Žetva 2009 god.

Kod nas nema polegnutog, zato sto je toliko lose zito da nemoze da polegne!
 
evo danas sam bio na njivi da obidjem kakva su zita i moj komsija ima ovako lepo zito :nono: predusev je bio tikvice koje su zarasle u parlog a posle toga je samo tanjirano i sejano zito i dobro je izgledalo i obecavalo dobar rod ali posle jake kise i vetra sve je poleglo do zemlje i korovi su uveliko poceli da nicu i to od divljeg sirka pa sve do poponca i sirokolisnih korova koji su smrt za toga koji ce takvu njivu vrsit svojim kombajnom a zito ce dobiti bar 5 posto vise vlage kad ce da se ovrsi zbog velike zelene mase>sta kazete na ovo? aaa :bravo:
5clj5e.jpg

najebo taj kombajner koji ce ovo vrsiti :udri: :udri: ::lose::
2s0iwdg.jpg
 
Posle tacno 2 nedelje danas pokosili 3 kj. Prinos oko 3,3 t/kj. Posto sam tu parcelu ostavio zbog vlage od 16-17 % .Po slobodnoj proceni izgubila je oko 300 kg /kj .Inace je parcela od 8.5 kj Ukupan rod 29460kg ili3460 kg/kj.
 
Imam jos 11 kj da vrsim pa cu tek tada videti prosek. 4 kj sto je bila najbolje zito u ataru lezi kao na onoj slici sto je Janko postavio samo je bez trave.Posto je blizu sela vrapci i golubovi prave rusvaj po njoj a jos je dole vlazno da bi se kosilo
 
danas su kod ujaka kosila 3 zmaja 142 rm oko 23 jutra. prinos u proseku oko 25 meteri ,vlaga : jedna tura je bila oko 15.3 a ostale su bile 13.5 hektolitarska 77.3
14qrkw.jpg

29uxd37.jpg
 
ZADRUGA JE CUDO :ppozdrav: :ppozdrav: imaju 6 kombajna 3 su bila kod mog ujaka na njivi a 3 na njihovoj ekonomiji najmladji kombajn je '89 godiste. a rade ko dokse milina je videti ih, jednom je motor pred kraj (onaj sto se dimi) , jakoo cisto vrsu pa to je cudo jedno, krecu se oko 2- 2,5 km/h .. 23 jutra za manje od 6 sati .
 
Pa i ja,ali sam i sita tako nastelao! Jer ako vozis sporije onda mozes vecma da zatvoris sita pa ce gornje cistije da radi ali moras i vetar da smanjis da ne izduva zrno jer je manje i pleve na sitima! A ako vozis brze, onda otvaras gornje sito vecma i malo pojacavas vetar jer ima vise pleve pa treba vise vetra da moze da digne plevu da je odvoji od zrna a posto ima vise mase treba otvorenije sito da lakse propadne zrno da nebi istreso napolje! A ako i prodje malo pleve kroz sita ono nema tezinu samo se vidi da je prisutno(ruzno izgleda) pa nece puno primese da izmere!
 
Nazad
Vrh