Како почети...?

e bato neki jednostavno nemogu da shvate da ovde kod nas sarolea ima vode ko u Africi :haha: i ima nekoliko meleza koji nelice na njega
a sta to fali w sta
Ma druze nemamo kvalitetnog W kao ljudi, Romanovsku imamo zahvaljujuci Slavisi i jos nekoliko ljudi, idf ni za leka, da ne govorim o drugim ''terminalnim'' rasama, pa njih nema ni u Srbiji u nekom znacajnom broju, ali bice vidis da je stalno uvoze, jbg zahteva trziste :haha:
 
Nista druze moj, detaljan odgovor cu ti napisati u inbox da se neki ljudi ovde ne bih uvredili :)
Mislim da sam sa ova moja dva-tri posta na ovoj temi vec dovoljno neke iziritirao tako da necu vise pisati da ne bih ulazili u neke dubioznije diskusije jer su neke stvari vec davno recene :)
Kolega@zarius011 uzmi sta tebi odgovara i sta ti mislis da je najbolje, prosetaj mal opo pijacama, vidi sta lako prodaje pa odluci. Zelim ti puno srece :ppozdrav::ppozdrav:
 
Ja da pocimljem uzeo bih romanovku i ovna salole i samo unakrsno ukrstavao i tako bih dalje radio jer od mlijeka nema kruha kad ti se ovca posere u kanticu tko bi jeo sir a ja zato bas nejedem ovciji sir.
Hahaha, Care car si! kupicu joj pelene!:osmeh: Salu na stranu sad, meso mi je prioritet, a ako bude nesto mlijeka dobro je. Hvala mnogo svima na savjetima!

---------- Poruka napisana 25-11-11 u 20:29 ---------- Prethodna poruka je 22-11-11 at 19:07 ----------

Ljudi mislim da bih lakse nasao iglu u plastu sjena nego ovce! Trazim vlasicku pramenku i nigdje nema! Sta mislite da li bi valjalo da kupim bilo koju pramenku, naravno kvalitetna grla i da im nadjem w ovna? ovaj jedan lik zivi desetak km od mene. ima 30 pramenki i ovna. u izuzetnom su stanju ali su malo sitnije od vlasicke pramenke. poenta sto ga spominjem je sto jagnjad hrani samo kukuruzom i sjenom. super napreduju i bez koncetrata. kvalitet mesa je extra, najeo sam se danas kao lud. taman je bilo skinuto sa raznja kad sam dosao. ali eto ni on nece da proda koju ovcu.
 
ako ti je meso prioritet onda uzmi ovce neke tovne rase, a da se razumememo i tovne rase imaju solidno mleka ali ga nemaju tokom vise meseci kao pramenke, ali ako zalucis jagnjad nakon dva meseca onda ovce mozes musti mesec dana i napraviti sasvim dovoljno sira za svoje domacinstvo.drugo najbolje ti je za pocetak da kupis jagnjad i to minimum 20 kom tako da sledecih pet godina ne moras da vrsis remont stada izuzev ako ces da povecavas broj , ako neces onda prodajes svu jagnjad i imas solidne prihode.
 
slavis tovna rasa oko 0,5 l mlijeka daje mislim da se treba pomuciti da je pomuzes
uzmi sta nadjes samo nek su pramenke krupne i dobrog w ovna
 
on covek hoce za tov , ako oce mleko onda je mnogo bolje drzati koze nego ovce
 
Pozdrav svima iz hladnog bayerna.Koliko sam primetio drug je pocetnik i zeleo bi da nabavi nekoliko ovaca...sada je dilema mleko meso sta.Po meni naj pametinje sta moze da uradi neko ko nema puno mesta a zeli ipak nesto da ponudi to je cuvati ono sta vecina zeli a nema gde da nabavi.Znaci uvezena dobra priplodna grla od kojih ce kasnije ovcarima prodavati po malo boljoj ceni priplodni materijal.Ja planiram uvoz neke dobre rase iz njemacku za srbiju oko 20 priplodnih grla i lagano da stvorim svoje stado od 70-tak ovaca koje bi iskljucivo drzao u cistoj rasi.
a sada jedno pitanje za iskusne ovcare.Posto sam kupio na ivici jednog brda (utrina) njivu velicine 7 ari koju bih ogradio i napravio drvenu stalu voda struja su na nekih 600 metara posto tu zive moji rodtitelji.Sta je sad pitanje ovako Brdo ili utrina je velicine od prilike 20hektara svoju zemlju nemam ali ljudi nude za bagatelu a cesto i besplatno samo da se njive ne trnjave da se radi koliko ovce mogu da pasu na tih 20h i koliko silaze ili sena mi treba za stado za pocetak od 20 ovaca hvala svima na odgovor.
 
Bojane, to je sasvim dovoljno
Na planinskim pasnjacima ide 5 ovaca na 1 hektar pasnjaka
 
Brate Bojane mi smo cudan narod, sad je ta utrina dzabe( i netreba nikome) ali cim budes poceo tu nesto da radis derace ti kozu sa ledja,i tu varijantu uzmi sa rezervom.
 
Boco da slazem se sa tobom da ima i te mogucnosti ali u ovom slucaju kod mene su na neki minimum .Nekada kad sam bio dete tu su i boravile dnevno nekih 50 tak ovaca a sada nema nista drugo osim trnje suve trave i miseva.Selo je bez omladine a tu je od uvek svako cuvao svoje zivotinje nekada krave ovce zivotinje su nestale a pasnjak ostao da pusti.Da bi ko mogao neki spor da mi postavi sanse su 1-100.Uz to kuca mojih roditelja je samih 500 metra udaljena od to brdo Moja novo sagradjena kuca 900 metara tako ispunjavam svo pravo na tu utrinu.Bunar moj i strija sau na nekih 300 metra od njive koju sam kupio i koja se granici sa to brdo gde ce i stala biti napravljena.Ovce ce ocistiti taj divni teren i bice zeleno kao nekada..tu smo se valjali po travi koja je bila zelana i niska a sada nedo ti bog da se sapletes izvado bi sebi oci od trlnje i zbunje.U stado bi bacio i jedno 5 koza jedno zbog to zbunje a drugo posto su ove ovce jako plodne a nesto cu i mesat sa romanovim kao pokusaj trebace mi mleka za odgoj 3-4 ..Ne necu od ovog ziveti ali cu uzivati.
 
ja ako bog da idem u ponedeljak na razgovor oko aktiviranja poljoprivrednog gazdinstva,ako to prodjem, sledi neki kredit i nabavljanje stada od oko 30ak mladih ovaca rase IDF najboljeg sto se kod nas moze nabaviti... i krecemo polako... pa sta nam bog da ! :riba:
 
ovcarsto je prvo biznis pa onda ljubav, a ne obrnuto neka to svi pocetnici imaju na umu i da znate ja znam jako malo ljudi koji su propali u ovom poslu, pogotovo ako se dobro pripreme.samo napred
 
@slavis, tako bi trebalo da bude
Ali u zemlji Srbiji je sve obrnuto, sve se pocinje iz ljubavi, pa se tesko opstaje. Mnogi su propali, kako pojedinci tako i farme,ovce rasprodane, pa nam je ovcarstvo na jako niskim granama.
Ovcarstvo kao biznis u Srbiji je tek buducnost, a sadasnjost su pasnjaci bez ovaca.
 
To sa kreditom dobro razmisli. Bolje kupi i 5kom pa proširi za par god bićeš na istom jer ćeš raditi za banku.
 
Nazad
Vrh