ZICAPROM
Član
A može li i od Vas preporuka kako da u kućnim uslovima unapredim pečenje rakije na starinski način, napominjem da košpicu izbacujem ali dalje ne koristim nikakve savremenije metode, a voleo bih čuti savet.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Napomena: This feature currently requires accessing the site using the built-in Safari browser.
Stvarno nije uredu zbog eventualne sujete, nerazumijevanjem nastalim izostankom neophodnog predznanja, ovakvim gafovima u postupku, pa čak i lažnim tvrdnjama o literaturi davati preporuke i tako druge dovoditi u zabludu
U ovom slucaju se sumporna kiselina dodaje da bi se podesila PH vrednost komine,ne da bi se inaktivirali divlji kvasci
Proizvodnja vina se puno razlikuje od proizvodnje rakije,tako da se te dve stvari ne mogu porediti.
Stvarno nemoj, i ovo je bilo previše. Iz ovog što si napisao je sve vidljivo, i daj molim te poštedi i nas i sebe ovakvih gluposti. Razlika između sumporne kiseline i otopljenog SO2 u tečnosti je tolika da je ne znaju samo oni koji su još u osnovnoj školi mrzili hemiju. Normalno da svako može zaboraviti neke stvari iz svog obrazovanja ako mu one nisu toliko važne, ali se onda ne treba trpati u priču u kojoj se one spominju. Ovdje se ne dešava samo to nego se uporno dijele savjeti i ubjeđuje druge u svoja totalno pogrešna mišljenja i stavove a prave se greške na onim osnovnim i elementarnim stvarima, i priča o nečemu o čemu se nema pojma.Ne bi puno da filozofiram...
Ne mogu a da ne ponovim krajnju istinu, u vidu poruke koju sam napisao u situaciji koja je jako slična ovoj. Svi oni koji u tehnici i tehnologiji spominju neku nepostojeću razliku između nauke (teorije) i prakse, nisu ništa drugo nego oni kojima se neda nikako da bilo šta potvrde ili dokažu. Razlog je jako prost. Tako malo znaju, i tako puno stvari zanemaruju u onom što rade, pa zato i dobivaju drugačije rezultate od onih prikazanih u „teoriji“.Ne bi puno da filozofiram, kao što reče jedan kolega sa foruma teorija je jedno, a u praksi je to malko drugačije i ne ispadne sve baš kako se računa.
1 okupimo zrelu sljivu (ostatak oberemo)
2:ubacimo u kacu-e
3:Izmerim sadrzaj secera (ove godine cacanska rodna imala 15%,sto je izvarnredno),dodam 4kg secera,sirup naravno, tako da je malo "poboljsam" do 19-20%,dodam vinobran 10g na 100kg sliva.
Vinobran sprecava oksidaciju voca, odnosno sumportisem je.Zbog sprecavanja burne reakcije u toku vrenja dodam 10 grama selektivnog kvasca (uvoz iz francuske 100Evra po Kg ga placam).Osim sto sprecava burno vrenje selektivni kvasac "trazi" i poslednji atom secera u kljuku i pretvara ga u alkohol.Znaci potpuno prirodan proces.
4:svaki drugi dan muljam kljuk i sprecavam pravljenje "kore" na vrhu kace.Kaca je,zatvorena ali ne skroz,jer u toku vrenja se oslobadja velika kolicina gasova,ugleljen dioksid...itd
5osle 10-15 dana sve kostice su pale na dno, a "meso" sljive je isplivalo na povrsinu.Jednostavnim pretakanjem u drugu kacu odvajam sljivu od kostice,vrlo jednostavno.Kostice ispustaju gorcinu,probaj da pojedes ono semence i videces da je gorko. Posle 21 jednog dana zovem kazandziju koji radi,naravno, kako mu ja kazem.
