Šumske jagode

poslali su poruku 3% plavog ulja, a kad ih je pozvao moj kolega, oni kazu vidite sa ljudima iz poljoprivredne apoteke....
 
kod mene ukupno 220 kg od 2000 sadnica.Mada bilo bi sigurno i vise nego su mi poceci redova zakrzljali pa nisu ni radjali kako treba.Ja sam zadovoljan jer sam toliko i planirao da bude roda ali su me zato iz Agrikole zeznuli pa su mi ovu drugu turu placali 400 dinara.Tako da ih ne preporucujem nikom!
 
ja sam imala nesto vise od 100 kg na 1500 sadnica, prva godina..jako malo...ali vidim da je 300gr po sadnici samo mrtvo slovo na papiru...kazu da je godina bila losa, ali nisam sigurna da je bas tako...
 
Pa ja mislim da je moguce sigurno 200 grama po sadnici ali mora da se poklope svi uslovi.Da sam koristio sve preparate koje preporucuju sigurno bi bilo 300 kg.Mada kod mene ima manje od 2000 sadnica + neke se nisu razvile kako treba + dosta su propale jer nisu obrane na vreme tako da ispada kao da su rodile po 150 grama.
 
Poslednja izmena:
Upravo tako. Sigurno postoji u svim nasim zasadima po neka biljka koja je dala 100, mozda i 200g i u losoj godini kao sto je ova, ali ima i biljaka koje nisu dale skoro nista. Nikada necete imati prosek onih 300/600g, cak ni u dobroj godini i to ne treba ocekivati, a sigurno ce tada biti biljaka koje ca dati taj rod.
 
Upravo tako. Sigurno postoji u svim nasim zasadima po neka biljka koja je dala 100, mozda i 200g i u losoj godini kao sto je ova, ali ima i biljaka koje nisu dale skoro nista. Nikada necete imati prosek onih 300/600g, cak ni u dobroj godini i to ne treba ocekivati, a sigurno ce tada biti biljaka koje ca dati taj rod.
Pa ima tu mnogo faktora.Ja sam za sok iskoristio siguno 6-7 kg pa sam i dao isto toliko ali to nisam ni racunao :) takodje nisam imao foliu za pocetak niti za kraj sezone pa mi je i tu propalo sigurno 5-6 kg i kada to sve izracunate ispadne solidna kilaza.Ja nisam imao ni zasenu do Avgusta sto je mozda i dodatno pravilo problem.Ali opet ja sam zadovoljan jer da sam sve radio kako se preporucuje sigurno bi bilo jos najmanje 60 kg preko od onoga sto sam planirao.Mada dzaba sve kada vas yajebu odkupljivaci :)
 
Borkov uz kap po kap protivgradnu mrezu i pre svega prave sadnice imali smo 320 grama prosecno posadnici sa 40 ari skoro 3500 tone ( najveci deo prolecna berba manji deo jesenas) to je istina prava istina koja se moze proveriti ( samo pp postom)kada imas prave uslove prihranu a pre svega sadnice
 
Već duže vreme planiram gajenje šumske jagode. Pripremila sam parcelu od nekih 4 ara, planiram sadnju u proleće, ali ovih dana, čitajući Vaše postove ozbiljno se dvoumim da li da ulazim u to. Ispada da rod u prvoj godini ne može da pokrije ulaganja. Zato sam se i priključila forumu. Interesuje me kakve su preporuke Vas koji se duže bavite ovim. Da li se uopšte isplati gajiti šumsku jagodu? Pozdrav svima.
 
