Onda je osa definitivno jer sam njih viđao da lete a videle su se jasno i crne tačke gde su ubodi, baš ubodi, ne ubušavanja i sve je uvek bilo pri vrhu mladara, nikad niže. Nisam samo znao da ose to rade na svakom voću, viđao sam isto to i na kajsijama sad se setih, na kajsijama se čak vidi i smola par cm niže od uboda kao da izbije, valjda burnije reaguje.
Razlika od kruške je što trešnja i kajsija nekad malo bolje podnesu to sve, ne savije se skroz grana i osuši vrh, a desi se da stane tu sa rastom pa sa razgrana, kao da si je prekratio, mada u većini slučajeva simptomi su klasični. Baš ću sutra preksutra slikati kod komšije granu ubodenu prošle godine, da vidimo sad da li je olistala, pa ćemo je i preseći da vidimo šta ima unutra.
Evo malo i rešenja: Rezultati su pokazali da je insekticid Actara 25 WG, iznimno učinkovit (100 %), u ranim fazama razvoja ličinke (dužina ličinke do 3 mm – mjesec svibanj), dok je potpuno neučinkovit u kasnijim fazama razvoja (dužina ličinke 8-10 mm – tijekom mjeseca srpnja i kolovoza).
preuzeto sa:
https://bib.irb.hr/prikazi-rad?&rad=450028
Insekt se stručno zove: Janus compressus Fabricius.
Ovde vidimo u kojim regionima ga ima, ofarbano zelenim, nije zahvatila još ceo balkan:
http://www.eu-nomen.eu/portal/taxon.php?guid=urn:lsid:faunaeur.org:taxname:354011
Mene najviše zanima šta bi bilo sa tim crvom, da li bi uništio stablo kao ovi koje spominjemo, ili bi tu granu oštetio, uništio, pa u nekom trenu izašao.