6rvu frakciju, ili ti,priprema za prepek, teram do 5 Gradi,znaci izvlacim, joj dusu
7ruga frakcija, ili ti, prepek, teram do 12 gradi s tim sto vadim 1 litar prve rakije (prvenca) i dajem ga zeni da pere prozore sa njim,izvanredan je za te stvari.
8:Ostatak od 12-5 gradi stavljam u sledeci prepek.
9:Ako si sve tako uradio prepek mora da sadrzi od 60-62% alkohola odnosno 24-24.5 gradi i nema metila,ili ga ima u tragovima i natavno nema nikakvu skramu na povrsini.Naravno ova rakija nija za pice,prvo je jaka, a drugo nema ni neki ukus ni miris.( a sta sada, kada nije za pice ).E onda, odem do apoteke kupim destilovanu vodu i skinem je 50% odnosno na 20Gradi.Voda se dodaje tako da na 10 litara rakije 0.8Lit vode skida 1 grad (znaci zako je rrakija 24 grada, 60%, dodas 4*0.8Lit=3.2 litra dest. vode,i gle cudu,rakija postaje "pitka", a i svi mirisi i ukusu se polako javljaju.U stvari, sta se desilio,Svi aromatici su se "rastvorili",zahvaljujuci vodi,neki se ne rastvaraju u alkoholu.
10:stavimo u bure da odstoji 50 dana, pa ako si u frci mozes da pocnes da je pijes,ali sacekaj bar 1 godinu.Bure mora da bude hrastovo,jos ako je "barik",onda je to vrhunska sljiva (do 30Ev. litar).Hrastovo bure,naravno dobro pripljemljeno ne "pije",rakiju.
11: Prijatno !
Uvažavam ovakvu komunikaciju i nisam zakeralo, ali dozvoli da ama baš nikako ne mogu preći preko ovog "ajde recimo" jer radi se o nečemu što je osnovno pravilo do te mjere da se mora poštovati kod proizvodnje rakije.Dobro, ajde recimo da griješim u vezi dodavanja vinobrana.
Prvo, dodavanje vinobrana nema nikave veze sa burnim vrenjem. Ono mu ne smeta nimalo, niti ga može ublažiti. Drugo, dodavanjem vinobrana se nanosi više štete nego da se ništa ne uradi. Odnosno, sigurno je bolje rješenje ubaciti šljivu u kacu i ne dirati ništa dok ne dođe vrijeme da se stavi u kazan za rakiju.Kako onda praktično riješiti problem burnog vrenja bez dodavanja vinobrana,
Isto kao kada bi htio da praviš kuću pa ti nedostaju čekić, lopata, mistrija, vaser vaga, mješalica za beton i sl. Ne može se ni vrhunska rakija praviti bez kace, kazana i ostalih potrebnih stvari. Polovni klima uređaj se može nabaviti za neke sitnije pare pa se može ugraditi u prostoriju u kojoj se vrši vrenje, a dobra dopunska metoda je i sa zaleđenim bocama od 5 litara i stavljanje prije poćetka vrenja na nekih 10-20 cm ispod površine šljive u kaci. Na kraju krajeva ako ni to nije moguće onda se biraju kasnije sorte kada će temperatura biti primjerenija. Obavezno je anaerobno vrenje koje možeš raditi dobro utegnutim najlonom i vrenjačom od obične plastične flaše sa vodom.konkretno za moj slučaj u pitanju je objekat nije podrum gdje se obavlja fermentacija pa regulacija temperature nije baš moguća?
Ne krijem ništa, što se vidi i iz dosadašnjeg pisanja, ali ne volim davati recepte za ovakve stvari jer oni i ne postoje. Tehnologija, pa ni ova za rakije, odnosno jaka alkoholna pića, inače u sebi ne sadrži striktne odrednice jer mora uvažavati promjenjive uslove i situacije, i na pravi način reagovati na njih. Ali nije sve to toliko promjenjivo i neodređeno, pa ću dati smjernice i okvire analizom postupka u ovih 10 tačaka koje si naveo u citatu. Svaka faza postupka pravljenja rakije je važna do te mjere da bi se o svakoj mogao napisati priručnik sa nekim elementarnim pravilima. Recepti su nešto što je isključenoDrugo pitanje je da napišeš kad uhvatiš vremena ajde da kažemo tvoju tehnologiju spremanja koma.
Ma nema ljutnje u normalnoj komunikaciji sve dok se ne krene jeftinim trikovima i niskim udarcima, a ni tada sa moje strane nije ljutnja nego namjera postavljanja stvari na svoje mjesto. Otvoreno i direktno bez okolišanja pa makar to nekoga i ljutilo.nadam se bez ljutnje .
Svako voće se bere ili protresa kako bi se izbjegao štetan uticaj mikroorganizama u fermentaciji. Prije svega plijesni i bakterija. Voće odvajanjem od stabla gubi sposobnost odbrane od mikroorganizama, i ležanje na zemlji pored toga što ga zaprlja utiče na pogodne uslove za razvoj mikroorganizama koji su u stanju u roku od 20 ili nešto više minuta udvostručiti svoju količinu. Ne treba ni zamišljati koliko je to onda geometrijskom progresijom za 24 sata. Pored toga, sve što je opalo u trenutku kada se voće treba brati jako lako ima neki nedostatak koji utiče na kvalitet voća pa tako i na kvalitet rakije u konačnici. Za postizanje vrhunskih kvaliteta rakije ovdje bi trebalo razdvojiti takve dvije sirovine za fermentaciju, i obavezno tretirati onu drugu kao sirovinu nižeg kvaliteta, kod koje je onda obavezno dodavanje u vidu sumporne ili fosforne kiseline, ili manje opasnih za rukovanje granula koje se sastoje iz mješavine organskih i mineralne kiseline i služe za spuštanje pH kljuka. Nadam se da Neću pretjerati ako skrenem pažnju na jednu činjenicu. Odbacivanjem nekoliko procenata zaraženih, bolesnih i zakržljalih plodova sigurno se dobiva više a pored toga i znatno kvalitetnije rakije, nego da se to sve stavi u kacu.1 okupimo zrelu sljivu (ostatak oberemo)
Prije toga bi, u malte ne svim situacijama, itekako koristilo pasiranje i odvajanje košpice zbog boljeg kvaliteta i aromatičnosti. Ni dodavanje enzima nije nimalo beskorisno zbog brže ekstrakcije soka, što onda utiče na čistije vrenje, oslobađanje aroma i kasnijih prednosti takvog materijala u toku destilacije. Mada postoje situacije kada nije poželjno dodavati oboje zajedno.2:ubacimo u kacu-e
Za vinobran je sve jasno, to ne radi niko. Za to čak nije potrebno nikakvo predznanje nego je samo potrebno razlikovati dobru od loše rakije.3:Izmerim sadrzaj secera (ove godine cacanska rodna imala 15%,sto je izvarnredno),dodam 4kg secera,sirup naravno, tako da je malo "poboljsam" do 19-20%,dodam vinobran 10g na 100kg sliva.
Vinobran sprecava oksidaciju voca, odnosno sumportisem je.Zbog sprecavanja burne reakcije u toku vrenja dodam 10 grama selektivnog kvasca (uvoz iz francuske 100Evra po Kg ga placam).Osim sto sprecava burno vrenje selektivni kvasac "trazi" i poslednji atom secera u kljuku i pretvara ga u alkohol.Znaci potpuno prirodan proces.
