Карактеристике распрскивача и топова

Duplex-spray-web.jpg


Original je: Sime Duplex, kopije ili licence su DMB top i AG 44, verovatno postoji još takvih kopija, ali ovo je ono što može da se nađe na našem tržištu.

Karakteristike možete pogledati ovde:

http://www.agrogas.co.rs/navodnjavanje_delovi.html#kisni_topovi


Screenshot.jpg
 
Retlav ima li negde cena ovakvog topa planiram do leta da kupim jedan za tifon fi63 pa me interesuju cene i da vidim koji će mi najbolje odgoarati
 
john procitaj moj post #6 u ovoj temi,ja bi pre tog topa River preporucio za tifon fi63.Ne znam koja je cena ovih kopija od Duplex-a ali originalni Duplex je samo 50evra jeftiniji od River-a a cisto sumnjam da je bezveze toliko rasiren River kod nas.
 
Kišni top "АG 44" je 17.400,00 RSD u Agrogasu. Cena topa "DMB" je otprilike isto toliko dok je original SIME "Duplex"na poslednjem sajmu u Novom Sadu bio oko 220 EUR. Mislim da će u sezoni sve to da se spusti za oko 1000,00 RSD.
 
Poslednja izmena:
Zolika taj top river ima moj komšija na tifonu fi63 i uzimao sam ga da probam kod mene i lepo radi ali znam mu cenu pa sam mislio ako mogu da se snadjem za neki jeftiniji zato sam pitao za ovu kopiju a što se tiče rada sa river sam zadovoljan i uzeću najradije njega ali kažem pitam za cenu ako ima gde malo jeftinije do leta ću rešiti šta i kako. Pozdrav
 
Pa ako su u pitanju pare onda ostaje ti ili onaj AG 44 sto retlav pominjao ili recimo onaj top koji je na agrogas-ovom sajtu naznacen AG 42,jer ja sam pogledao karakteristike originalnog SIME AMBO topa,od kojeg je kopija ovaj AG 42 i njegova potrosnja vode sa diznama 16+7mm (stim da vidim da na agrogasu pise da je sa max 14 diznom pa i zato je razlika) ide od 267 do 414 lit/min sto mislim da je zadovoljavajuce za jednu 63-ku a cena u onoj prodavnici kojeg sam vec pomenuo tu (u madjarskoj) nesto manje od 100 evra!Cak imas i SIME HIDRA cija potrosnja ide od 378-533li/min sa diznom 18+5mm i koji kosta 115 evra s tim da kod ovog modela moze doci do istog problema kojeg sam opisao u postu #4 u ovoj temi.
 
@zszolika
Zato često po Vojvodini možeš da vidiš sistem od nekoliko tih topova JOLLY na stalcima spojenih u liniju kao rasprskivači. To je urađeno obavezno sa najmanje duplim preklapanjem da bi svaki sledeći top zahvatio tih 5 m koji se nedovoljno natapaju od prethodnog topa.
Za top HIDRA ne znam nisam puno radio sa njim.
 
Malo bolje kad razmislim pošto ja sve navodnjavam iz dvorišta i na struju nije mi nešto mnogo bitan veliki protok odnosno da top izbaci veliku količinu vode za kratko vreme a gledam nešto ovaj katalog što je postavio Retlav meni bi možda odgovarao i top kao AG 40 ili AG42 jer mi nije mnogo uslovljeno vreme koliko ću dugo zalivati
 
A sta se desava ako na topu kao sto je sime duplex, na dizni 20mm imamo protok veci od 520 l/min, recimo 800 l/min?
 
@strucker u fabrickom prospektu Sime duplex pise da max potrosnja vode sa 20+8 mm diznom na 5 bari je 657 lit/min a ne razumem te bas najbolje sta stim hoces pitati...:sta:
 
Recimo da pumpa vuce 800l/min, u tom slucaju sta bi to znacilo za taj Sime duplex koji ima max potrosnju 657l/min? U nedoumici sam koju pumpu da uzmem pa pitam da bolje shvatim kakva bi mi pumpa odgovarala i sta bi bilo ako bi pumpa eventualno imala veci protok... Ja imam ranger sime top, i po prospektu koji sam dobio kaze recimo za pritisak 3 bara na topu sa diznom od 20mm (tako sam sracunao da bih dobio sa nekom tamo pumpom od 700 l/min, jer je to navodno donji radni pritisak) protok bi trebao biti 432 l/min. Da li je ta pumpa odgovarajuca za taj top?
 
Ako se ne varam pricamo o pumpi na benzinski ili dizel pogon?Ako je tako onda onaj kapacitet od 800lit ti je racunat za odredjen obrtaj motora,znaci recimo 2000 obrt/min ,e ako top koristi manje-nakacis top,stavis merac pritiska i snizavas obrtaj motora da bi imao odgovarajuci pritisak za top i to je to..
 