Pa zavisi da li ces samo raditi ovaj posao?Jer jagodama se moras posvetiti od maja pa do novembra.Ne znam kako si planirala za sadnice ali bolje je da si uzela 1000 komada a 1000 sama da proizvedes.Jer kada izracunas jednu turu moras da das samo za sadnice :sta: Ako planiras jagode kao dopunski posao a nemas spremne ljude da ti beru svaki 3-5 dan nemoj ni da pocinjes ovo!Ja sam radio sam 2000 sadnica i dosta sam se namucio dok se nisam uhodao.Ali ako radis sam onda moras svaki dan da beres da bi postigao.
Borkov uz kap po kap protivgradnu mrezu i pre svega prave sadnice imali smo 320 grama prosecno posadnici sa 40 ari skoro 3500 tone ( najveci deo prolecna berba manji deo jesenas) to je istina prava istina koja se moze proveriti ( samo pp postom)kada imas prave uslove prihranu a pre svega sadnice
Ma sadnice nisu problem jer mozes i sam da ih proizvedes,najbitnija je prihrana!! i naravno sunce da bi brze sazrevale.Ja sam samo koristio koprivu kao prihranu pa sam zadovoljan a da sam koristio sve sto propisuju garant bi bilo jos bolje.
 
Hvala daksi990. Ja još nisam odlučila koliko i kako. Još uvek kalkulišem i računam kolika su ulaganja i da li se isplati. A ima nas više u porodici, tako da imam pomoć.
 
Bitan faktor koji niko ne navodi je podneblje. Kamenko je iz ivanjice, ja iz kragujevca. Pored mene postoje jos dva zasada, oni su jagode uzeli od druge firme, jedan je prihranjivao slabo, kad stigne, zasenu stavio kasno, drugi sve redno i prihranu i zasenu, cele godine cupkao one stare listove i na kraju i jedan i drugi su imali isti rod, isti kao i ja. Jedino objasnjenje koje mi pada je podneblje, nadmorska visina.

Najvise me buni sto su mi biljke savrsene, bas sam ih juce sisao, vecina je u precniku oko pola metra, nemaju one crvene tacke, nema grinja, jednostavno odlicne, a rod je izostao!

Snezana, 4 ara je taman za probu, narocito ako vas ima vise, ja recimo sam sve radim i nema puno posla. Nema nista od kalkulacije na papiru, tek kad probas mozes da vidis.
 
Poslednja izmena:
Bitan faktor koji niko ne navodi je podneblje. Kamenko je iz ivanjice, ja iz kragujevca. Pored mene postoje jos dva zasada, oni su jagode uzeli od druge firme, jedan je prihranjivao slabo, kad stigne, zasenu stavio kasno, drugi sve redno i prihranu i zasenu, cele godine cupkao one stare listove i na kraju i jedan i drugi su imali isti rod, isti kao i ja. Jedino objasnjenje koje mi pada je podneblje, nadmorska visina.

Najvise me buni sto su mi biljke savrsene, bas sam ih juce sisao, vecina je u precniku oko pola metra, nemaju one crvene tacke, nema grinja, jednostavno odlicne, a rod je izostao!

Snezana, 4 ara je taman za probu, narocito ako vas ima vise, ja recimo sam sve radim i nema puno posla. Nema nista od kalkulacije na papiru, tek kad probas mozes da vidis.
Zavisi da li je njiva djubrena pre toga?Malo je nelogicno da ispadne isto ali dzba pricati napamet ako nije uradjena analiza zemlje.Kod mene je planinska klima pa su verovatno zato i bolje rodile.A jagode cele godine nisam nista dirao znaci nikakvo cupanje listova.To da nema puno posla govori u svoje ime jer ko je nov u ovome ima da se dobro namuci!Meni je trebalo sigurno 2 meseca da se naviknem na branje jer cucati po par sati nije lako.
 