Kaca ne smije biti otvorena nego zatvorena sa vrenjačom za ispuštanje viška CO2, i to odmah od trenutka stavljanja na fermentaciju. Nema potrebe ni za kakvo muljanje, niti se u ovoj situaciji pravi kora na vrhu, pa se ono i ne radi. Inače kod otvorene fermentacije, to jest one koja se i najčešće radi, potrebno je baš stvoriti koru na vrhu zagladiti je kao betonsku glazuru kako bi se imitirala zatvorena fermentacija. Miješanje u ovoj situacije ne samo da je nepotrebno nego je i štetno. Kako za kvalitet tako i za količinu dobivene rakije.4:svaki drugi dan muljam kljuk i sprecavam pravljenje "kore" na vrhu kace.Kaca je,zatvorena ali ne skroz,jer u toku vrenja se oslobadja velika kolicina gasova,ugleljen dioksid...itd
Košpice su već napravile dio štete u ovih 10-15 dana pa ih je najbolje odvojiti tako da nikako ne dospiju u kacu za vrenje, prije fermentacije. Jedno od pravila je da se fermentaciona posuda ne otvara dok ne dođe vrijeme za destilaciju. Ovo pretakanje je još gore od toga i nešto što se nikako ne bi trebalo raditi zbog oksidacije kljuka u situaciji kada vrenje još nije završeno. Kljuk može da završi vrenje i prije i poslije nego što prođu od ove tri sedmice jer zo zavisi od niza faktora od kojih je najvažnija temperatura vrenja, vrsta voća... Određenje završetka vrenja se jedino pouzdano može utvrditi kroz praćenje količine neprevrelog šećera.5osle 10-15 dana sve kostice su pale na dno, a "meso" sljive je isplivalo na povrsinu.Jednostavnim pretakanjem u drugu kacu odvajam sljivu od kostice,vrlo jednostavno.Kostice ispustaju gorcinu,probaj da pojedes ono semence i videces da je gorko. Posle 21 jednog dana zovem kazandziju koji radi,naravno, kako mu ja kazem.
Meka rakija se dobiva tako što se destilacija izvodi sve dok na luli kazana rakija ne padne na 3-5 stepeni (malo više od 1-2 grada), vodeći računa da se zadovolji ono od 25-32 stepena njene jačine o čemu sam nedavno pisao na temi, rakija od kajsije.Ovo 5 gradi je način gubitka kvaliteta, pa onda i količine.6rvu frakciju, ili ti,priprema za prepek, teram do 5 Gradi,znaci izvlacim, joj dusu
Prvenac se u zavisnosti od kvaliteta fermentacije odvaja najčešće u količini od 0,5-1,5% od zapremine kazana, probavanjem - degustacijom. Rakija se nikada ne hvata ovako slaba i to je jedna od najčešćih grešaka destilacije. Ona se hvata na jačinu od 65-72 stepena i nakon dozrijevanja razblažuje na pitku jačinu.7ruga frakcija, ili ti, prepek, teram do 12 gradi s tim sto vadim 1 litar prve rakije (prvenca) i dajem ga zeni da pere prozore sa njim,izvanredan je za te stvari.
Postoje situacije gdje se može raditi recikliranje, stavljanjem jače patoke u slijedeći kazan za drugu destilaciju, ali to nije ovakva jačina i nikada nije kod rakije od šljive.8:Ostatak od 12-5 gradi stavljam u sledeci prepek.
Neke stvari u ovom dijelu teksta nisam do kraja razumio a neke su me dobro nasmijale pa ih ne želim ni komentarisati. Ako neko ovo što je napisano može kao pitanje uobličiti na malo ozbiljniji način nije problem da odgovorim.9:Ako si sve tako uradio prepek mora da sadrzi od 60-62% alkohola odnosno 24-24.5 gradi i nema metila,ili ga ima u tragovima i natavno nema nikakvu skramu na povrsini.Naravno ova rakija nija za pice,prvo je jaka, a drugo nema ni neki ukus ni miris.( a sta sada, kada nije za pice ).E onda, odem do apoteke kupim destilovanu vodu i skinem je 50% odnosno na 20Gradi.Voda se dodaje tako da na 10 litara rakije 0.8Lit vode skida 1 grad (znaci zako je rrakija 24 grada, 60%, dodas 4*0.8Lit=3.2 litra dest. vode,i gle cudu,rakija postaje "pitka", a i svi mirisi i ukusu se polako javljaju.U stvari, sta se desilio,Svi aromatici su se "rastvorili",zahvaljujuci vodi,neki se ne rastvaraju u alkoholu.
