Како почети...?

hvala svima na lepim zeljama ! :ppozdrav: naravno ljubav je na prvom mestu a potrudicemo se da bude i donekle i finansiski opravdano.. danas idem da vidim za polj gazdinstvo sta i kako pa cemo za dalje videti.. to je prvi korak ! :osmeh:
 
lijepo koji je ovan ovce pario jel bergamo ovaj sa prve slike desno ili neki drugi
ova ovca sa blizancima jel njima sjenicki otac ili majka sa doste krvi
 
Ta prva desno je dviska stara oko 13 meseci. Dosla je kod mene kao jagnje. Ima slike na 2 ili 3 strani ove teme. Sjagnjesta je od ovog "gospodina" sa slike.

Ojagnjen 6. juna 2010. tako bar njegov bivsi vlasnik kaze. Inace bliznakinje su njegove. Majka bliznakinja je neka pramenka i nije preterano krupna. Najkrupnija je upravo ta dviska. Cekam da se ojagnje jos jedna ovca koja je dovela blizance kod mene i jedna dviska.
Kupljene su 4. marta prosle godine i od tad sam postao vas ponosni kolega!
Slike su postavljene hronoloski. Prva je kad je ovan stigo kod mene 2.10.2011. i nije hteo da jede jecam (nije video pre toga), druga je negde decembra, a treca krajem februara.
 
Pozdrav svima!Imam 29 godina i zivim u okolini Kraljeva.Pre nekoliko godina dobio sam par ovaca koje sam drzao cisto da mi ciste imanje da nemoram da kosim,medjutim sad vec 25 ovaca i 20 jagnjica tako da sam resio da se ozbiljnije pocnem baviti ovcarstvom.Dok nisam pronasao ovaj forum nisam ni sanjao da postoji toliko vrsta ovaca.Koliko vidim na ovim stranama da je dudovcanin pre neku godinu skoro isto usao u ovaj posao pa bih zamolio da mi neko objasni kako da postavim slike od stada i da mi odgovori koju to ja uopste rasu ovaca gajim?!Unapred hvala :ppozdrav:
 
ovu sam ovcu uzeo u nekoj trampi, fali joj pola zuba i jedva je ustajala, dobijala je oko 800g koncentrata sa dve sake kostovita dnevno zadnjih 20 dana ali slabo se oporavlja, jagnje ne bleji ali stalno visi na sisama, ima 7-8 dana. Rasa je nesto oko sjenicke i bergama.
 
ovo je stvarno kost i koza ali samo je hrani sa najboljim sjenom nek je na raspolaganju koncentrat na raspolaganju kostovta samo daji i krede bice na proljece prava ovca
 
Kad i ako odhrani jagnje, popravi je malo ako može i paprikaš.Nema tu perspektive, kad je njoj pola zuba ispalo.Na žalost ona je svoje odslužila.
 
upavo to pojesce samu sebe. zato kada se formira stado tereba krenuti od jagnjadi tezine 35 kg ili jos bolje dviski pa ne moras raditi remont stada 6 godina nego samo uvecavas iz svog zapata. tako ne unosis nikakve bolesi i sam radis selekciju
 
ok da probam

evo nekoliko slika od stada pa ako bi neko mogao da mi odgovori koja je ovo rasa,meni su rekli da je domaca :sta:

Umanjene slike postavljajte, sa prikazom, evo uputstva http://poljoinfo.com/showthread.php?3231-Postavljanje-slike-u-poruci

Može i preko http://www.imagebam.com/ i http://www.imagetitan.com/ , vrlo jednostavno, nije potrebna registracija.

Članovi koji imaju poteškoća sa postavljanjem umanjenih prikaza neka se obrate bilo kom uredniku radi detaljnog objašnjenja preko privatnih poruka.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ti bas imas sarenoliko stado, one ove sa belim glavama su ti u tipu wirtemberga a verovatno si i ovna takvog imao, ovca na drugoj slici je pramenka i to izvorna, najverovatnije kopaonicka, na trecoj slici ona ovca sa kolutovima oko ociju je priblizna sjenickoj kao i one sa sarenim licima, Sto se tice crnih one su verovatno poreklom kao i ona sa dugom bicastom vunom, druga slika, i posle si ih sigurno oplemenjavao w ili nekim belim ovnom. Sve u svemu ovce su ti dobre :)
 
Sa ovcarstvom se moze svako poceti baviti ali pitanje je do kada, da bih postali pravi ovcar potrebno je dosta truda i rada a bgmi i odricanja, neki ljudi bi htjeli preko noci da imaju velika stada sto je nemoguce, laganom dugogodisnjom selekcijom stvaraju se jaka stada ali naravno opet kazem potrebno je samo dosta dobre volje i malo pocetnickog kapitala....svaki covjek treba imati cilj u zivotu i treba da tezi ka tom cilju........sretno vam u ostvarivanju vasih ciljeva i nemojte padati na malim stvarima kao sto su gubitak 1-2 janjadi u svakom poslu ima gubitaka pa tako i u ovom nasem stocarskom, a po meni ljepseg zivota i rahatnijeg nema...
 
Meni niko ne moze reci da se ovcarstvo u pojedinim predelima ne isplati uz prisustvo konstantne i kvalitetne ispase vise od pola godine, al opet i pored toga treba obezbediti hranu za zimu. Cak i kupovinom otpada kukuruza i kupovinom lucerke u sezoni branja odnosno kosenja za taj period zime ja mislim da se taj nacin na neki veci broj ovaca mora isplatiti.. Naravno prvo treba doci do stada i to sto boljeg jel ako neko planira da zivi od toga u samom pocetku kad je najteze ne treba kalkulisati, i ne trebaju se kupovati ovce u rumi na vasaru po pijacama i slicno.. Ja sam hteo da uzmem namenski kredit i da pocnem ozbiljno ali nisu se stvorili uslovi i to mi se izjalovilo al ne odustajem kupujem jednu po jednu nista ne prodajem i nadam se da cu doci do svog cilja!
 
Nazad
Vrh