokee predstavlja odličan izbor
*Proizvodnja električne energije mini hidrocentralama donosi dosta benefita, ali je pitanje koliko dugoročne štete prozrokuje remećenje prirodnih tokova
*U Rekovcu će ove godine prvi put biti organizovana manifestacija posvećena vinograrstvu i vinima
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Zbog padavina, prolećna setva u Mačvi počela nešto kasnije. Suncokret zasejan na većini planiranih parcela, a setva kukuruza biće završena za desetak dana.
*Na teritoriji nišavskog okruga, kao i u najvećem delu Srbije, u poslednjih mesec dana pala veća količina padavina. Zbog toga prolećna setva i u ovom kraju kasni, a obavlja se uglavnom na višim i ocednim terenima. Z
*a stabilan i visok prinos suncokreta, važno je uništiti korove, u periodu nakon setve, a pre nicanja useva. Za efikasno suzbijanje travnih i širokolisnih korova, kompanija Agromarket preporučuje kombinaciju preparata Mont i Terbis.
*Prvih dana maja očekuje se početak bagremove paše. Pčelinja društva neophodno adekvatno pripremiti za to, jer od toga donekle zavisi i kakav će biti prinos meda.
*Osnova dobrog voćnjaka, a naročito malinjaka jesu zdrave i sertifikovane sadnice. Sem garancije kvaliteta, prenost takvog sadnog materijala su i subvencije države za takvu kupovinu.
*Prolećna setva uveliko traje i kako predviđaju stručnjaci, trebalo bi da se u najvećem delu zemlje završi do kraja nedelje. Prema procenama, površine pod kukuruzom biće manje za oko 100.000 hektara.
*Poljoprivrednici u Južnom Banatu koji su posejali šećernu repu, ovih dana moraju redovno da obilaze njive, zbog pojave repine pipe, koja može da nanese veliku štetu usevima.
*Vremenske prilike pogodovale rastu i razvoju korova. Herbicid Principal plus, koji distribuira kompanija Agromarket, podjednako efiksan u suzbijanju širokolisnih i uskolisnih korova u usevima kukuruza.
*Dolaskom toplijeg vremena i u voćnjacima intezivirani radovi. Posebnu pažnju treba posvetiti zaštiti kajsije, jedne od najosetljivijh voćnih kultura, koja je pretrpela velike štete u prošloj sezoni.
*U našoj zemlji proizvodnjom grožđa bavi se približno 80.000 poljoprivrednih gazdinstava. Tokom protekle godine u Srbiji poslovalo blizu 400 proizvođača, registrovanih za proizvodnju vina.
*Sistem za navodnjavanje jednog hektara oranica, prema procenama stručnjaka, može da košta od 2.000 do 10.000 evra, u zavisnosti od kvaliteta, kapaciteta, opreme. Njegovo postavljanje garantuje povećanje prinosa za oko trećinu.
*Kašnjenje u setvi šećerne repe ne bi trebalo da utiče negativno na krajnji prinos slatkog korena. Ipak, za konačan bilans biće presudan kvalitet obavljene setve.
*U Skupštini Vojvodine uručeno 103 ugovora poljoprivrednicima, za koje je Pokrajina putem četiri konkursa obezbedila bespovratna sredstva u visini oko 145 miliona dinara.
*Ručno pravljeni sapuni, prirodna kozmetika i preparati na bazi meda mogu biti dobar i zanimljiv posao. Firma Cveet iz Kragujevca tim proizvodima polako osvaja tržište
*Srpski proizvođači hrane učestvovaće na najvećem globalnom sajmu koji okuplja gastronome- "Fensi food show New York". Srbiju će predstaviti najrazličitiji spoj ukusa - od sirovog meda iz Vojvodine sa ariljskim voćem do fruškogorskog sira i namaza od šumskih pečuraka.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Dugovanja poljoprivrednika u Srbiji po osnovu neplaćenih poreza i doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje iznose 184 milijarde dinara. 95% tih obaveza nenaplativo, kaže ministar Branislav Nedimović.
*Na većini parcela u apatinskom ataru preovladava uljana repica. Ratari seju tu kulturu ne samo zbog veće otkupne cene, već i kako bi izbegli letnje suše.
*Prvi tretman u usevima pšenice i ječma preduslov za sigurnost u proizvodnji i dobre prinose. Fungicid Cherokee, kompanije Syngenta, zbog svoje efikasnosti izbor mnogih ratara u Srbiji.
*Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo raspisao Konkurs za dodelu sredstava za sufinansiranje investicija u pčelarstvo. Za unapređivanje pčelarske i proizvodnje meda u Vojvodini biće dodeljeno se 20 miliona dinara.
*Pčelarenje u brdskim i planinskim karajevima ima svoje specifičnosti. Jedan od najvažnijih zadataka u tim uslovima zaštiti pčele od hladnoće i omogućiti im blagovremenu pašu.
Današnje izdanje emisije „Agro dan“ donosi i ove teme:
*Preduzeća iz sektora proizvodnje mogu da računaju na bespovratna sredstva Ministarstva privrede u iznosu do pet miliona dinara, za nabavku ili obnavljanje mašina, alata i opreme.
*Pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo otvorio Konkurs za dodelu podsticajnih sredstava za sufinansiranje aktivnosti kod postupaka komasacije na teritoriji Vojvodine.
*Za razliku od prethodnih godina, u pokrajinskom Fondu za razvoj poljoprivrede ovog proleća nema gužvi. Glavni razlog prošlogodišnja suša, ali i otvaranje IPARD fonda.
*Zbog upotrebe nedozvoljenih hemijskih sredstava pri tretiranju uljane repice, pčelari u Kikindi imali brojne gubitke. Rešenje vide u osnivanju radne grupe za praćenje situacije na terenu i u obukama poljoprivrednika za korišćenje zaštitnih preparata.
*Zaštita soje od korova najefikasnija u početnim faza razvoja i useva i korovskih biljki. Preparat Ikarus, kompanije Agromarket, zauzima značajno mesto u tehnologiji efikasne zaštite soje od korova.
*Ministarstvo poljoprivrede zabranilo uvoz i tranzit svih pošiljki hrane životinjskog porekla iz Mađarske zbog pojave prvog slučaja afričke kuge svinja kod divljih svinja u toj zemlji
*Jedan od prioritetnih zadataka pokrajinske vlade jeste podrška zadružnom sektoru, istakao pokrajinski sekretar za poljoprivredu Vuk Radojević
*U organskoj proizvodnji ni ovog proleća nema većih novina, a hroničan nedostatak kvalitetne radne snage i dalje organcima pravi najveće probleme
*Cene roba na Produktnoj berzi nisu značajno oscilirale, osim suncokretove sačme, koja je doživela značajan skok
*Brza planinska reka, mali Rzav koja protiče kroz ariljski kraj, idealna za uzgoj pastrmke
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Zahvaljujući povoljnim vremenskim prilikama ratari iz srednjeg Banata uspešno okončali setvene radove. Prolećni usevi ove godine zauzeli oko 140.000 hektara
*I pored izuzetnih mogućnosti za uzgoj gotovo svih voćnih vrsta, povoljnih zemljišnih i klimatskih uslova, voćari kao najveće probleme navode nesigurnost u proizvodnji i neregulisan otkup.
*Upotreba kvalitetne silaže, od izuzetne važnosti za dobru produktivnost i zadovoljavajuće zdravstveno stanje životinja. Kompanija Agrounik raspolaže najsavremenijom opremom za odredjivanje kvaliteta i hemijsku analizu silaže.
*Pčelarenje sa dve matice nije baš česta pojava u Srbiji. Ipak, ima i pčelara koji pokušavaju da na taj način ojačaju društva i povećaju prinose meda i pri slabijim pašama.
*Zapadnobački upravni okrug ovih dana poljoprivrednicima uputio obaveštenje o zakonskim propisima u oblasti primene pesticida u vreme punog cvetanja poljoprivrednih kultura, radi sprečavanja trovanja pčela.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Setva jarih poljoprivrednih kultura završena u najvećem delu Srbije. Ove godine smanjene površine pod kukuruzom, a suncokret zauzeo rekordnih 240.000 do 250.000 hektara.
*Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović saglasan sa ocenom poljoprivrednika da je nafta skupa. Kaže da država radi na tome da proizvođače koji stvarno obrađuju njive, oslobodi dela akciza na gorivo, do naredne setve.
*Milagro plus, inovativni preparat kompanije Syngenta podjednako uspešno suzbija širokolisne i uskolisne korove u kukuruzu, tvrdokorne korovske biljke, kao i rizomski sirak.
*Ministаrstvo poljoprivrede, šumаrstvа i vodoprivrede povodom prvomajskih praznika аpelovalo nа grаđаne da ne pаle vаtru nа otvorenom, u prirodi, sem na za to predviđenim i obezbeđenim mestima.
*U Rekovcu uspešno organizovan prvi Levečki vino fest. Svoje proizvode brojnim posetiocima predstavili vinari iz levačkog kraja, ali i drugih delova Srbije.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Radovi na dvonamenskom sistemu "Međa" privedeni kraju. Na preostalih deset lokacija radovi bi trebalo da budu gotovi do kraja naredne godine, što će omogućiti navodnjavanje novih 50.000 hektara.
*Poljoprivrednici u Južnom Banatu, koji su posejali šećernu repu, ovih dana moraju često da obilaze svoje parcele, zbog repine pipe koja može da nanese veliku štetu usevima.
*Zaštita kukuruza od korova, uz pomoć preparata Principal plus, kompanije Agromarket, prema tvrdnjama ratara, obezbeđuje za trećinu veće prinose, a ne utiče na plodored.
*Grad Čačak ove godine za podsticaje u poljoprivredi izdvojio 41 milion dinara. Pored ostalog, novac predviđen i za kupovinu obradivog zemljišta, kao i za veterinarske usluge i hranu za žensku telad.
*Rusija ubedljivo najveće tržište za srpska vina. Godišnje se u tu zemlju plasira više od 4 miliona litara, a proizvođači kažu da to tržište može da prihvati i znatno veće količine.
*Podaci o novcu koji se svake godine izdvaja za setvu, jasan pokazatelj da je semenarstvo unosan posao. Dokaz tome i brojni registrovani održavaoci stranih sorti, koji kupuju osnovno seme u inostranstvu i distribuiraju ga u Srbiji.
*Ovih dana prolećna setva završena i u Srednjem Banatu. Ratari očekuju nešto manji rod, pošto će zbog uštede u nafti, smanjiti intezitet agrotehničkih mera.
*Za tretiranje useva soje posle setve, a pre nicanja, kao i u fazi razvoja od jednog do tri lista, stručnjaci kompanije Agromarket preporučuju kombinacije herbicida, kojima se uspešno suzbijaju uskolisni i širokolisni korovi.
*Vremenske neprilike, pre svega kiša i grad, pričinile ogromne štete na voćnjacima, najviše na zasadima maline u ariljskom kraju. Protivgradne stanice dejstvovale, ali je priroda bila neumoljiva.
*Sve manji procenat organske materije u vojvođanskim oranicama mogao bi biti ozbiljan problem ukoliko se nešto pod hitno ne promeni. Naučni radnici Instituta za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu, predložu da država subvencioniše sideraciju, odnosno zelenišno đubrenje.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Čak i ako zakonski akt o anagažovanju sezonskih radnika uskoro bude usvojen, njegova primena počeće tek šest meseci nakon stupanja na snagu. To znači da sezonci ni ove godine neće biti zakonski zaštićeni.
*Austrijski koncern "Agrana", koji se bavi proizvodnjom šećera, skroba i voća, privremeno obustavlja pregovore o preuzimanju srpskog proizvođača šećera "Sunoko”. Razlog- aktuelno teško stanje na evropskom tržištu šećera.
*Milagro plus, inovativni preparat kompanije Syngenta podjednako uspešno suzbija širokolisne i uskolisne korove u kukuruzu, tvrdokorne korovske biljke, kao i rizomski sirak.
*Plasman prehrambenih prozvoda iz Srbije na udaljena tržišta sve manje isplativ. Izvoznici tvrde da na to utiču dva bitna faktora – visoka vrednost domaće valute i nedostatak podrške države.
*Agencija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu upozorava da oko 815 miliona ljudi gladuje, dok se istovremeno, trećina proizvedene hrane u svetu baci, a 45% voća i povrća propadne.
Današnji „Agro dan“ donosi i ove teme i aktuelnosti:
*85. Međunarodni poljoprivredni sajam, na kome će se predstaviti 1.500 izlagača iz ukupno 30 zemalja, uključujući i Srbiju, biže održan od 15. do 21. maja na Novosadskom sajmu.
*Mlečno govedarstvo, iako težak i zahtevan posao, može biti isplativo. Ipak, za stočare, nekada i više nego za druge poljoprivrednike, neophodan siguran i dobar kupac.
*Objavljena tri javna poziva za podnošеnjе projеkata u oblasti еkonomskog osnaživanja žеna za žеnskе organizacijе civilnog društva i mrеžе, profеsionalna udružеnja i poljoprivrеdnе zadrugе.
*Niži troškovi podizanja zasada i nešto jednostavniji sistem rada, neki od glavnih razloga zbog kojih se voćari odlučuju za uzgoj maline sorte polka.
*Pre nekoliko dana na teritoriji Leskovca sa 22 protivgradne stanice ispaljeno 107 raketa. Štetu ipak pretpreli proizvođači jagoda, namenjenih ruskom trižištu, koji traže pomoć od države i grada.
*U 67 zemalja zaplenjeni otrovni prehrambeni proizvodi u vrednosti od 55 miliona evra. Proizvodili lažno mleko u prahu, a životinjsku hranu pakovali za ljudsku ishranu
*Sunčano i toplo vreme u Srbiji znatno ubrzalo zrenje jagoda, koje su posađene u plastenicima. U šabačkom kraju berba već počela
*Samo u prethodnih 7 dana opštinu Arilje dva puta je pogodio jak grad i veliko nevreme
*Proizvodnja lekovitog bilja donosi veći, brži i lakši profit od drugih poljoprivrednih proizvodnji. Proizvođači, iako potvrđuju isplativost, očekuju i veću podršku države
*Veštačko odgajanje matice i presađivanje larvi obavlja se za veći prinos meda, bolju otpornost pčela na bolesti, za dobro zdravstveno stanje pčelinjih društava i očuvanje željene genetske osnove pčela
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Tokom prethodnih dana u čačanskom kraju grad obrao šljive, u leskovačkom jagode, u Arilju maline. Do kraja berbe većina proizvođača čiji zasadi nisu osigurani, niti zaštićeni mrežama, strepeće i gledati u oblake.
*U 2017. za 34 odsto veća razmena sa Turskom u oblasti poljoprivređe i prehrambenih proizvoda nego u 2016. Od uspostavljanja aranžmana sa Turskom, cena goveđeg mesa iz Srbije porasla sa 1,9 na 2,15-2,2 evra po kilogram, tvrdi ministar Branislav Nedimović.
*Za proizvođače jedan od najbitnijih faktora stabilnost tržišta, odnosno da proizvedeno ima ko da kupi. Dobro organizovana saradnja prerađivača i proizvođača povrća i voća, uz obostranu korist, obezbeđuje i povećanje proizvodnje, ali i unapređenje kvaliteta.
*Jedan od najvećih problema u proizvodnji krompira zaštita od zlatice. Veoma izdržljiva i otporna na sve vremenske prilike, ta štetočina predstavlja pravu moru za organske proizvođače.
*Zavod za zaštitu prirode nastoji da uskoro preko 10 odsto teritorije Srbije bude u statusu zaštićenog prirodnog dobra, čime će biti ispunjen jedan od standarda za zaštitu prirode Evropske unije.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Zbog nezapamćenog nevremena u ivanjičkom kraju, u četiri mesne zajednice proglašena vanredna situacija. Obilna kiša i grad veličine oraha naneli velike štete u malinjacima, a proizvođači očekuju pomoć nadležnih.
*Visoke temperature za ovo doba godine i dugi period bez kiša,mogli bi negativno da uitiču na prinos i kvalitet pšenice u Pomoravskom okrugu. Dobra kiša potrebna i kukuruzu, ocenjuju ratari i poljoprivredni stručnjaci iz ovog dela Srbije.
*S obzirom na to da se u ovom periodu, u usevima pšenice očekuje veliki pritisak bolesti, stručnjaci savetuju preventivni tretman zaštite. Iz kompanije Syngenta preporučuju preparat Čiroki, sa trostrukom snagom tri aktivne materije.
*Prema Pravilniku o korišćenju podsticaja za organsku biljnu proizvodnju, koji je nedavno usvojilo resorno ministarstvo, visina ovih sredstava utvrđuje se u iznosu koji se uvećava za 70 odsto u odnosu na osnovne podsticaje za biljnu proizvodnju.
*Uzgoj cveća, sem za podizanje plastenika, ne iziskuje prevelika ulaganja, a može da donese solidne prihode. U poslednje vreme kale sve popularnije, pošto ne zahtevaju previše nege, a cena po cvetu iznosi od 50 do 150 dinara.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*U Srbiji ovog proleća suncokretom zasejano rekordnih 240 do 250 hiljada hektara. Na to uticala prošlogodišnja suša, ali i dogovor sa Turskom oko izvoza ulja.
*Rusija u ovoj godini obara rekorde u izvozu žitarica i postaje vodeća zemlja sveta u ovom području. Već sredinom aprila, povećala izvoz za čak 40 odsto u odnosu na isti period lane.
*U proizvodnim područijima u kojima dominiraju usevi soje divlji sirak postaje rezistentan na pojedine herbicide, odnosno aktivne materije. Stručnjaci kompanije Agromarket imaju rešenje i za taj problem
*U cilju omasovljavanja evidencije umatičenja stoke, Visoka poljoprivredno-prehrambena škola Prokuplje održala tribinu o zanačaju matičenja i načinu za ostvarivanje prava na državne subvencije
*Grad Šabac objavio konkurs za subvencije za navodnjavanje u 2018. godini. Za Pocerinu, poznatu po proizvodnji jagoda, mere podsticaja kopanja dubinskih bunara, od izuzetnog značaja.
*Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu raspisao Konkurs za dodelu sredstava za podršku mladima u ruralnim područjima na teritoriji Vojvodine u 2018. godini. Opredeljena besovratna sredstva u iznosu od 200 000 000 dinara.
*Kao glavni problem u poljoprivrednoj proizvodnji, mnogi proizvođači navode skupu naftu. Takođe, prepreku ozbiljnijem razvoju predstavlja, kažu, i neizvestanost oko plamsmana proizvoda.
*Novi herbicid Arigo, namenjen zaštiti kukuruza od korova, ima snažno folijarno delovanje preko lista, a podjednako uspešno deluje i „na crno“, preko zemlje.
*Zbog opasnosti od afričke kuge svinja, neophodno podići nivo biosigurnosnih mera, voditi računa o zdravlju i kretanju životinja i na vreme prijaviti svaku promenu njihovog zdravstvenog stanja prijavi.
*Pčelari se nadaju da će ova sezona biti znatno bolja u odnosu na prethodne. Najveći problem i dalje falsifikovani med, kog je sve više na rafovima marketa.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Međunarodni poljoprivredni sajam u Novom Sadu, najveća i najznačajnija smotra agrara u centralnoj i jugoistočnoj Evropi, ove godine održava se od 15. do 21. maja i okupiće sve značajne aktere agrobiznisa u ovom delu Evrope.
*Кompanija Helenik, u čijem je vlasništvu Fabrika šećera u Crvenki, garantuje ugovorenu cenu šećerne repe od 32 evro centa. Nepovoljni tržišni uslovi, zbog ukinute kvote Evropske unije, uslovile pad cene šećera na tržištu.
*S obzirom na to da se u ovom periodu, u usevima pšenice očekuje veliki pritisak bolesti, stručnjaci savetuju preventivni tretman zaštite. Iz kompanije Syngenta preporučuju preparat Čiroki, sa trostrukom snagom tri aktivne materije.
*Holandska kompanija ABB Grovers otvoriće u Orašcu otkupni centar za borovnice koji će imati kapacitet 50 tona dnevno. Na taj način srpske borovnice će pronaći “sigurno mesto na evropskom tržištu”.
*Zadruga Ugrinovci dobila 50.000 evra iz Programa za ravnomerni razvoj Vlade Srbije i uložila ih u plastenike. Milanovački poljoprivrednici šansu vide u zajedničkoj proizvodnji i plasmanu, a pomaže im i lokalna samouprava.
*Poreska uprava Srbije saopštila da je u toku uručenje rešenja za uplatu doprinosa za obavezno socijalno osiguranje poljoprivrednika za 2018. godinu
*Kako bi poboljšali stanje u stočarstvu, Ministarstvo poljoprivrede u ovoj godini najavilo uvećanje stočnog fonda
*Sezonci u Srbiji najčešće su anagažovani na brojnim radovima u poljoprivredi, a najviše se traže berači voća
*Gajenje cveća zahteva mnogo više strpljenja, rada, energije i ulaganja nego druge grane poljoprivrede, ali prema rečima proizvođača je vrlo unosan biznis
*Zdrav način života, netaknuta priroda i hrana sve češće su razlog da se ljudi iz urbanih sredina opredele za neki potpuno drugačiji način života
*Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić i Igor Mirović, predsednik Pokrajinske vlade, obišli su radove na regionalnom podsistemu za navodnjavanje Tisa-Palić
*Predstavnici indijske Mahindre zainteresovani za otkup domaćih jabuka i malina, ali i mleka i mesa, kao i za druge vidove saradnje
*Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo raspisao je Konkurs za dodelu novca za sufinansiranje investicija u fizička sredstva poljoprivrednih gazdinstava u Vojvodini u 2018. godini
*Suzana Ivičić iz sela Draževac od 2015. godine uspešno se bavi uzgojem malina. Na svom malinjaku od oko 20 ari, vredno radi, očekujući dobre prinose, ali i veću otkupnu cenu ovog crvenog blaga
*Grad koji je prethodne sedmice padao na teritoriji Zapadne Srbije zahvaljujući protivgradnim mrežama nije ugrozio zasade borovnice
U današnjem izdanjem emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Republička i pokrajinska vlada nastaviće da podržavaju domaću industriju, kroz subvencije poljoprivrednicima za nabavku mehanizacije. Među proizvođačima značajno mesto zauzima „Majevica
*Proizvodnja povrća u plastenicima može da bude profitabilna, ukoliko se prate trendovi i primenjuju savremene tehnike. Bitan i adekvatan odabir sorti
*Grad i loše vreme nisu naneli veću štetu proizvođačima jagoda u Zapadnoj Srbiji. Ovih dana počela i berba prvih plodova.
*U Privrednoj komori Vojvodine biće održan skup posvećen poboljšanju položaja žena na selu
*Na poljima Instituta „Josif Pančić" u Pančevu počela kosidba bokvice, za nekoliko dana počinje i berba kamilice
*Na domaćem tržištu već trgovano pšenicom „na zeleno“. Mediji prenose da se hlebno zrno plaća oko 14 dinara za kilogram, plus PDV, odnosno oko 113 evra po toni.
*U Pomoravskom okrugu u prethodnih desetak dana palo preko 30 litara kiše po kvadratnom metru, što će itekako prijati ratarskim kulturama. Ipak, na njivama gde nije urađena puna agro-tehnika, ni padavine ne pomažu mnogo.
*U Jablaničkom okrugu ove godine povrćem zasađeno 13.000 hektara, od čega 2.500 pod plastenicima. Povrtari očekuju dobar rod i za sada su zadovoljni otkupnim cenama.
*Proizvodnja voćnih sadnica ponovo jedan od glavnih oslonaca poljoprivrede trsteničkog kraja. Ondašnji proizvođači tržištu isporuče oko osam miliona voćnih sadnica godišnje, a čak 85% odlazi u izvoz, uglavnom u istočnu Evropu i Rusiju.
*Privredna komora Vojvodine i Vojvođanski klaster organske poljoprivrede organizuju poslovne susrete organskih proizvođača i izložbu organskih proizvoda u sredu, 16. maja, u Master centru Novosadskog sajma
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Otvoren 85. Međunarodni sajam poljoprivrede u Novom Sadu. Posetiocima se predstavlja 1 500 izlagača iz 30 država, a ovogodišnja zemlja partner je Francuska.
*Evropsku uniju ovih dana potresa afera prevara na tržištu hrane i prodaje i neispravnih namirnica- svežeg mesa, mleka za bebe, smrznute ribe. Nadležni u našoj zemlji uveravaju da trulo meso nije stiglo do domaćih trpeza.
*Početna otkupna cena malina u Srbiji, kako saznaju „Novosti“, biće oko 100 dinara za kilogram. Udruženja malinara ističu da će, zbog loših vremenskih uslova rod biti prepolovljen, a od ovogodišnje cene, zavisiće, kažu, dalja sudbina srpske maline.
*Uručeni ugovori poljoprivrednicima koji su ostvarili pravo na bespovratna sredstva na osnovu konkursa za sufinansiranje nabavke sistema za navodnjavanje i opreme za poboljšanje vodnog, vazdušnog i toplotnog režima biljaka na teritoriji Vojvodine u 2018. godini.
*U Šumadiji proizvodnja jagoda i dalje među najisplativijim poslovima u voćarstvu. Ipak, za uvećanje obima proizvodnje, voćarima neophodna snažnija podrška u oblastima plasmana proizvoda i marketinga
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*U linijske sisteme za navodnjavanje ove godine biće uloženo blizu 30 miliona evra, najavio ministar poljoprivrede Branislav Nedimović, prilikom posete kompaniji Al Ravafed Srbija, u Gajdobri.
*Ovogodišnji rod voća biće sasvim zadovoljavajući, a i izvoz može da parira intenzivnim ratarskim kulturama. Stručnjaci savetuju voćarima da pažnju usmere na navodnjavanje, pošto samo 7% voćnjaka ima zalivne sisteme.
*Kompanija „Ekopatent“ ove godine obeležava 10 godina uspešnog rada. Organska folijarna đubriva i zemljišne rehumatore, koje proizvodi i distribuira, predstavlja i na ovogodišnjem Međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu.
*Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, raspisao Konkurs za dodelu sredstava iz Budžetskog fonda za šume Vojvodine, u cilju povećanja šumovitosti, širenja mreže šumskih puteva i unapređivanja rasadničke proizvodnje.
*Sredinom 19. veka u Srbiji bilo više od 7.000 vodenica. Među retkima koje i danas rade je vodenica porodice Radisavljević, u Pomoravskom okrugu, stara od 160 do 180 godina.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Poljoprivreda-jedan od glavnih potencijala Srbije, koji treba vratiti na nekadašnji nivo. Na svetskoj agrarnoj mapi, naša zemlja poznata po proizvodnji kukuruza, jabuke, maline, suncokretovog ulja, soje, pšenice...
*U većini žitorodnih krajeva ratari imali sreće s vremenskim prilikama. Ječam, poput pšenice i uljane repice dobro podneo zimu, pa su na većini parcela usevi trenutno u dobrom stanju.
*Uz stalno smanjenje setvenih površina i ukupnog roda, u pet poslednjih godina uvoz krompira u Srbiju čak 26 miliona dolara veći od izvoza. Da bi se zaustavio pad proizvodnje neophodna pomoć države.
*Povrtari sve češće odlučuju da u plastenicima za oprašivanje cvetova koriste bumbare. Takav način rada donosi zdravije plodove i veće prinose.
*Proizvođačima trenutno najisplativija višnja. U decembru 2016. cena se kretala oko 90 centi, a već u martu prošle godine dostigla iznos od 1.80 evra po kilogramu.
Današnji „Agro dan“ donosi i ove teme i aktuelnosti:
*Srbija načinila veliki napredak u poljoprivredi i Evropska unija će ostati otvorena za saradnju, jer postoji veliki potencijal u toj oblasti, izjavili evropski zvaničnici tokom posete Sajmu poljoprivrede, u Novom Sadu.
*Broj zaposlenih u poljoprivredi biće manji za 41,8% u ovoj godini, u odnosu na 2000. pokazuju podaci Međunarodne organizacije rada, koje prenosi Makroekonomija. Pad broja zaposlenih u agraru ukazuje na brzinu depopulacije naših sela.
*Oblast poljoprivredne proizvodnje u Srbiji još uvek nedovoljno uređena, pre svega po pitanju rejonizacije, ali i angažovanja radne snage. Samo u Ariljski kraj, u sezoni berbe malina, dolazi po nekoliko hiljada sezonskih radnika.
*Počelo rasađivanje paprike na otvorenom polju, koje se u našim krajevima obično obavlja polovinom maja, odnosno kada prođe opasnost od poznih mrazeva. Proizvođači s juga očekuju dobar rod.
*Na Novosadskom poljoprivrednom sajmu ove godine izloženo 1.600 grla stoke, stotinak više nego lane. Već po tradiciji Dan stočara okupio najveći broj posetilaca, a kao i obično najveću pažnju privlačili su najveća i najteža grla.
*Velika je tražnja za organskim proizvodima na globalnom tržištu, a velike su i mogućnosti da se ova privredna grana osnaži i svrsta među vodeće u našoj zemlji
*Za subvencije u poljoprivredi opština Trstenik ove godine izdvojila 39 miliona dinara. Zainteresovani mogu da računaju na pomoć u više agrarnih oblasti
*U Podrinju sve više ljudi koji se odlučuju za pčelarstvo. U Udruženju pčelara samo u Loznici je oko 80 pčelara, a za većinu njih proizvodnja meda jedini je izvor prihoda
*U Srbiji na većim ili manjim površinama uzgaja se oko 30 povrtarskih kultura. Iako je aktuelna i proizvodnja u plastenicima zastupljenija je ona na otvorenom, jer iziskuje manja ulaganja
*Uzgajivači zečeva u Srbiji primljeni u grupaciju za stočarstvo PKS pa mogu da konkurišu za državnu pomoć. Iznos podsticaja još uvek nepoznat
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Žene na selu neravnopravna i marginalizovana grupa, a rodni jaz u poljoprivredi doprinosi odumiranju sela. Organizovane aktivnosti usmerene ka razvoju položaja žena, mogu da zaustave negativne trendove i osnaže agrar u celini.
*Zakon o sezonskim radnicima bi tokom leta trebalo da uđe u skupštinsku preceduru. Nadležni očekuju da novi propisi sezoncima omoguće zaštitu, poslodavcima jednostavnu i brzu prijavu radnika, a državi konačno uvođenje reda u tu oblast.
*U opštini Prokuplje aktivno samo sedam od devetnaest protivgradnih stanica. U ovom, pretežno voćarskom kraju, proizvođači očekuju da lokalna samouprava, u saradnji sa državnim organima, hitno normalizuje stanje.
*Izložba „Vojvodina Gastro Region" prvi put upriličena na ovogodišnjem Međunarodnom poljoprivrednom sajmu, u Novom Sadu. Priliku za predstavljanje dobilo 30 malih proizvođača pića i hrane iz Vojvodine.
*Projekat "U susret razvoju organske poljoprivrede u Zlatiborskom, Raškom i Podunavskom okrugu" promovisao proizvođače organskih i tradicionalnih proizvoda iz tog dela Srbije.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Subvencije koje se tiču tova i mehanizacije država će isplatiti najkasnije do sredine juna. Ove godine primljeno skoro 65.000 zahteva za podsticanje tova, ili 50 odsto više nego lane, izjavio ministar poljoprivrede, Branislav Nedimović.
*Proteklog vikenda u selu Kumane, u opštini Novi Bečej, održani treći po redu Ovčarski dani. Pored izložbe rasnih grla i rukotvorina, organizovano i takmičenje u pečenju jagnjadi, šišanju ovaca i staroj čobanskoj igri- činganje.
*Tokom 85. Međunarodnog sajma poljoprivrede u Novom Sadu, kompanija Viktorija logistik svojim partnerima i klijentima prezentovala dogovor o uslovima, po kojima ove godine vrši otkup uljarica.
*Otkupna cena maline, koja će ove godine najverovatnije biti 100 do 120 dinara po kilogramu, naterala mnoge da odustanu od zasada. Nepogode dodatno otežavaju situaciju, naročito u zapadnoj Srbiji, gde će rod biti i do 30 odsto manji
*Poslednjih godina trstenički kalemari polako se vraćaju na put stare slave. Trenutno tržištu, domaćem, ali i zemalja regiona, godišnje isporuče do 10 miliona kalemova.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Ponudu i usluge 1.500 izlagača, iz 60 zemalja, na 85. međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu videlo oko 140.000 posetilaca. Izlagači veoma zadovoljni nastupom, dogovorenim poslovima i prodajom.
*Cilj indijske kompanije “Tafe” da u narednih pet godina u Srbiji proizvodi 5.000 traktora godišnje i ispuni neophodne uslove za izlazak na tržište Ruske Federacije. Vlada Srbije pružiće svu neophodnu pomoć u realizaciji tog plana.
*Interesovanje za novac iz predpristupnih fondova Evropske unije sve veće. Iskustva drugih zemalja pokazuju da je apsorpcija sredstava u početku mala, dok sistem ne profunkcioniše na pravi način.
*Mesec dana ostalo do berbe malina u Arilju i okolini, glavnom malinogorju Srbije. Prvim oglasima već se traže sezonci- berači ovog voća, iako je za takve „javne pozive” neuobičajeno rano.
*Nove biljne kulture, koje se u Srbiji pojavljuju sporadično, uglavnom ne prolaze zapaženo. Ukorenjene navike i dobro poznavanje tehnologije proizvodnje postojećih biljnih vrsta, sprečavaju poljoprivrednike da se upuste u nešto novo.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Šest nemačkih kompanija, tokom petodnevne posete Srbiji, iskazalo zainteresovanost za otkup organskih proizvoda, posebno domaćeg, organski gajenog i smrznutog programa malina, kupina i jagoda.
*Proizvodnja jagoda omogućava da se na relativno maloj površini ostvari pristojna zarada i u kratkom vremenskom periodu vrate uložena sredstva. Stručnjaci podsećaju da se kroz subvencije može povratiti i do 40% ulaganja.
*Sa površinom od 1.500 hektara, šabački voćari najveći proizvođači jagoda u Srbiji. U Varni kod Šapca prvi put se održava "Jagoda fest 2018", koji traje do petka.