Rakija koja će dozrijevati u buretu u njega se stavlja odmah nakon destilacije. Prije toga se ne smije raditi nikakvo razblaživanje.10:stavimo u bure da odstoji 50 dana, pa ako si u frci mozes da pocnes da je pijes,ali sacekaj bar 1 godinu.Bure mora da bude hrastovo,jos ako je "barik",onda je to vrhunska sljiva (do 30Ev. litar).Hrastovo bure,naravno dobro pripljemljeno ne "pije",rakiju.
Prvo, dodavanje vinobrana nema nikave veze sa burnim vrenjem. Ono mu ne smeta nimalo, niti ga može ublažiti.
Ni dodavanje enzima nije nimalo beskorisno
Za postizanje vrhunskih kvaliteta rakije ovdje bi trebalo razdvojiti takve dvije sirovine za fermentaciju
Dinamika fermentacije se prati količinom prevrelog šećera (na neki vremenski rok, dan ili sate) i temperaturom vrenja u anaerobnim uslovima, a ne količinom pjene. Količina pjena nije znak dinamike fermentacije nego karakteristika soja kvasca koji vrši vrenje. Bez obzira na dodavanje selekcioniranih kvasaca, u ovakvim uslovima imaš aktivnost i onih drugih koji onda i daju pjenu, naročito onih koji traže kiseonik za svoju aktivnost. Kada tu fermentaciju radiš u aerobnim uslovima, i još miješanjem unosiš novi kiseonik onda je normalno da imaš ovako pjenjenje pa i burnije vrenje, jer ti rade kvasci koji ne bi trebali imati primat u fermentaciji. I ne samo da ti rade kvasci nego u većoj mjeri i drugi mikroorganizmi. Zato se takve stvari moraju izbjeći kao pogrešne jer utiču na kvalitet rakije. Taj problem se kod pravljenja rakije ne rješava vinobranom nego uslovima fermentacije. Mora biti najmanje anaerobna sa pokušajem regulisanja temperature.OK, ali mi sad nije jasna jedna stvar. Evo napisaću šta sam radio...
Izuzetno dobar i dostupan, Lallzyme HC, ali na žalost ne u BiH pa ga nabavljam u RH.Koje enzime bi preporučio i da li se može nabaviti u BIH i gdje, može i na PP?
Ne preko 17 stepeni, 20 i preko toga je nedopustivo.Koja je optimalna, ajde da kažemo idealna temperatura koma za fermentaciju konkretno šljive i kruške Viljamovke?
Ovo što navodiš je stvar tržišta, marketinga i predubjeđenja potrošača. Predubjeđenja o lošem kvalitetu domaće rakije su na žalost najčešće i opravdana, obzirom na to šta se sve radi u toku njene proizvodnje, pa i kasnije. Djelimično je i to jedan od razloga zašto trošim energiju na priču o onim osnovnim stvarima koje treba ispoštovati. Moram još reći da mi nije zanimljiva drugačija priča o rakiji osim one koja podrazumijeva kvalitet.Takva rakija se baš ne može prodavati, ajde da kažem običnim ljudima i po cijeni od 5-6 evra.
