Žičar napao kukuruz

Odg: Žičar napao kukuruz

paorpaor je napisao(la):
Nije da nije, a nije da ni jeste, ali najlepse je to objasnjeno ovde:
http://www.bayercropscience.rs/proizvodi/tretman-semena.html
pa neverujem svemu što piše na ovom sajtu piše da je prestiž za krompir a meni je Medić iz Agro Save preporučio 1dc na setvenu jedinicu kukuruza i bilo je super :cao: samo još da napomenem da Gaučo ima istu aktivnu materiju kao i Imidor sa koim ZP tretira svoje seme stim da je još i veča koncentracija aktivne materije kod Gauča je 600 g/l a kod Imidora je 700 g/l
 
Odg: Žičar napao kukuruz

Furadan je nuzno zlo koje ne moze bas najbolje da zastiti kukuruz. Koristimo ga vec par godina, ali smo se ove godine odlucilo da je najbolje i najjeftinije da se uzme seme vec tretirano, u nasem slucaju sa poncom. Po KJ ponco izadje oko 15 e sto je nista naspram stete koju mogu naneti razni crvici. I da dodam jos da je furadan izuzetno otrovan i svaki rad sa njim steti. Dva dana mi je muka, a koristim gas masku.
 
Ima li leka kad je vec napao njivu,sem presejavanja?Kod mene je krenuo,a seme tretirano mesurolom i semaforom:sta:
 
Koliko ja znam,nema.I ja tretirao Mesurolom,a Cale mi sinoc donese iz jedne parcele jedan struk pregrizen i sasusen.Znaci tretiro ne tretiro isti k...c.Zastitim jecam-psenicu od bolesti,opet isti k...c.Citam ovde da se uzme seme vec tretirano,pa da probamo i to dogodine.Primoran si da koristis najskuplje varijante i posle da gledas u nebo,t.j das gotovinu za veresiju.Izvinjavam se za :off_topic:
 
To što je pregrizlo nije žičar nego sovica , to ne štiti tretiranje . Tretirano zrno je zaštićeno (ako je dobro uradjeno) od žičara , znači zaštićeno je zrno . Okolni korjen nije zaštićen (larva kukuruzne zlatice i sl) , stabljika još manje (sovica i još neki crvi ) , a klip još manje (plamenac i sl).
Ako ima sovice prskaj nekim insekticidom hitno , čini mi se da su najefikasniji na bazi bifentrina . Kod nas je ove godine bio izrazito jak napad pogrizajuće sovice , ali mi smo na to navikli , znamo u kom tipu zemlje ih ima i ljudi ovde ako primjete grickanje ili bude dojava pale traktore u sred noći i prskaju . Može se saznati otprilike količina crva u zemlji pomoću deterdženta za sudje sa limunom u pravo vrijeme.
 
Juce obisao parcele i uvideo da se pojedini mali(kasnije niknut) struk,jednostavno osusio usled nedostatka vlage na povrsini gde je on pustio klicu.Takodje na par mesta sitni mravi,takodje manje strukove napali i savladali ga.A sto se tice sovaka(sada znam sta je i kako se zove:osmeh:),mozda je i bio negde slucaj u ranom porastu kukur.,ali zanemarljivo.Sve u svemu zasad je Ok,mesurol je odradio posao i izvinjavam mu se na iznesene uvrede:osmeh:.
 
Ja planiram da posejem koji ar secerca, pa cu pokusati da zastitim seme Actarom. Razlog je taj sto ima istu aktivnu supstancu kao Cruiser, a preostala mi je koja kesica posle prskanja krompirove zlatice. Po mojoj racunici potrebno je 2 do 3 kesice Actare od 4 g (prethodno rastvorene u pogodnoj kolicini vode) na 1 kg kukuruza da bi se postigla doza preporucena za Cruiser.
 
U subotu obisao njive i razgovarao sa par ljudi, u mom kraju zicar pravi dar- mar, bez obzira da li je seme tretirano, najezda je velika.. kakva su vasa iskustva recimo sa biljkama koje su pustile koren krenule na gore, a seme probuseno i zaostaje u porastu, ima li nade da taj izadje?
 
Ja sam takav prosle godine presejavao. 10 dana sam izgubio obilazeci ga i nadajuci se da ce krenuti ali nije se uspeo otrgnuti. Presejao sam ga sa semenom koje je tretirano sa Sonidom i nije bilo problema.
 
U subotu obisao njive i razgovarao sa par ljudi, u mom kraju zicar pravi dar- mar, bez obzira da li je seme tretirano, najezda je velika.. kakva su vasa iskustva recimo sa biljkama koje su pustile koren krenule na gore, a seme probuseno i zaostaje u porastu, ima li nade da taj izadje?
Šta je bio predusev na tim njivama???
 
U subotu obisao njive i razgovarao sa par ljudi, u mom kraju zicar pravi dar- mar, bez obzira da li je seme tretirano, najezda je velika.. kakva su vasa iskustva recimo sa biljkama koje su pustile koren krenule na gore, a seme probuseno i zaostaje u porastu, ima li nade da taj izadje?
Moj rodjak je pre dve godine presejao 2h kukurza zbog crva, prvi put nije zaprasio od crva samo od ptica i bilo je hladno i vlazno vreme pogodno za zicara i kukuruz nije nikao,posle je ponvo spremio njivu za setvu opet nije ubacio insekticid za crva racunao je da je toplo i kukuruz je nikao super a posle je poceo da se susi,skoro smo pricalii o tome kaze mi da je na jednu semenku bilo po 10 zicara i te godine je pukao 1000eura samo na setvu i pripremu a nije brao.sam je kriv. Opaka stvar je crv.
 
Nazad
Vrh