*Ovčarstvo u Srbiji beleži konstantan rast, pa se iz godine u godinu povećava broj umatičenih ovaca. Međutim, i pored pozitivnog trenda, otkup kao najvažniji deo te priče, još uvek nije sistemski organizovan.
*Na Staroj planini, selo Vrelo, zahvaljujući brojnim izvorima čiste vode, uz turizam, pogodno i za uzgoj ribe. Tu se nalazi mrestilište kalifornijske pastrmke.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*U 2018. ugovoreno izvođenje radova na rekonstrukciji i izgradnji objekata za navodnjavanje, u okviru sistema "Mačva", vrednih oko 15,2 miliona evra. To će omogućiti navodnjavanje na još 47.954 hektara poljoprivrednog zemljišta.
*Zadruga "Agro Eko voće" iz Arilja prošle godine dobila 12,5 miliona dinara bespovratnih sredstava, za sadnice maline i poljoprivrednu mehanizaciju. Ministar Milan Krkobabić istakao da je to pravo mesto za formiranje prvih složenih zadruga.
*Holandska kompanija "ABB Grovers" otvorila u Orašcu otkupni centar, koji će u prvoj fazi imati kapacitet 50 tona borovnica dnevno. Tako će ovo voće iz Srbije biti plasirano u Holandiji i zemljama Evropske unije.
*Proizvodnja industrijske konoplje na svetskom nivou beleži konstantan rast. To potvrđuje i podatak da je Odeljenje za alternativne kulture novosadskog Instituta NS Seme, ove godine prodalo 7 puta više semena konoplje nego lane, isključivo za ino-tržište, među kojima je i Amerika.
*Usvajanjem Zakona o klimatskim promenama Srbija će početi da se menja u skoro svim oblastima. Sve sektorske politike moraće da budu usklađene sa postizanjem evropskih standarda u zaštiti životne sredine.
*Proizvođači malina najavljuju proteste, ukoliko se za sedam dana ne dogovore sa otkupljivačima o ceni za ovu godinu. Oni traže otkupnu cenu od 1,75 evra po kilogramu, koliko košta najlošija klasa maline.
*Na zapadu Bačke, pre svega u Kljajićevu, proizvođači meda preživljavaju pravu dramu zbog uginuća velikog broja pčela. Trovanja zabeležena i ranijih godina, ali ne u ovolikoj meri, a razlog najverovatnije nekontrolisana upotreba pesticida.
*Predstavnicima 41 lokalne samouprave, u Pokrajinskoj vladi uručeni ugovori za sufinasiranje uređenja atarskih puteva i otresišta, kanalske mreže i uklanjanje divljih deponija. Ukupna vrednost investicija 932, 5 miliona dinara, a učešće iz pokrajinskog budžeta 300 miliona.
*Početkom ovog meseca odobren novi konkurs za izbor korisnika sredstava Fonda za poljoprivredu i ruralni razvoj grada Niša. Iznosom od 40 miliona dinara u 2018. biće pružena podrška poljoprivrednim proizvođačima.
*Čuveni pirotski kačkavalj na tradicionalan način proizvodi se samo u Mlekarskoj školi u Pirotu. Kvalitet potvrđen brojnim priznanjima, među kojima je i zlatna medalja na nedavno održanom Poljoprivrednom sajmu, u Novom Sadu.
*Novi Predlog zakona o PIO osiguranju, koji Srbija priprema u saradnji sa Svetskom bankom, trebalo bi da zameni postojeći sistem, koji se primenjuje još od 1986. godine.
*Srbija usvojila propise o praćenju salmonele kod životinja što bi, konačno, moglo da odblokira naš izvoz na evropsko tržište.
*Aktivnost pčela sada najveća, jer u maju nastupa prva glavna paša sa belog bagrema. Pčelari ističu da zbog stalnih oscilacija u vremenu nisu optimisti da će ove godine biti idealnog roda.
*Austrijski poljoprivrednici sve su više žrtve napredujućih klimatskih promena, ukazala je ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine te zemlje.
*Podaci stručnjaka pokazuju da Srbija pripada regionu koji je jedan od najpogođenijih klimatskim promenama u svetu, a predviđa se da će u našoj zemlji do kraja veka prosečna srednja godišnja temperatura vazduha porasti za 4 stepena.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Na teritoriji grada Niša od 13 protivgradnih stanica u funkciji su samo 8. Slična situacija je i u Pirotu, gde je od 10 lansirnih stanica, aktivno 8
*Grad Novi Sad raspisao konkurs za dodelu subvencija za programske aktivnosti postojećih i uspostavljanje novih udruženja poljoprivrednika
*Uvoz inostranih rasa ovaca sa naših prostora gotovo izbrisao neke autohtone rase. U Vojvodini to je slučaj sa cigajom.
*Zbog blizine Stare planine, izvora lekovite i mineralne vode i prirodnih lepota sve više domaćinstava iz okoline Pirota počinje da se bavi seoskim turizmom
*Kruškina buva je najznačajnija štetočina koja napada krušku. Neophodno je stalno obilaziti voćanjake i blagovremeno reagovati