Žilogriz, potkornjak, crvi u stablu

Prvo sam nasao jednu bubu zilogriza tip Capnodis 14.05. na visnjici koja je brzo crkla, posle toga 14.07. jednu bubu na staroj kajsiji (crkla), a juce nadjem 3 bube na mladoj breskvici zasadjenoj pre godinu ipo. Imanje je u ataru Sremski Karlovci. Juce sam se jedva smirio. Za sada mi je crklo 3 visnje a cetvrta se predomislja, velika tresnja, sljiva pukla od vetra u visini tla (pojeden koren), dvema starim kajsijama (na dzanarici) sam ja skratio muke... po komsiluku je slicno, a ubedljivo najvise stradaju visnje.
 
Burazer pocupao visnje,zilogriza skoro na svakom korenu,to je strasno.Mislim da se polako blizi kraj vocarstvu u srbiji.
 
Ostaje misterija,jedino sto znam da je moj mladi vocnjak visnje odmah pored burazerovog,tako da mi je sudbina zagarantovana.:kisa:
 
ma napada podjednako svo koštičavo voće.ima ga kod mene i na šljivi.samo su valjda veća i jača stabla i deblja debla i koren pa mu više treb a da je osuši.višnje su tanje pa je brzo smaže.

mirko ista situacija i kod mene.višnjar pored mojeg je urnisan, preko 50% povadjeno i još dosta ima zaraženih.ja sam skoro 20ak sumnjivih izvadio u par njih sam našao crva.poznaju se po lišću razlikuju se zaražene.a greota živa 700 stabala 8 godina u punoj snazi
 
Kod mene mislim da se jos nece pojaviti, jer kosticavo voce je jako retko. Ima 2kj pod sljivom u 2-3 godini i to je sve od ozbiljnijih zasada. Otsalo su sve 5-10 stabala visnje-sljive na okucnicama, a to je ipak mala kolicina da bi doslo do zaraze. Bar tako mislim :sta:
 
Prebacio sam postove iz teme višnja, evo pročitajte malo ovde šta smo pričali ko već ne zna :)
 
ma napada podjednako svo koštičavo voće.ima ga kod mene i na šljivi.samo su valjda veća i jača stabla i deblja debla i koren pa mu više treb a da je osuši.višnje su tanje pa je brzo smaže.

mirko ista situacija i kod mene.višnjar pored mojeg je urnisan, preko 50% povadjeno i još dosta ima zaraženih.ja sam skoro 20ak sumnjivih izvadio u par njih sam našao crva.poznaju se po lišću razlikuju se zaražene.a greota živa 700 stabala 8 godina u punoj snazi
Kako se razlikuju po listu? Mozes li da postavis neku sliku tih koje su zarazene da se vidi kako se manifestuje na listu?
 
A evo bacite pogled i na moj post u drugoj temi, da li se tu radi o žilogrizu, komšija plac do mene je povadio 10 stabala od 40ak, 5 godina stare, tuga, kaže mi majka pričala sa njim kaže osušile se i sve im nešto po korenu, čim odem za vikend trčim kod njega da vidim to korenje...iako sam mu rekao ako vadi da pogleda koren i deblo dal ima crva, provereno to nije uradio i već je sve spalio znam ga u mentalitet :D

Ovo je moj post taj: http://poljoinfo.com/showthread.php?162-Bolesti-insekti-i-preparati-prepoznavanje-simptoma-%C4%8Dime-i-kako-za%C5%A1titi-i-le%C4%8Diti&p=753261&viewfull=1#post753261
 
Tintoreti proći ću opet za vikend kroz višnjar pa cu potražiti da slikam ako mi je neka promakla prošli put i taman da je izvadim.poznaje se lišće zdrave voćke i ono koje je zaraženo kada su jedno pored drugog.ovo bolesno je sitnije, svetlije boje i suši se pre nego ono kod zdravih biljaka.a mislim da sam već i postavljao slike bolesnih tamo negde u maju.pogledaj malo u nazad.
a evo u medjuvremenu slike uljeza,čisto da se vidi razvojni put ove bube.ovo je od letos iz mog višnjara

i još jedna slika, pronadji uljeza na čačanki staroj tek 5 leta
 
Ja upravo ovih dana planiram da oformim novi zasad visnje pa sta mi predlazete kako da krenem sa zastitom koji insekticid da stavim u jamu kada ih budem sadio
 
Meni je ove godine potkornjak(a i ostalim u selu)pojeo sljive,osusilo se dosta,skoro sam opet motornom testerom orezivao,sad mi sljivici izgledaju kao da je prosao cunami kroz njih.Nema pomoci.Bice to kraj jedne lepe price,jos sledeca godina sta da i sajla.Koliko se meni cini cela diskusija o vocarstvu ce se preneti u ovu temu o akrepima i jednom tuznom kraju jedne lepe grane poljoprivrede.
 
Žilogriz, potkotnjak, rutava buba...ima svačega...menja se klima, šire se zaraze...na nama je da pokušamo šta možemo, mada i mene hvata strah polako...

Recite mi, ti insekticidi, koliko su to jaki i stalni otrovi, koliko traju da kažem, danas mi komšija dok sam kopao rupe u njivi skrene pažnju na još jednu napast u tom našem ataru da tako kažem, neko čudo kao slepo kuče, pojede skroz koru pod zemljom, ceo krug obrne i voćka se sasuši, najbolje voli one stare 5-6 godine koje pucaju od zdravlja...njiva do moje 5 od 40ak trešanja ćao zdravo. On mi reče da u rupu stavim nešto tipa kreozan, odakle mi kreozan, zato pitam za ove pomenute otrove ovde iako nema veze sa temom...
 
juče komšija vadio onde ovde višnje iz voćnak ,ogulim koru i zilogriz samo tako,voćnjak je star 15g ima jedno 500 stabla,e našosam i onog crva sa crnu glavu pored zilogriza,razmišljamnenapadaju li oni već bolesna obolela stabla koja već imaju problem sa korenov sistem koja su već određena da se osuše ili počela da se suše,pa mu je to preduslov da se tu razmnozava
 
Pozdravljam sve forumase i molio bih za jedan savet. U mladom voćnjaku posađenom Čač. lepoticom u jesen 2011 pojavila se smola u blizini pupoljaka na nekoliko sadnica. Da li je to znak da su te sadnice bolesne i da ih odmah povadim ili da ih negujem kao i ostale voće ? Planiram da uradim jesenje plavo prskanje jedno vec sada dok je lepo vreme,a drugo kada opadne vecina lista ? Evo i slike. Pozdrav.

 
Rec je o nekom insektu koji se ubusuje ispod pupoljka i pije sokove pa na tom mestu ostane rupica od njega pa se ona bori da se sama zaleci smolom.U mom slucaju nisam nasao jaja ili slicno u rupicama gde se ubusuje.Probaj i sam potraziti rupicu gde je probusio koru.
Treba sagledati ukupnu kondiciju same sadnice i dali je ostaviti ili zameniti.
Takvi simptome sam nasao na svojim visnjama i oktopod na svojim tresnjama i evo sada ti na sljivama. Verujem da ima jos ovakvih simptoma samo je pitanje kada ce se ljudi javiti sa istim problemom.
Sto se tice mene, ja sam ih sve povadio i spalio ne zeleci da rizikujem.
Sasvim je moguce da se radi o zilogrizu!
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh