• U toku je akcija za naručivanje radnih pantalona koje će imati logo poljoinfo foruma. Akcija traje do do 24.maja 2020. Za dodatne informacije pogledajte sledeći LINK.

Žičar napao kukuruz

pidikanac

Član
Učlanjen(a)
13 Jan 2010
Poruka
3.643
Odg: Žičar napao kukuruz

paorpaor je napisao(la):
Nije da nije, a nije da ni jeste, ali najlepse je to objasnjeno ovde:
http://www.bayercropscience.rs/proizvodi/tretman-semena.html
pa neverujem svemu što piše na ovom sajtu piše da je prestiž za krompir a meni je Medić iz Agro Save preporučio 1dc na setvenu jedinicu kukuruza i bilo je super :cao: samo još da napomenem da Gaučo ima istu aktivnu materiju kao i Imidor sa koim ZP tretira svoje seme stim da je još i veča koncentracija aktivne materije kod Gauča je 600 g/l a kod Imidora je 700 g/l

paorpaor

Član
Učlanjen(a)
28 Jan 2009
Poruka
11.446
Odg: Žičar napao kukuruz

Furadan je nuzno zlo koje ne moze bas najbolje da zastiti kukuruz. Koristimo ga vec par godina, ali smo se ove godine odlucilo da je najbolje i najjeftinije da se uzme seme vec tretirano, u nasem slucaju sa poncom. Po KJ ponco izadje oko 15 e sto je nista naspram stete koju mogu naneti razni crvici. I da dodam jos da je furadan izuzetno otrovan i svaki rad sa njim steti. Dva dana mi je muka, a koristim gas masku.

Nikola.KV

Novajlija
Učlanjen(a)
30 Jan 2010
Poruka
2.746
Ima li leka kad je vec napao njivu,sem presejavanja?Kod mene je krenuo,a seme tretirano mesurolom i semaforom:sta:

Ranbobas

Član
Učlanjen(a)
23 Okt 2011
Poruka
898
Koliko ja znam,nema.I ja tretirao Mesurolom,a Cale mi sinoc donese iz jedne parcele jedan struk pregrizen i sasusen.Znaci tretiro ne tretiro isti k...c.Zastitim jecam-psenicu od bolesti,opet isti k...c.Citam ovde da se uzme seme vec tretirano,pa da probamo i to dogodine.Primoran si da koristis najskuplje varijante i posle da gledas u nebo,t.j das gotovinu za veresiju.Izvinjavam se za :off_topic:

MOMOSARIC

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2010
Poruka
13.411
To što je pregrizlo nije žičar nego sovica , to ne štiti tretiranje . Tretirano zrno je zaštićeno (ako je dobro uradjeno) od žičara , znači zaštićeno je zrno . Okolni korjen nije zaštićen (larva kukuruzne zlatice i sl) , stabljika još manje (sovica i još neki crvi ) , a klip još manje (plamenac i sl).
Ako ima sovice prskaj nekim insekticidom hitno , čini mi se da su najefikasniji na bazi bifentrina . Kod nas je ove godine bio izrazito jak napad pogrizajuće sovice , ali mi smo na to navikli , znamo u kom tipu zemlje ih ima i ljudi ovde ako primjete grickanje ili bude dojava pale traktore u sred noći i prskaju . Može se saznati otprilike količina crva u zemlji pomoću deterdženta za sudje sa limunom u pravo vrijeme.

Ranbobas

Član
Učlanjen(a)
23 Okt 2011
Poruka
898
Juce obisao parcele i uvideo da se pojedini mali(kasnije niknut) struk,jednostavno osusio usled nedostatka vlage na povrsini gde je on pustio klicu.Takodje na par mesta sitni mravi,takodje manje strukove napali i savladali ga.A sto se tice sovaka(sada znam sta je i kako se zove:osmeh:),mozda je i bio negde slucaj u ranom porastu kukur.,ali zanemarljivo.Sve u svemu zasad je Ok,mesurol je odradio posao i izvinjavam mu se na iznesene uvrede:osmeh:.

Youtube

Novajlija
Učlanjen(a)
5 Nov 2012
Poruka
12
Ja planiram da posejem koji ar secerca, pa cu pokusati da zastitim seme Actarom. Razlog je taj sto ima istu aktivnu supstancu kao Cruiser, a preostala mi je koja kesica posle prskanja krompirove zlatice. Po mojoj racunici potrebno je 2 do 3 kesice Actare od 4 g (prethodno rastvorene u pogodnoj kolicini vode) na 1 kg kukuruza da bi se postigla doza preporucena za Cruiser.

milan89

Član
Učlanjen(a)
10 Nov 2008
Poruka
682
U subotu obisao njive i razgovarao sa par ljudi, u mom kraju zicar pravi dar- mar, bez obzira da li je seme tretirano, najezda je velika.. kakva su vasa iskustva recimo sa biljkama koje su pustile koren krenule na gore, a seme probuseno i zaostaje u porastu, ima li nade da taj izadje?

BOKIBOLE

Član
Učlanjen(a)
24 Jun 2011
Poruka
3.207
Ja sam takav prosle godine presejavao. 10 dana sam izgubio obilazeci ga i nadajuci se da ce krenuti ali nije se uspeo otrgnuti. Presejao sam ga sa semenom koje je tretirano sa Sonidom i nije bilo problema.

Kris80

Član
Učlanjen(a)
8 Jul 2012
Poruka
5.229
U subotu obisao njive i razgovarao sa par ljudi, u mom kraju zicar pravi dar- mar, bez obzira da li je seme tretirano, najezda je velika.. kakva su vasa iskustva recimo sa biljkama koje su pustile koren krenule na gore, a seme probuseno i zaostaje u porastu, ima li nade da taj izadje?
Šta je bio predusev na tim njivama???

zeljkoo

Član
Učlanjen(a)
9 Sep 2011
Poruka
1.328
Moj rodjak je pre dve godine presejao 2h kukurza zbog crva, prvi put nije zaprasio od crva samo od ptica i bilo je hladno i vlazno vreme pogodno za zicara i kukuruz nije nikao,posle je ponvo spremio njivu za setvu opet nije ubacio insekticid za crva racunao je da je toplo i kukuruz je nikao super a posle je poceo da se susi,skoro smo pricalii o tome kaze mi da je na jednu semenku bilo po 10 zicara i te godine je pukao 1000eura samo na setvu i pripremu a nije brao.sam je kriv. Opaka stvar je crv.

Vrh