Pokušat ću pojednostaviti pa malo i banalizovati na primjeru onog enzima koji sam preporučio. U upotrebi koja je ovdje interesantna njihova namjena je prije svega da razbiju strukturu krupnih molekula prvenstveno pektina, pa i ovojnica u kojoj su ovako krupne molekule zarobljene, i tako oslobode tečnost iz voća. Razbijanje ovih krupnih molekula-polimera se uz pomoć enzima radi na kontrolisan odnosno usmjeren način i ujedno se indirektno oslobađaju aromatske materije. Ove aromatske materije bi inače ostale zarobljene u velikim molekulima i ne bi mogle dati svoj doprinos fermentisanom materijalu. Ne radi se samo o jednoj vrsti enzima nego najčešće o grupama zbog njihovog međusobno zavisnog djelovanja. Svi enzimi koji se ovdje unose su inače prirodno prisutni u voću, samo u znatno nepovoljnijoj koncentraciji i proporciji nego što je to nama potrebno. Tako nešto ne samo da je korisno za bržu i veću ekstrakciju soka i oslobađanje aroma nego utiče i na druge krajnje produkte. Možda će biti interesantan primjer sa metanolom. U voću ima najviše enzima koje spadaju u grupu metil esteraza i one razbijajući djelimično ove molekule tako što prvenstveno odvajaju metanol od njih praveći tako situaciju da ćemo ga prirodno imati više u rakiji nego kada dodamo poligalakturonaze i još neke enzime kojih ima znatno manje u voću. Dodavanjem poligalakturonaza u većoj koncentraciji i istih onih metil esteraza u znatno manjoj koncentraciji, sada se ta ista velika molekula u voću u drugom koraku cijepa na drugačiji način koji će nam dati manje metanola a više drugih jedinjenja. Sva tako nastala jedinjenja će dati aromatičniji kljuk i rakiju. Ovdje još važno naglasiti da brže otpuštanje soka više štiti kvalitet voća i arome čija degradacija neće nastati u toj situaciji, nego kada je taj materijal izložen kiseoniku. Tipičan i jako uočljiv primjer je promjena boje sječene ili rendane jabuke. Nije u pitanju samo promjena boje nego ona govori o nastanku jedinjenja koje će štetno djelovati na aromu. Zbog ovih enzimskih posljedica, kao i nekih drugih, ide i ona generalna preporuka da se grožđe i voće ne treba gnječiti tokom berbe i da se treba biti pažljiv u transportu do mjesta za preradu, pa čak da se kvalitet vina razlikuje u zavisnosti od toga da li je obavljena ručna ili mašinska berba..Dakle moje pitanje bi bilo da ako je moguće malo pojasnite meni, a i drugima, koju svrhu enzimi imaju i kako se koriste tj. dodaju,...
Smatra se iz više razloga da je idelni pH za obavljanje fermentacije od 3,0-3,2. Ovdje govorim o jednom faktoru koji određuje način odvijanja fermentacije i njegovom uticaju na konačnu aromu i kvalitet rakije.takođe koliko treba da bude PH vrednost koma da se ne "ukiseli",
Tako i treba, raduje me.mogu da kažem da ga solidno dobro sprovodim u delo
Nisam nikada pekao rakiju od dinje, ali mi nije nepoznanica. Sve je to jako slično samo treba poznavati karakteristike voća ili onoga sa čim se radi. Kod nje je najmanje potrebno odstraniti koru i sjemenke i još podesiti pH reakciju od 3,0-3,2 zato što dinja sadrži manje prirodnih kiselina od voća pa je time i njen pH relativno viši. Ako nemaš iskustva u radu sa sumpornom kiselinom ne bih ti je ni preporučio za namještanje pH zbog njene izuzetne agresivnosti i potencijalne opasnosti po onoga ko nije vičan rukovanju sa njom. Možeš to raditi granulama za spuštanje pH koje se mogu nabaviti ili naručiti kod onih koji drže enološke preparate. Najbolji rezultat se postiže ako se fermentacija radi sa sokom od dinje koji je prethodno tretiran enzimom, pa čak i ako nije podešen pH sredine. U toj situaciji bi trebalo raditi nešto bržu fermentaciju na temperaturi od 18-20, dodatno izborom kvasca koji ima brže vrenje i to je to. Sve ostalo je malte ne isto.Danas sam 200kg. dinja očistio koru i seme isamleo na sitno za rakiju,interesuje me jel neko radio sa dinjom šta je potrebno da se pazi i tehnologija pošto ne mogu da otvorim temu napisao sam u ovoj temi.