Карактеристике распрскивача и топова

Retlav kod nas te topove zovu skodindsad dali ih ona proizvosi ili ne stvarno ne znam. Momo Saric da nije mnogo bio zabacen pozadi pa onda preleti brzo taj deo jer ga vuce i gravitacija, mora da bude tacno u ravni da bi radio ok. ,a mozda je i do toga sto kaze Retlav.
 
Ne razumem tu priču o suženju na ulazu ali mislim da to nije jedini i najveći problem. Kad si radio sa tifonom Sigma na njemu je promer cevi bio fi 75 mm, a na grčkom tifonu ti je fi 100 mm. Veći promer cevi je doveo do toga da imaš manji pad pritiska i logično je da se top "oporavi".


Da malo dopunim...
Naš tifon je bio fi 90 mm, a suženje koje brat spomine se nalazi na mestu gde se voda preusmerava na protočni kanal koji pogoni turbinu tj. uljnu pumpu. To suženje ima promer možda nekih 50mm tako da ga drastično guši, a isti sistem ima i pomenuti tifon fi 75mm.

Evo jednog snimka pomenute 75-ice u radu http://www.youtube.com/watch?v=TDLb_7L5YGM, pogledajte malo bolje kako izgleda turbina a iznad nje sistem za zaustavljanje tifona koji smo mi bili izbacili zbog totalne nefunkcionalnosti.
Ventil bukvalno zatvori protok vode a pumpa i dalje gura... Šta mislite kakve su posledice...:kisa:
 
Ovaj top dolazi uz Žalec tifon , neznam ko proizvodi ,nagib nije u pitanju , a okreće se rukom izuzetno lako , reko bi previše lako kad poredim sa drugim topovima koje imam.
 
Ne razumem tu priču o suženju na ulazu ali mislim da to nije jedini i najveći problem. Kad si radio sa tifonom Sigma na njemu je promer cevi bio fi 75 mm, a na grčkom tifonu ti je fi 100 mm. Veći promer cevi je doveo do toga da imaš manji pad pritiska i logično je da se top "oporavi".


Da malo dopunim...
Naš tifon je bio fi 90 mm, a suženje koje brat spomine se nalazi na mestu gde se voda preusmerava na protočni kanal koji pogoni turbinu tj. uljnu pumpu. To suženje ima promer možda nekih 50mm tako da ga drastično guši, a isti sistem ima i pomenuti tifon fi 75mm.

Evo jednog snimka pomenute 75-ice u radu http://www.youtube.com/watch?v=TDLb_7L5YGM, pogledajte malo bolje kako izgleda turbina a iznad nje sistem za zaustavljanje tifona koji smo mi bili izbacili zbog totalne nefunkcionalnosti.
Ventil bukvalno zatvori protok vode a pumpa i dalje gura... Šta mislite kakve su posledice...:kisa:


Ok, koliko je dugačko to suženje? Koliko vode treba da prođe kroz njega i od kog je materijala? Hoću da probam da izračunam koliki je pad pritiska.
 
Poslednja izmena:
Ne radi se o protoku kroz taj tifon i to suzenje.Ako bih koristio taj tifon(crevo f90mm) za tranzit kao sto sam i pitao,tada voda ne bi isla kroz to suzenje pa ni taj mehanizam,vec samo kroz crevo.
 
Ne radi se o protoku kroz taj tifon i to suzenje.Ako bih koristio taj tifon(crevo f90mm) za tranzit kao sto sam i pitao,tada voda ne bi isla kroz to suzenje pa ni taj mehanizam,vec samo kroz crevo.

Da, ako bi izbegao to suženje, imao bi manje gubitke pritiska svakako.
 
Poslednja izmena:
Ne razumem tu priču o suženju na ulazu ali mislim da to nije jedini i najveći problem. Kad si radio sa tifonom Sigma na njemu je promer cevi bio fi 75 mm, a na grčkom tifonu ti je fi 100 mm. Veći promer cevi je doveo do toga da imaš manji pad pritiska i logično je da se top "oporavi".


Da malo dopunim...
Naš tifon je bio fi 90 mm, a suženje koje brat spomine se nalazi na mestu gde se voda preusmerava na protočni kanal koji pogoni turbinu tj. uljnu pumpu. To suženje ima promer možda nekih 50mm tako da ga drastično guši, a isti sistem ima i pomenuti tifon fi 75mm.

Evo jednog snimka pomenute 75-ice u radu http://www.youtube.com/watch?v=TDLb_7L5YGM, pogledajte malo bolje kako izgleda turbina a iznad nje sistem za zaustavljanje tifona koji smo mi bili izbacili zbog totalne nefunkcionalnosti.
Ventil bukvalno zatvori protok vode a pumpa i dalje gura... Šta mislite kakve su posledice...:kisa:

Znaci stvar je bila u mehanizmu za namotavanje koliko sam ja razumeo. Bolje ti radi top na tifonu sa grckom turbinom?
 
Tacno tako!Daleko smo vec otisli od mog prvog pitanja a ono je bilo:Ima li smisla koristiti crevo od tifona f 90mm kao tranzit od pumpe (predstavljene u prethodnim postovima)do tifona (grckog) koji ima crevo f 100mm i sa topom cije su slike u prethodnim postovima?
 
Ako hoćemo pošteno, to uopšte nije pitanje za ovu temu. U principu možeš da koristiš bez problema.
Ali šta je tebi parametar za "smisao"? Šta je ranije korišćeno za dovod od pumpe do tog tifona? Koji promer cevi i kolike dužine? Mislim da pre svega moramo sa nečim da uporedimo da bi znali da li je to bolje rešenje ili ne.
 
Pre smo koristili metalne cevi fi 110 koje su preteške za manipulaciju.
Sada bi koristio taj tifon fi90 umesto cevi za tranzit, dvojica završe posao bez da se oznoje, a onako neznam kosam ni šta sam dok se to sve ne postavi.
Milina je videti kako to radi, mislim na top kada vidiš kako "pada kiša", ali ovako bi duplo olakšao sebi posao.
 
54.jpg

http://www.grouner.gr/en/product.php?id=54&cat=8

Grouner topovi- grčki proizvod i ovo je kopija italijanskog SIME JOLLY
Spomenuo sam ga na par stranica unazad pored Jolly, Penguin AQ 40G i AG 40 to su sve topovi sličnih karakteristika.

Dok kod turskih Yuzuak neki top sličnih karakteristika bio bi ovaj plastični "Atom 27" sa samo jednom diznom.
Razgovarao sam na prošlogodišnjem sajmu sa komercijalistima iz Yuzuaka koji su mi rekli da to može da zameni gore navedene topove međutim nisu imali povoljne cene. Ipak je to samo plastičan top a za njega bi se u Srbiji tražilo od 5000 RSD pa na više.
atom271_dd455.jpg


http://yuzuak.com/products/1005/impact-type/1015/atom-27.aspx
 
Poslednja izmena:
Vezano sa početkom teme kačim karakteristike rasprskivača Perrot ZK 30 ili kopija piše samo ZK 30, AG 30... Ima priključak od 1", materijal mesing.
ag30.jpg


Vidim da se odmah povelo pitanje o ceni ovih rasprskivača. Dakle, varijanta pun krug košta oko 2500, a sektorska sa početka teme oko 3000 dinara.

Ovaj rasprskivač zahteva veću količinu vode a i dijapazon radnog pritiska je dosta pomeren od uobičajenih rasprskivača. Video sam da radi i da dostiže domete kao i poneki topovi koji su se spomenuli na ovoj temi (Jolly, AG 40, AQ 40 G, grčki Grouner i ovaj plastični Yuzuak).
 