Ne, zapravo pricamo o pumpi koju pokrece elektromotor, te necu imati priliku da smanjujem broj obrtaja... Zato mi je bitno da odaberem pumpu koja ce biti bas odgovarajuca. Vodim se tablicom za pad pritiska kroz 100m u zavisnosti od litraze i fi creva koju je postavio kolega Retlav, a onda i samim karakteristikama topa.
 
Jedan moj kolega je to komplikovano resio:stavio slavinu posle pumpe :osmeh: i tako regulisao protok.Koji je izvor vode:kanal,bunar i imas li neki konkretni zamisao o marki pumpe?
 
Znam nije to komplikovano tako resiti :) Ali reko kad vec uzimam, da vidim da dzaba ne rasipam vodu. Elem, bunar je u pitanju, cev f110, voda na dubini 3.5m leti se spusti mozda jos jedan metar ponekad. Koristio sam moravu 11 do sad i nikada nisam imao problem sto se toga tice. Uzeo bih pedrollo F seriju, 7.2 bara minimalni pritisak uz maks protok 700 l/min. Sad kazu mi prodavci da ce ukoliko bude vukla vodu sa ispod 4 metra padati protok pa mozda se i tu iznivelise. Na 7 metara vuce 100l/min. Racunam da ce mi ona biti dobra i za kisnu rampu ako budem resio da je uzmem... Razmisljao sam i o pumpi iste snage (15kw) ali sa protokom 1000l/min i 5.9 bara. Eto zato se dvoumim, ali sad se podsetih one tabele za pad pritiska i bogami sa vecim protokom, veci pad pritiska :)

Da, da ne idemo mnogo od teme, evo ga Sime Ranger karakteristike: http://www.abi-irrigation.com/files/Download/Ranger.pdf
 
Tifon sa kojim precnikom hoces koristiti i sa koliko metara cevi?Imas jos neki glavni vod pre nego sto ti stigne voda na parcelu(do tifona) ili bukvalno odmah posle pumpe kacis tifon?
 
Unutrasnji Fi 75, 330metara. Razdaljina tifona i pumpe u zavisnosti od parcele je od 0 do 70. metara.
 
Neka me neko ispravi ako gresim ali ja ovako vidim stvari @strucker: u tabeli kojeg je retlav postavio vidi se da je zasencan deo tabele,znaci preporuceno je drzati se u tim granicama,napr. kod cevi sa 75mm unutrasnjom precnikom (tojest zapravo 73,6) preporucena max protok je 500lit/min i tada imas pad pritiska od 0,52 bar/100 metar.U tvom najgorem slucaju imas 330 metara na tifonu+ rekao si 70 metar pumpa-tifon(prepostavljam istu dimenziju cevi)=400 metar,znaci u cevima u ovom slucaju gubis 4 x 0,52=2,08 bari plus moras jos dodati sto ti uzme turbina na tifonu,za to bi ja racunao cca 1 bar,tojest sveukupno oko 3 bara pada od pumpe do ulaska u top.Pumpa F50/250B daje 500 lit na oko 7 bari i ako oduzmemo 3 bara pada onda ostaje ti oko 4 bara a iz prospekta od Sime Ranger se vidi da ovaj top kod 20 mm dizne na 4 bara trosi 500 lit/min znaci tu se brojke slazu kao i kod topa Sime Duplex koji sa diznama 18+8 na ovom pritisku trosi 506 lit/min.Ja bi se zadovoljio ovom varijantom...Zasto?Zato sto recimo kod kolicine vode od napr. 750lit/min vec imas pad od 1,11 bar na 100 m,znaci kod ovog slucaja sveukupno oko 5,5 bar i to znaci da sa ovom gorepomenutom pumpom koji kod 750lit daje oko 6,5 bara ostace ti kod ulazka u top svega 1 bar sto NIJE dovoljno za rad.A da ne pricamo o nekim jos vecim kolicinama vode.A to jos nismo ni uracunali da pumpa gubi po karakteristikama kad nivo vode nije na nivou pumpe...

- - - - - - - - - -

Dobitna kombinacija za mene bi bilo:pumpa F50/250B,top Ranger ili Duplex i projektovan protok od oko 500lit/min..
 
Poslednja izmena:
Hvala na savetu kolega. Ja cu koristiti fi 90 cevi do tifona, bas zbog ustede pritiska na kraju creva. Ali zasto je bolja f50/250B varijanta od f40/250A? Ja, doduse, ne mogu da garantujem sebi koliko bi se voda mogla spustiti preko leta, mozda moze da ode i na 6m kada bi verujem bolje bilo imati pumpu veceg protoka. To je ono sto me najvise brine u sustini. Koliko cu protoka izgubiti zbog eventualnog pada vodostaja...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh