Рачуница за одгој товне свиње

Mikomi

Član
Učlanjen(a)
27 Mar 2012
Poruka
44
Lokacija
Okolina Beograda
Размишљам да у мојем малом пољо-газдинству, поред неколико овчица, козе, десетак кока и толико патки, имам и товну свињу.

Занима ме следеће: уколико бих купио прасе од 20 кг, хранио детелином/јармом/хлебом 6 месеци, рачунам да би на крају тог периода свиња достигла око 150 кг.

Моја рачуница је следећа: прасе 4.000 дин храна око 9.000 дин за 6 месеци, укупно 13.000 дин.

На сточној пијаци свиња од 150 кг у најгорем случају кошта 30.000 дин.

Је ли моја рачуница исправна? Да ли је стварно толика разлика када сам одгајаш или када одраслу свињу купујеш?
 
Ako budes hranio samo sa tom hranom,bez dodatak kukuruza,soje i premixa,nema sanse da za to vreme dostignes tu kilazu.
 
Prosta seljacka racunica kaze ovako: Da bi svinja napredovala 1kg zive mere treba da pojede 7kg kukuruza, Kukuruz je sad 1500 din dzak od 50kg znaci 30din kilogram kukuruza. 7kg kukuruza je 210 dinara svinje su ovde kod nas 200din u klasi, to je racunica...
 
KishRobert: Хвала на одговору. Овде код нас јарма је млевени кукуруз, а има и обогаћена јарма и цена је ту и тамо иста. У праву си за премикс, на то сам заборавио. Имаћу и то у виду.

SasaP: Хвала и теби на одговору. Морам да будем искрен први пут чујем за твоју рачуницу. По теби свиња од 200 кг за живота поједе тону и 400 кг хране. То би тренутно коштало 42.000 дин. (кукуруз) а свињу можеш да купиш за 40.000 дин (200 кг x 200 дин). Ако би ово било тачно чини ми се да се ником не би исплатило да тови свиње!?
 
@Mikomi Ljudi koji tove svinje pretezno rade i ratarstvo, pa ih hrana dosta jeftinije kosta, ne moras tu racunicu sa kukuruzom uzmi racunicu sa koncentratorm, svinja treba da pojede 3-4kg koncentrata za kilogram zive vage, trenutnu cenu koncentrata ne znam ali nije ispod 60din kg, uzmi sam pa izracunaj...
Da ostaje 50% zarade na tovu svinja svi bi mi tovili svinje :ppozdrav:
 
Moja trenutna računica po komadu je :
prase 20 kg oko 4500 din
200 kg kukuruza 6000 din
50 kg soje 4200 din
8-9 kg premiksa oko 1300 din
veterinar uzme oko 300 din ( vakcinacija i izdavanje potvrde )
treber oko 50 kg 375din
_____________
16675 din
Treba tu dodati još kojekave preventive ,lekove i gluposti .....
To mu je otpriliko to, kad je sve idealno , a kad ima uginuća cena se uvećava
E...., ali to nije sve , a gde je tu : struja , voda , održavanje objekta , moj rad .......
 
@Mikomi
Mislim da bi tesko dobio 200 din za svinju od 150kg. Toliko otprilike sad placaju tovljenike koji su po nekom standardu (da tako kazem) od 100-110kg. A sto je svinja teza to je cena niza
 
Za 150 kg sa tom tvojom hranom min 6-7 meseci ako ne i vise ,trenutno je totalno neisplativo . Ja sam prekino sa tovom .
Ako si imo bas extra rod pa imas hrane na pretek a i ako si dokon pa neznas sta ces sa sobom ti tovi . Salu na stranu nemozes da budes pametan sta nosi dan sta noc ipak ako tovis za sebe to radis iz meraka i da ti traje tov i 6-7 meseci ali moras zbog mesnatosti malo da poboljsas hranu .
 
Moja trenutna računica po komadu je :
prase 20 kg oko 4500 din
200 kg kukuruza 6000 din
50 kg soje 4200 din
8-9 kg premiksa oko 1300 din
veterinar uzme oko 300 din ( vakcinacija i izdavanje potvrde )
treber oko 50 kg 375din
_____________
16675 din
Treba tu dodati još kojekave preventive ,lekove i gluposti .....
To mu je otpriliko to, kad je sve idealno , a kad ima uginuća cena se uvećava
E...., ali to nije sve , a gde je tu : struja , voda , održavanje objekta , moj rad .......

Koliko traje vremenski tov po ovom režimu i koliko kg je prosek tovljenika ? Zainteresovalo me je što vrlo malo ima premiksa i čini mi se da je OK što manje hemije to bolje.
Hvala unapred
 
Pa nije malo premiksa jer je 3% ( ide 3 kg na 100 kg hrane )
U proseku tov traje od 100-120 dana , tako da kilaža bude od 100 - 115 kg
Ali opet sve zavisi od prasica kakve kupim , neki su ,,meki" na hrani a neki ,,tvrdi" tako da neke lakše uraniš i pre a neke teže
 
Pa nije malo premiksa jer je 3% ( ide 3 kg na 100 kg hrane )
U proseku tov traje od 100-120 dana , tako da kilaža bude od 100 - 115 kg
Ali opet sve zavisi od prasica kakve kupim , neki su ,,meki" na hrani a neki ,,tvrdi" tako da neke lakše uraniš i pre a neke teže

Prirast ti je kao i koncetratom hranjeni stim da mislim da je tvoj izbor hrane skroz korektan.Pokušaću i ja malo više soje da guram.
 
@Mikomi
Zemljak,posto imate mogucnost i volju da odgajite tovljenika za svoje potrebe,vas ne treba da zanima racunica(a uostalom,necete biti na gubitku).Najbitnije je da znate da ste za svoju porodicu obezbedili zdravu,domacu hranu
 
Jedino kod velikih preradjivaca npr Sojaprotein...ali tamo mora veca kolicina da se uzme za manje novaca...sacma na malo je negde oko 85-90 din
 
@ ta peera
210kg trebera po 10 dinara 2100
140-150kg kukuruza po 26,50 (po toj ceni sam prodao jesenas visak, zato sam je uzeo u racunici) 3900
25kg sojine pogace i 30 kg sojine sacme ukupno 4500
premiks 8kg po 160 ukupno 1280
prasici su od mojih krmaca, ali mi je jedan nakupac za njih nudio 4400 po komadu sto je u tom trenutku bilo i realno.
Sad su u proseku 100+kg i ima predvidjene hrane za jos dvadesetak dana.
 
Sta mislite ljudi jer se isplati toviti svinje hlebom, strudlama sa makom visnjama i orasima i hlebom od cistog zita proklijalog tj zove se Tonus, to su stvari do kojih mogu doci maltene besplatno za 1000 din mogu dobiti neka bude 15 dzakova svega toga.

Ja sam mislio da dodam jos na svaku kantu Jupola kad sve to natopim jos fanglu ili pola fangle Supera od 35%.

Sa jer mi moze neko reci da ne preteram sa superom.

A to mislim za prasice tezine preko 30 kg.
 
Nazad
Vrh