Borkov ja tako nekako i planiram, 4 ara za probu. Uradila sam analizu zemlje i rezultati su dobri, visok je sadržaj i humusa i azota, fosfora, kalijuma, oprskala totalom, bacila stajnjak, poorala. Stavljam na papir ulaganja, jer planiram da primenim kompletnu agrotehniku. Ako uspe onda planiram proširenje. Ali i mene najviše brine podneblje. Ja sam na nadmorskoj visini od nekih 280m. Čula sam da u Kragujevcu ima nekoliko kooperanata firme Floriva (mislim da su iz Rogojevca, Dobrače), a vidim da si i ti iz Kg. Ko zna, možda kod nas ne odgovara podneblje. Malo sam u dilemi kad sam pročitala koliko ste imali mali rod u 1. godini. Ali ako se nešto ne pokuša, onda ne možeš ni da znaš kako je.
Možda je ovo glupost što ću sada napisati, ali jedan čovek mi je rekao da je dobro ako u blizini ima neka košnica pčela zbog oprašivanja.
 
Pa pcele ne mogu da skode sigurno jedino sto hoce i one kao ose da jedu jagode ali to se desava kada jagode prezre.Moj ti je predlog da napravis koperaciju sa Florivom ali je problem sto je sad kasno da proizvedes svoje sadnice.Dakle od njih uznes 1000 sadnica zbog koperacije a ostalo mozes da nabavis i preko kupujem prodajem tu sam video da ima i jeftinijih sadnica.To ti je najvece ulaganje u sadnice.Drugo po redu je folia(obavezno uzni visegodisnju ona je oko 10 hiljada)Moze i na slamu ali kako hoces.Kap po kap crevo izadje 2000 + 400 Slavine + dovodno colovno crevo oko 1000 din.Sto se cisterne tice ima polovnih za 50e ali moze i da se napravi bazen od dasaka sve zavisi ko sta ima.Mreza za zasenu to ide na kraju ne mora odmah.Mislim da izadje 8 hiljada kako sam ja racunao za mrezu.I na kraju zamrzivac moras da imas zaseban samo za jagode sto veci to bolje(ja sam nasao polovan za 30 e)
 
Snežana, moj zasad je u Dobraci, na 20km od Kragujevca..Nadmorska visina je oko 340m2, kad god hocete mozemo da odemo da pogledate zasad i da razgovaramo o tome. Ja sam ove godine posadila jagode, nikad se nisam bavila poljoprivrednom proizvodnjom, imala ideju kao i vi da eventualno prosirim zasad, ali sada, iz ovog ugla posmatrano, ne pada mi na pamet. Razmisljam o malinama kada proteknu 3 godine zasada i ono sto je sigurno, vise nikada nisa stalnoradjajuce. Posla ima preko glave, majka mi iz jagodnjaka ne izlazi, u vise navrata sam skupljala ljude za ciscenje lisca, berba je još i najmanji problem. Postovala sam svu prihranu i zastitu i u prvog godini nisam isplatila ni sadnice...ne odgovaram vas, samo mislim da krenete sa manjim brojem sadnica da biste stekli pravu sliku o svemu. Dosta sam citala pre nego sto sam se u ovo upustila (stupila u kontakt i sa ljudima iz bosne, mostara, novog sada, na ovom forumu nas ima iz raznih krajeva). Saslusala sam svacije misljenje. ne kajem se, alil se iskreno nisam nadala ovooolikom poslu i nisam zadovoljna prinosom...e sad, kad neko napise ima mnogo posla i zali se zbog toga, ja prva kazem pa ne moze da se zaradi a da se ne radi i to mi nikada nije bio razlog da odustanem od necega. Ako ima vas troje, cetvoro da radi-posao je mnogo laksi i brzo se zavrsi. Jedno, dvoje-moze, ali je padanje na nos...polozaj je jako zahtevan, kicma otpada...toliko od mene...iz mog ugla gledano, a opet ponavljam, ne treba da odustanete, samo da zasadite manji broj sadnica kako biste iz prakse sve videli...Veliki pozdrav!

- - - - - - - - - -

daksi..borkov...jel ste sadili prosle jeseni ili ove godine u prolece?
 
Glavni deo posadjen jesen 2015, popunio sa par stotina sadnica ovog proleca. Skoro isti razvoj i rod.

Jel ima jos neko da se izjasni oko roda ove godine?
 
Nazad
Vrh