Poslednja izmena:
Pitanje za @retlav-a da li ti radiš u agro gasu kad imaš u potpisu njihov link jer mogu da kažem da nisam zadovoljan sa njihovom uslugom. kupio sam od njih prvo varijantu plastičnog topa AG44 i kad sam ga dobio i stavio na tifon ispostavilo se da ima fabričku grešku a kad sam ih nazvao i reklamirao saznam da su ustvari znali da ima sa fabričkom greškom ali da su mislili da nije svaki priznali su zamenu pa sam uzeo AG40 aluminijumski i doplatio razliku ali kad sam ga dobio nisam uz njega dobio diznu 16mm i ključ za menjanje dizni. Neznam za druge ali ja sam tako prošao sa njima.
I da dodam bez obzira na greške ja sam zadovoljan sa radom topa AG40 i hvala Retlavu i Zoliki za savet samo što moram da se snalazim za diznu 16mm jer mi je 14 mala kad navodnjavam kukuruz.
Pozdrav :cao:
 
Tako je. Prodavci iz Agrogasove prodavnice u Grockoj su mi rekli da je bio problem ako misliš na AG 42 PLASTIČNI? Stvarno mi je žao zbog toga.
Uzeo sam taj top i testirao ga i video da curi na spoju ispod zaštite opruge. Rečeno mi je da top lepo radi ali eto prosipa vodu tamo gde ne bi trebalo.
Čisto da se zna da nije u prodaji dok se to ne reši.

Što se tiče ključa za dizne i dizne 16 mm- one su išle samo uz taj plastični top.
Ne znam zašto je baš to komplet proizvođača, ali na žalost tako je.

Dakle, uz proverene aluminijumske topove AG 42 i AG 40 idu samo 3 dizne a to su: 10 mm, 12 mm i 14 mm. Kao što si dobio.
Čak nema ni u ponudi da se kupi pojedinačno dizna od 16 mm.

Pozdrav :cao:
 
Jeste to je taj top što je bio kod mene radi odlično ali prosipa puno na okretaču
Šteta što nema da se poruči posebno 16mm ja bih kupio jer bi mi odgovarala sledećom prilikom kad budem navodnjavao uslikaću kako radi AG40 inače zahvat mu je (bar kod mene) 68 redova kukuruza i za mene je odličan s obzirom da navodnjavam na struju.
 
Rasklopio sam pre neki dan jedan top AG 40 odnosno Jolly i napravio jedan 3D model sa prikazom svih delova koje sam tamo zatekao.

top_AQ40_G_3d_model1.jpg



top_AQ40_G_3d_model2.jpg
 
Poslednja izmena:
Hvala Deda Lalo. Eto ponekad nalazim malo vremena da nešto konkretno nacrtam u AutoCad-u. Obično mi je tematika oprema za navodnjavanje.
 
Ima li ko iskustva da li valja da pustim kroz sistem za orosavanje vodu koja stoji od jesenas u otvorenom bazenu na maline.Ako voda ne valja ne znam da li valja da ide na lisnu masu.
 
MEGANET RASPRSKIVAČI (PROIZVOĐAČ NETAFIM, IZRAEL)

- Rasprskivač, 7 različitih nominalnih protoka: 200, 250, 350,450,550,650,750 l/h
- Nominalni protok ostvaren pri pritisku od 2,3bar
- Preporučeni radni pritisak: 2.0 do 3.0 bar
-
2 tipa ugla zalivanja: viši 24 stepeni, niži 15 stepeni
- Priključakr: 1/2" muški navoj
Mega_Net.jpg

Slika rasprskivača:
Mega_Net_1.jpg


Dodatak u obliku odbojne površine za zalivanje pola kruga:

Mega_Net_with_Road_Guard.jpg


Primer postavke u polju, rasprskivači su na stalcima sa crevom

art3.jpg


- - - - - - - - - -

Evo i video snimak rada rasprskivača MEGANET. Odmah ćete primetiti da to nije udarni to jest impulsni rasprskivač. Dakle ima sličan rad kao parkovski rasprskivači - pop up.

 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh